تور ارزان فرانسه: فرانسه گنجینه ای از دوران امپراتوری بنین را به آفریقا بازمی گرداند

به گزارش مینی نت، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، فرانسه گنجینه ای از دوران امپراتوری بنین را به آفریقا بازمی گرداند.

تور ارزان فرانسه: فرانسه گنجینه ای از دوران امپراتوری بنین را به آفریقا بازمی گرداند

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

فرانسه در اقدامی تاریخی که می تواند برای دیگر موزه های اروپایی تبعاتی به همراه داشته باشد، 26 عتیقه را که در دوران استعمار به سرقت رفته بودند، به بنین بازمی گرداند. مجسمه های چوبی با پیکرهای انسانی، تخت های سلطنتی و محراب های مقدس بنین 129 سال پیش به دست ارتش فرانسه به سرقت رفتند.

بنین به یاری دولت فرانسه در حال تاسیس یک موزه نو در شهر آبومی است که این گنجینه پس از بازگشت به وطن در آن نگهداری خواهد شد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در سال 2017 در یک سخنرانی تاریخی اظهار داشت دیگر نمی پذیرد که بخش عمده میراث فرهنگی بسیاری از کشورهای آفریقایی در فرانسه باشد و این کشور باید اشتباهات گذشته خود را جبران کند. این سخنرانی نقشه راهی شد برای بازگشت گنجینه های سلطنتی که در دوران امپراطوری و استعمارگری به غارت رفتند. با وجود این، فرانسه تا به امروز تنها یکی از این گنجینه ها را به کشور مبدا بازگردانده است، شمشیری که به موزه نظامی سنگال تحویل داده شد. 26 عتیقه ای که به زودی به بنین فرستاده خواهند شد نیز تنها بخش کوچکی از بیش از 90 هزار عتیقه ای هستند که از جنوب صحرای آفریقا در موزه های فرانسه نگهداری می شوند.با این وجود پیش بینی می گردد این شروع یک تغییر مثبت در دنیا باشد.

آلمان اوایل امسال میلادی دست به اقدام مشابهی زد. تصمیمی گرفته شد مبنی بر این که موزه های آلمانی باید روی برنامه ای برای استرداد عتیقه های نیجریه موسوم به برنزهای بنین در یک سال آینده کار نمایند. این گنجینه در سال 1897 میلادی در پی یک عملیات استعماری به وسیله بریتانیا از کاخ سلطنتی پادشاهی بنین که امروزه در جنوب نیجریه قرار گرفته است، غارت شد.

البته این نوع از استردادها مخالفان خود را نیز دارد؛ موزه بریتانیا در لندن که دهه هاست با دولت یونان بر سر بازگرداندن مرمرنماهای الگینن درگیر است، استدلال می نماید این مدل استردادها موزه های غربی را از کلکسیون هایشان خالی خواهد نمود، زیرا بسیاری از این کلکسیون ها از اشیایی تشکیل شده اند که در دوران استعمارگری بدست آمدند.

منبع: همگردی
انتشار: 10 آذر 1400 بروزرسانی: 10 آذر 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1833

به "تور ارزان فرانسه: فرانسه گنجینه ای از دوران امپراتوری بنین را به آفریقا بازمی گرداند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان فرانسه: فرانسه گنجینه ای از دوران امپراتوری بنین را به آفریقا بازمی گرداند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید