عفونت در بدن بانوی 7 هزار ساله تهران تایید شد

به گزارش مینی نت، پس از کشف و سالیابی صورت گرفته روی اسکلت بانوی 7 هزارساله، گروه انگل شناسی و قارچ شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران آنالیز های پالئوپارازیتولوژیک را روی بقایای بیولوژیک حاصل از این اسکلت انجام داد.

عفونت در بدن بانوی 7 هزار ساله تهران تایید شد

دکتر مولوی سرپرست تیم مطالعاتی گفت:

پس از یک سال مطالعات انگل شناسی روی بانوی میانسال هزاره پنجم قبل از میلاد عفونت انتروبیازیس (آلودگی به کرم انتروبیوس ورمیکولاریس) تشخیص داده شد.

وی در شرح این نوع انگل بیان نمود: این آلودگی انگلی حاکی از زندگی جمعی در اماکن سربسته است و انتقال آن در بین اعضای خانواده به سادگی و بصورت مستقیم صورت می گیرد.

مولوی اضافه نمود: آغاز مطالعات بین رشته ای و استفاده از دانش و تخصص گروهی، می تواند دریچه های جدیدی را فراروی دانشجویان و دانش پژوهان علوم پزشکی و بهداشت کشور باز کند.

وی اضافه نمود: به تازگی با همکاری بین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و پژوهشکده باستان شناسی کشور، دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران از یک سو و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران از سوی دیگر، شاهد انتشار نتایج منحصر به فردی در پالئوپارازیتولوژی بوده ایم.

او با اشاره به انجام این مطالعات به وسیله تیمی شامل متخصصان میان رشته ای اجرا شده، گفت: نتیجه این آنالیز ها در مجله تخصصی Parasite & vector به چاپ رسیده که هم اکنون بصورت آنلاین در اختیار علاقه مندان است و ادامه این گونه مطالعات با استفاده از تکنیک های مدرن می تواند به نتایج ارزشمندی در آینده منتهی گردد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، با کشف اسکلت زن هفت هزار ساله، طرح لوله گذاری شرکت فاضلاب تهران حدفاصل میدان های محمدیه تا قیام و کشف آثار گوناگون زیرسطحی، مستندسازی شواهدگذشته و عملیات حدس باستان شناختی در کنار اسکلت 7 هزارساله آغاز شد و در پی آن بقایای دومین اسکلت انسانی که احتمالا مربوط به همان بازه زمانی بود، نیز کشف شد.

مدتی پس از کشف اسکلت کارشناسان پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پیروز شدند چهره این بانو را بازسازی ومحل رابرای کار انتقال اسکلت آماده نمایند.

در این اقدام، نخست اسکلت به صورت فتواسکن مستندنگاری شد و تصاویری که به دست آمد با استفاده از رایانه به صورت نقشه فتوگرامتری شامل نقطه، خط و سطح پوششی از اسکلت عایدی و در مرحله بعدی نقشه اسکلت تبدیل به اطلاعات سه بعدی شد و همه بخش های آن حجم دار شدند.

سپس اسکلت بانوی 7 هزارساله تهرانی پس از شناسایی ژنتیک، مستندسازی، اسکن نوری و تحکیم سازی به وسیله بازسازی گران پژوهشکده حفاظت و بازسازی برای انتقال به موزه ملی در یک محفظه شیشه ای نهاده شد.

در حال حاضر بانوی 7هزارساله که نماد قدمت کلان شهرتهران به شمارمی آید، به همراه قطعاتی از آثار کشف شده در بازارتهران، درموزه ملی نگهداری می گردد.

منبع: ایسنا

منبع: کجارو
انتشار: 25 بهمن 1400 بروزرسانی: 25 بهمن 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1916

به "عفونت در بدن بانوی 7 هزار ساله تهران تایید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عفونت در بدن بانوی 7 هزار ساله تهران تایید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید