توضیحات سفارت ایران در صوفیا در خصوص مسائل به وجود آمده برای کامیون های ایرانی درمرز بلغارستان

به گزارش مینی نت، سفارت ایران در بلغارستان در خصوص مسائل ایجاد شده برای بعضی از کامیون های ایرانی در مرز بلغارستان پس از شیوع ویروس کرونا در بیانیه ای توضیحاتی را در خصوص کوشش های این سفارت خانه جهت حل این مسائل ارائه کرد.

توضیحات سفارت ایران در صوفیا در خصوص مسائل به وجود آمده برای کامیون های ایرانی درمرز بلغارستان

با ما سفر کنید و با تور ارزان بلغارستان از معماری شگفت انگیز اروپایی دیدن کنید و شهر زیبای صوفیه را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری خبرنگاران سفارت ایران در بلغارستان در واکنش به ویدیوی منتشر شده در فضای مجازی در مورد مسائل ایجاد شده برای بعضی از کامیون های ایرانی در مرز بلغارستان پس از شیوع ویروس کرونا در بیانیه ای توضیحاتی را در مورد کوشش های این سفارت خانه جهت حل این مسائل ارائه کرد.

متن بیانیه سفارت ایران در بلغارستان به توضیح زیر است:

سفارت جمهوری اسلامی ایران در صوفیا ضمن تبریک مبعث پیغامبر گرامی اسلام و عید نوروز، متعاقب انتشار ویدئو کلیپی از سوی یکی از رانندگان زحمت کش ترانزیت کشورمان در مورد مسائل به وجود آمده برای وی در مرز رومانی و همچنین کلیپ مشابهی در مورد توقف کامیون های ایرانی در مرز رومانی و بلغارستان، موارد زیر را به اطلاع مردم شریف ایران می رساند:

1- پیرو شیوع کرونا در دنیا، اکنون اروپا به یکی از کانون های اصلی درگیری با این بیماری تبدیل شده و مقررات سختگیرانه ای در مرزهای کشورهای اروپایی برقرار شده است که شامل اتباع اروپایی هم می شود. با توجه به این شرایط، وزیر بهداشت بلغارستان با صدور دستور العملی از ساعت 00:00 تاریخ 18 مارس 2020 ورود اتباع تعداد زیادی از کشوها اعم از کشورهای اروپایی همچون آلمان، فرانسه و بریتانیا و همچنین اتباع کشورمان به خاک بلغارستان را در راستای مقابله با شیوع کرونا به طور موقت ممنوع اعلام کرد.

2- با توجه به شرایط فوق و بر اساس برنامه ریزی به عمل آمده، این سفارت از یک ماه گذشته با تشکیل کمیته مدیریت بحران و برقراری کشیک شبانه روزی در آماده باش کامل نهاده شد و حتی کارشناسانی را به صورت 24 ساعته با شماره تلفن های معین اعلام کرد تا هرگونه موارد احتمالی را پیگیری کنند.

3- این سفارت طی اقدامات به عمل آمده در نتیجه رایزنی های فشرده با مقامات ذی ربط بلغارستان پیروز شد در هفته گذشته تمامی کامیون های متوقف شده در مرز رومانی با بلغارستان شامل دو گروه از کامیون های ایرانی متوقف شده (یک کاروان مرکب از 16 کامیون و یک کاروان مرکب از 13 کامیون) را با همکاری و اسکورت پلیس محل به مرز بلغارستان با ترکیه منتقل نماید. گروه اول پس از هماهنگی های اجرا شده و کوشش ارزنده سفارت کشورمان در آنکارا پیروز به عبور از مرز و ورود به خاک ترکیه شد. گروه دوم توسط مسئولین گمرک مستقر در مرز ترکیه با عنوان اینکه رانندگان می بایست دوره 14 روزه قرنطینه را طی کنند و سپس وارد خاک ترکیه شوند، در مرز ترکیه متوقف و از ورود آنها به خاک ترکیه موقتاً ممانعت به عمل آمد، که این موضوع نیز با کوشش های سفارت جمهوری اسلامی ایران حل و رانندگان مذکور اجازه عبور از خاک ترکیه را اخذ نمودند.

4- روز گذشته این سفارت به محض دریافت اطلاعات پیرامون موج سوم کامیون های ایرانی که در مرز رومانی با بلغارستان مستقر بودند مجدداً همانند موارد قبلی مذاکرات خود را با مقامات بلغاری انجام داد و نهایتاً توافق شد که برای این گروه نیز تسهیلات عبور از خاک بلغار به همراه اسکورت پلیس محل، علی رغم وجود مقررات شدید منع ورود به خاک بلغارستان، در نظر گرفته شود. منتهی مقامات بلغاری صدور این مجوز را منوط به پذیرش گروه دوم از کامیون های ایرانی که در مرز با ترکیه اجازه ورود به خاک ترکیه به آنها داده نشده بود و عدم تجمیع بیش از حد در خط صفر مرزی بلغارستان با ترکیه نمودند و اعلام کردند که به محض اینکه دولت ترکیه به گروه دوم کامیون های ایرانی اجازه عبور دهد، آمادگی دارند که مجوز عبور گروه سوم کامیون های ایرانی را بلافاصله صادر کنند. با توجه به حل مشکل گروه دوم و اخذ اجازه عبور از خاک ترکیه، موضوع طی یادداشتی به مقامات بلغارستان منعکس شد و درخواست صدور مجوز برای گروه سوم رانندگان شد که موضوع در دست پیگیری است.

گفتنی است این اقدام در حالی انجام شد که در حال حاضر صف های چند کیلومتری کامیون های متعلق به کشورهای مختلف در مبادی مرزی بلغارستان از جمله مرز با رومانی تشکیل شده اند و تا کنون اجازه ورود به خاک این کشور را دریافت ننموده اند.

5- تلفنی که راننده عزیر در کلیپ منتشره ادعا نموده که با آن تماس گرفته مربوط به این سفارت نبوده و همان طور که ذکر شد این سفارت از ابتدای شروع بحران و از حدود یک ماه گذشته در آماده باش کامل نهاده شده و کارشناسانی را به صورت 24 ساعته با شماره تلفن های معین اعلام کرده تا موارد احتمالی را پیگیری کنند: این شماره تلفن عبارت است از: 00359879810382

همچین این شماره تماس از طرق مقتضی از جمله به وسیله کانال های فضای مجازی ایجاد شده از سوی این سفارت برای ارتباط هرچه بهتر با رانندگان عزیز کشورمان و حل سریع تر مسائل آنها به اطلاع آنها رسانده شده است.

6- متعاقب پخش کلیپ مذکور در فضای مجازی و اطلاع سفارت بلافاصله از طرق مختلف شماره تلفن راننده پخش کننده کلیپ اخذ و با وی و همچنین سایر رانندگان متوقف شده در مرز رومانی با بلغارستان از سوی این سفارت ارتباط برقرار شد (حدود 10 راننده) و درعین حال به صورت همزمان مذاکرات برای حل مشکل با مقامات ذی ربط بلغارستان شروع شد که نتیجه آن در بند 4 ذکر شد.

7- این سفارت کماکان و به صورت شبانه روزی ضمن پیگیری شرایط رانندگان زحمتکش کشورمان آماده دریافت هرگونه اطلاعات در این رابطه است. به منظور هماهنگی بهتر در این گونه موارد از تمامی نهادهای ذی ربط به خصوص شرکت های حمل و نقل در کشور مجدداً درخواست می شود سریعاً اطلاعات دقیق از معینات رانندگان، محموله، جهت بازگشت، مرزهای بازگشت و ... را به این سفارت ارائه دهند تا بتوان در اسرع وقت در رایزنی با مقامات محل زمینه عبور آنها از مرز را تسهیل نمود.

در انتها برای ملت سرافراز میهن اسلامیمان عزت، سربلندی، صحت و سلامتی و غلبه هر چه سریع تر بر کرونا را از درگاه خداوند منان مسئلت داریم.

انتهای پیغام/4127

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 5 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 775

به "توضیحات سفارت ایران در صوفیا در خصوص مسائل به وجود آمده برای کامیون های ایرانی درمرز بلغارستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات سفارت ایران در صوفیا در خصوص مسائل به وجود آمده برای کامیون های ایرانی درمرز بلغارستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید