شرایط ترددهای مرزی با ترکیه مناسب است

به گزارش مینی نت، مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از حذف صف های طولانی مرزی کامیون ها میان ایران و ترکیه طی 3 ماه اخیر خبر داد.

شرایط ترددهای مرزی با ترکیه مناسب است

محمد جواد هدایتی درباره علت صف های طولانی کامیون ها در مرز بازرگان گفت: در حال حاضر توقف ها کم شده و صف چندانی در مرز نداریم. فقط در مقاطعی به دلیل اینکه صادرات و واردات در برخی از فصول سال تغییر می کند ممکن است صف های طولانی ایجاد شود.

وی افزود: از ژانویه (دی ماه) تا به امروز صف چندانی در مرز ایران - ترکیه برای تردد کامیون ها ایجاد نشده است مگر در یکی، دو روزی که برف و بارندگی داشتیم.

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای درباره تردد از مرز دوغارون به سمت افغانستان نیز گفت: رانندگان افغانستانی معترض به عدم پرداخت خسارات وارده به کامیون هایشان، جاده گمرک اسلام قلعه به هرات را مسدود کرده بودند؛ اما مرز بسته نیست.

هدایتی گفت: این رانندگان در پی آتش سوزی و انفجار بهمن ماه گمرک اسلام قلعه، دچار خسارت شده بودند ولی دولت افغانستان هنوز خسارات آنها را پرداخت نکرده است. از همین رو در خاک افغانستان بخشی از راستا را مسدود کرده بودند؛ اما تا به امروز روی ترددهای مرزی ما تأثیری نداشته است.

تمایل شدید ازبکستان به عبور ترانزیتی از خاک ایران

وی دربار اظهار نظر اخیر وزیرامور خارجه ایران در خصوص تمایل ازبکستانی ها به ترانزیت کالا از خاک ایران یادآور شد: طی چند ماه اخیر چندین بار با طرف ازبک جلسات حضوری و ویدئوکنفرانسی برگزار کرده ایم؛ ازبکستان جزو کشورهای دابل لند لاک (کشورهای محصور میان کشورهای محصور در خشکی) محسوب می شود. یعنی هم خودش به آب های آزاد راه ندارد و هم کشورهای همسایه آن به آب های آزاد راه ندارند.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط این کشور، مقامات ازبکستان مایل هستند با عبور از شرایط کرونایی، راستا تردد کالاهای خود از راه های ایران را هموار کنند. چرا که ترکمنستان محدودیت های بیشتری برای کامیون های این کشور ایجاد کرده است و به همین دلیل از وزیر امور خارجه کشورمان درخواست کرده اند تا راه دسترسی آنها به آب های آزاد از طریق بنادر ایران و همچنین دسترسی به ترکیه که قبلاً از خاک ترکمنستان انجام می شد از راستا ایران برقرار شود.

بررسی راستاهای دسترسی ازبکستان به زیربناهای حمل و نقلی ایران

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: دو کشور افغانستان و ترکمنستان راستا دسترسی ازبکها به خاک ایران است. همچنین می توانند از طریق قزاقستان و اتصال به بنادر این کشور با بنادر شمالی ایران تبادل کالا با کشورمان داشته باشند. البته هیچکدام از این راستاها، صد درصد و مطمئن نیستند. افغانستان مسائل امنیتی دارد؛ ترکمنستان نیز تبادلات به صورت تریلر دارد و بنادر دریای خزر نیز به صورت حمل با کشتی رو- رو (ro-ro) فعال هستند که آن هم محدودیت های خاص خود را دارد.

هدایتی درباره توافقنامه ترجیحی ما با ازبک ها گفت: امضای این نوع توافقنامه ها برای تسهیل صادرات و واردات میان دو کشور است که در حوزه کاری سازمان توسعه تجارت ایران واقع شده است. بر اساس این گونه توافقنامه ها، دو کشور تخفیف هایی در زمینه تعرفه های گمرکی به کالاهای یکدیگر ارائه می دهند اما موضوع ترانزیت شامل توافقنامه ترجیحی نمی شود و ازبک ها بیشتر به تردد ترانزیتی از خاک ایران تمایل دارند.

ثبت 700 هزار تردد کامیون از مرزهای ایران در سال 99

وی درباره تعداد تردد کامیون ها از مرزهای کشور در سال گذشته گفت: حدود 700 هزار تردد از مرزهای رسمی کشور در سال گذشته به ثبت رسید. این میزان تردد به دلیل شرایط کرونا نسبت به سال قبل از آن 20 تا 25 درصد کاهشی بود چرا که در سه ماه ابتدایی سال گذشته، مرزها مسدود بود و به تدریج از خردادماه 99، پایانه های مرزی با کشورهای همسایه بازگشایی شدند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1544

به "شرایط ترددهای مرزی با ترکیه مناسب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط ترددهای مرزی با ترکیه مناسب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید