قیمت گذاری خودرو در کمیسیون صنایع بررسی می شود

به گزارش مینی نت، به گزارش خبرنگاران، حجت الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه بعدازظهر امروز (سه شنبه) کمیسیون صنایع و معادن مجلس که با حضور مدیرعامل ایدرو، رئیس شورای رقابت، مدیران عامل ایران خودرو و سایپا و نمایندگان قطعه سازان برگزار گشت گفت: در این جلسه انتقاد شدید اعضای کمیسیون صنایع و معادن از عدم حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در سه جلسه گذشته این کمیسیون با دستورکار قیمت گذاری خودرو مطرح و عنوان شد که این عملکرد بیانگر بی توجهی وزیر صمت به موضوع خودرو است.

قیمت گذاری خودرو در کمیسیون صنایع بررسی می شود

وی اضافه کرد: در این نشست گزارشی از سناریوهای پیش بینی شده درباره شرایط خودرو، نیازهای صنعت خودروسازی و افق این صنعت در سال 1404 ارائه شد که بر اساس آن باید به سه موضوع نیازهای توسعه ای، جایگزین خودروهای فرسوده و صادرات توجه ویژه داشت.

نماینده مردم فسا در مجلس یادآور شد: در نشست امروز درباره بهای تمام شده تولید خودرو و قیمت فروش آن در کارخانه نکاتی ارائه شد؛ به طور مثال در سال 98 قیمت تمام شده تولید پژو 206 تیپ 2 حدود 70 میلیون تومان بوده در حالی که این خودرو در کارخانه 58 میلیون تومان به فروش می رسید، از سوی دیگر قیمت تمام شده خودروی مذکور در سال 99 حدود 148 میلیون تومان بود اما پژو 206 در کارخانه 96 میلیون تومان فروخته می شد.

وی با بیان اینکه به زعم خودروسازان، این تفاوت قیمت موجب زیان آنها شده، ادامه داد: خودروسازان گلایه ای داشتند مبنی بر اینکه شورای رقابت نباید در قیمت گذاری ورود کند و فلسفه این شورا قیمت گذاری نبوده بلکه ایجاد فرصت رقابت است.

فیروزی با بیان اینکه مدیرعامل سایپا رویه شورای رقابت در قیمت گذاری را اشتباه دانست، شرح داد: مدیرعامل ایران خودرو در این جلسه عنوان نمود، هرچند در فرآیندها با مشکل روبرو هستیم اما اگر فرایند قیمت گذاری اصلاح نشود، خودروسازان زمین گیر می شوند.

سخنگوی کمیسیون صنایع با اشاره به گلایه مندی قطعه سازان از تاخیر در پرداخت مطالبات خود از خودروسازان، اضافه کرد: خودروسازان در این نشست پیشنهاد دادند، خودروهای تولیدی به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم شود؛ قیمت خودروهای پرتیراژ از مجموع بهای تمام شده تولید و 5 درصد سود و با تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص شود. در پیشنهاد خودروسازان آمده بود که قیمت خودروهای اختصاصی که مشتری خاصی دارند نیز توسط هیئت مدیره خودروسازان و با تایید وزارت صمت مشخص شود.

به گفته وی، تاکید بر سیاست گذاری و ریل گذاری به جای دخالت در تصمیم گیری، صادرات، انتقاد از وابستگی 50 تا 100 درصدی تولید برخی خودروهای داخلی به واردات با وجود استفاده از انرژی ریالی، ضرورت توجه به کیفیت، جلوگیری از افزایش قیمت، پیگیری طرح عرضه خودرو در بورس، تبدیل خودرو از کالایی سرمایه ای به مصرفی و… از جمله نقطه نظرات نمایندگان در این نشست بود.

سخنگوی کمیسیون صنایع در سرانجام گفت: مقرر شد ایدور جمع بندی پیشنهادهای وزارت صنعت، معدن و تجارت، خودروسازان، قطعه سازان و شورای رقابت را درباره قیمت گذاری خودرو به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارائه کند تا کمیسیون درباره این موضوع تصمیمات مقتضی را اخذ کرده و گزارش را به صحن علنی ارائه دهد.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرام خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1634

به "قیمت گذاری خودرو در کمیسیون صنایع بررسی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت گذاری خودرو در کمیسیون صنایع بررسی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید