سریال احضار با غافلگیری تمام می گردد

به گزارش مینی نت، علیرضا افخمی و بازیگرانش در خانه رها آخرین سکانس های این سریال را جلوی دوربین بردند. پایانی که به اعتقاد آن ها غیرمنتظره است.

سریال احضار با غافلگیری تمام می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، همه چیز با یک لوگوی پرماجرا آغاز شد؛ اگر چه تیزر منتشر شده احضار هم حرف و حدیث هایی به دنبال داشت. سریالی که با موضوع توجه به عرفان های کاذب و جلسات احضار روح که با خود جز نابودی خانواده ها و مسائل روحی و روانی برای افراد شرکت نماینده در این جلسات چیزی دیگری ندارد حرف و حدیث هایی را به وجود آورده است.

علیرضا افخمی کارگردان این مجموعه رمضانی اعتقاد دارد که بنا بر فتوای بیشتر علما، برپایی یا شرکت در مجالس احضار ارواح، حرام اعلام شده، زیرا عمدتاً چنین مجالسی بر پایه دروغ و فریب کاری است. به تعبیر محمودرضا تخشید تهیه نماینده این مجموعه تلویزیزیونی، هدف از ساخت سریال احضار را مقابله با همین تفکر و انذار به مخاطب بوده تا در چنین مجالسی شرکت ننموده و در این مکان ها حاضر نشوند تا هم مرتکب گناه نشوند و هم تبعات و عوارض حضور در این محافل دامن آن ها و خانواده هایشان را نگیرد.

اثر کارگردانی که بعد از سال ها غیبت برگشته، اما این بازگشت با سر و صداهایی همراه بوده که طرح این دست موضوعات همواره چالش برانگیز و دارای حواشی است. اوج گیری ساخت سریال های ماورایی در میانه دهه 1380 بود و سردمدار ساخت این سریال ها علیرضا افخمی بود که با ساخت سریال های او یک فرشته بود و پنج کیلومتر تا بهشت جدال میان باورهای دینی و نیروهای شیطانی را ایجاد کرد و همچنین با نگارش فیلمنامه روز حسرت و اغما شکل دیگری از این سریال های معرفتی و دینی را در معرض نگاهِ مخاطب قرار داد.

همواره هم طرح این دست موضوعات چالش هایی را به همراه داشته، هر چند که در میان دین داران، تردیدی در واقعی بودن روح و وجود شیطان وجود نداشته و ندارد، اما دوری از ساخت این دست آثار باعث رشد قارچ گونه عرفان های کاذب شده و عواقب غیرقابل جبرانی را در خانواده ها و به تبع آن در جامعه ایجاد می نماید و ضرورت پرداخت درست به این باورهای اعتقادی را در رسانه ملی دو چندان می نماید. نبود آگاهی بخشی به مخاطبان در رسانه ملّی باعث ایجاد حلقه عرفان های کاذب شد که منجر به انحرافات وحشتناکی در بخشی از جامعه شد.

کارگردانی متبحر در ساخت کارهای ماورایی

علیرضا افخمی کارگردان سریال های مختلفی است. او پیش از این تبحر خود را در روایت جدال باورهای دینی با نیروهای شیطانی به اثبات رسانده، هرچند که بسیاری اعتقاد دارند هنوز احضار نتوانسته آن موفقیت ها را تداوم ببخشد؛ تهیه نماینده سریال اعتقاد دارد باید مخاطبان و منتقدین سعه صدر داشته باشند هرچه جلوتر برویم داستان ها و اتفاقات عمیق تر می شوند.

اتفاقا افخمی سال جاری با ساخت مجموعه تلویزیونی احضار نگاه دیگری به مسائل روز جامعه و جدال باورهای دینی و نیروهای شیطانی دارد. احضار ساخته شده تا دست شیادان کاسب کار این محافل و مجالس را رو کند و تأثیرات این باورهای غلط بر زندگی افراد خانواده و در نهایت جامعه را نمایش دهد.

در پشت صحنه سریال احضار چه می گذرد؟

سریال احضار در عین تحسین عده ای، با نقد و واکنش های متعدد در فضای مجازی روبرو است. گروهی به عدم استفاده درست از ژانر وحشت و ناتوانی در نمایش موقعیت های ترسناک، بازی های بازیگران جوان و عده ای هم به ریتم کُند و تعلیق های کمِ این سریال گلایه دارند و البته بعضی هم خیلی زودتر از موعد، احضار را نسبت به کارهای قبلی علیرضا افخمی کم فروغ تر و ناموفق تر می دانند.

همه این جذابیت ها، ترس ها و علاقه به سریال های ماورایی ما را به پشت صحنه این سریال پرماجرا کشاند. اثری که مثلِ بقیه کارهای علیرضا افخمی عنوان پربیننده ترین سریال تلویزیون را به خودش اختصاص داد. آن قدر بازتاب داشت که میلاد میرزایی در گفت وگو با تسنیم گفته بود مردم به وسیله فضای مجازی و کوچه و خیابان درخواست های قابل توجهی از او داشته اند که این صحبت ها بسیار مورد توجه مخاطبین نهاده شد.

همه چیز سند دارند

از طرفی دیگر گفت و گوی صریحی با محمودرضا تخشید درباره تحقیق و پژوهش، شبهات و حتی هجمه های هدفمند بعضی از گروه ها داشتیم. جالب است اگر به مشروح این گفت وگو، نگاهی بیندازیم او به سرو صدا و هیاهوی انتشار لوگو و تیزر سریال اشاره نمود که می گفتند احضار می خواهد جن و ارواح خبیثه نشان دهد!- همچنین درباره فرآیند تحقیق و نگارش فیلمنامه و مکتوباتی که به عنوان سند معتبر از آن ها برای نگارش احضار استفاده کردند، توضیحاتی داد.

سریال احضار جزو مجموعه هایی بود که به دلیل ابتلای عوامل و بازیگرانش نتوانست قسمت آخر را بلافاصله روی آنتن ببرد و امشب و فردا شب قرار است در قالب دو قسمت به خاتمه راه برسد. برای نمایشِ این سختی ها و گفت وگو با علیرضا افخمی نویسنده و کارگردان سریال، بازیگران و عوامل این مجموعه، به خانه ای در محدوده پل صدر رسیدیم. جایی که کاراکتر رها (غزال نظر) و پرستو (روژین رحیمی- دوست رها) سکانس های خاتمهی مربوط به ماجراهای فرهاد و رها را فیلمبرداری می کردند.

ضیق وقت هم جلوی وسواس افخمی را نمی گیرد

وسواس ها همان وسواس های همیشگی علیرضا افخمی بود؛ ضیقِ وقت هم نمی توانست جلوی این همه جزئی نگری را بگیرد؛ از هیچ پلان و سکانسی نمی گذشت و در جریانِ صحبت هایش جلوی دوربین تسنیم هم به این نکته اشاره نمود احترام به مخاطب از هرچیزی برایم مهم تر است. بارها صحنه ای فیلمبرداری می شد و کارگردان کات می داد تا کار بهتر و با کیفیت تر بگردد. استرس و دلهره تصویربرداری قسمت آخر سریال، نمی گذاشت خیلی راحت با کارگردان، بازیگران و عوامل گفت و گو کنیم اما تواضع و فروتنی افخمی این اتفاق را مهیا کرد.

هدف احضار/ می خواهد بترساند!

برایمان جالب بود که همه دست اندرکاران، می گفتند قصد ترساندن بیننده را نداشتیم و بیشتر این اثر، سریالی ماورایی و معرفتی بود که برای مردم تلنگری ایجاد کند چه گروه هایی در حال شیادی و کلاهبرداری اند. همان طور که تهیه نماینده سریال پیش از این گفته بود: اصلاً هدف این سریال، ژانر ترسناک نیست. همان طور که اول سریال می نویسد احضار ژانر معرفتی و ماورایی است. وقتی اغما و 5 کیلومتر تا بهشت پخش می شد مخاطب با همین روح و شیطان و ماجراهایی از این دست روبرو می شد اما آنجا +14 درج نمی شد. به نظرمان می آید اینجا بیشتر هدف بحث ماورایی و معرفتی است تا بحث دلهره ایجاد کردن و بیننده را ترساندن!

چیزهایی را می دانند که از غیب شنیده اند

در پشت صحنه سریال به دنبال هدف ساخت سریال احضار بودیم که آیا نقد عرفان های کاذب بوده است؟ تهیه نماینده تأکید می نماید که طبق آنالیز های شورای عالی انقلاب فرهنگی درصد بالا و قابل توجهی از مردم متأسفانه در این فضاها افتادند؛ از فال بینی و کتاب باز کردن، طلسم و احضار روح خیلی در جامعه به وفور پیدا می گردد و طوری عمل می نمایند مراجعه نماینده به این باور می رسد چیزهایی را می دانند که از غیب شنیده اند. در کنار این، هدف اصلی تری که در سریال دنبال می کنیم بحث هشدار دادن به مردم باید روی فکر، اخلاق و رفتار خودشان کنترل بیشتری داشته باشند. یعنی یک هشدار و انذار دادن در خصوص نفسانیات شان، روابط شان و سطح تفکرشان؛ بیشتر هشدارها در لایه های زیرین درباره مسائل اخلاقی و رفتاری وجود خواهد داشت.

یکی از نکاتی که در پشت صحنه سریال بیشتر دیده می شد فراوری سریال در هر شرایطی است. وقتی احضار با ابتلای بازیگران نقش اصلی و حتی عوامل مؤثرش هم متوقف نشد و فقط قسمت آخر برای رسیدن به آن شرایط آرمانی و درستِ خود به تأخیر افتاد چون سریال نمی توانست بدونِ شخصیت های اصلی اش به خاتمه برسد. چرا که در جریانِ کار هم بارها این رخ داده که لوکیشن های مربوط به آن بازیگر را تغییر دادند، صحنه های دیگر تصویربرداری شوند تا قرنطینه آن فرد تمام گردد.

چرا احضار از رقبا پیش افتاد؟

سؤالی که پیش می آید چرا احضار از دیگر رقبا پیش تر افتاد؟ اول ژانر آن ماورایی که حرف های بسیاری داشت، خصوصاً در ایده پردازی که از همه جلوتر بود. و در وهله بعدی، سابقه علیرضا افخمی و کارنامه ارزشمند این سریا ل ساز خوشنام، هر مخاطبی را کنجکاو می نماید حداقل یک قسمت همراه با این سریال تلویزیونی باشد. کارگردانی که اگر سریالی مثل تب سرد را هم می ساخت مخاطب را با جعبه جادو آشتی می داد.

اما می توان نام علیرضا افخمی را جزو رکورداران ساخت سریال رمضانی ثبت کرد. کارگردانی که هم رگِ مخاطب را می شناسد و هم به زبان و حال و هوای ماورا و معنویت هایش آگاهی دارد. وقتی اغما را می نوشت، می دانست که مخاطب تشنه شناخت شیطان و ابلیس است؛ همان فضایی که پیش از آن در او یک فرشته بود در معرضِ نگاهش نهاده شده بود. سرآخر هم به سراغ پنج کیلومتر تا بهشت رفت که حاشیه ها و اتفاقات فراوانی داشت.

احضار روح، فالگیری، کف بینی و پیش گویی های دروغین

نامی که اگر دعوت نحس باقی می ماند شاید جذاب تر هم بود و با احضار نمایش خانگی که تنها به هدف ترساندن مخاطب ساخته شده بود، مقایسه نمی شد. در حالی که سریال سازِ با اندیشه و ایده پردازی مثل علیرضا افخمی که خودش دست به قلم است و سریال های زیادی هم برای تلویزیون نوشته، با هدف مقابله با رفتار کاسب کارانه با دین و اندیشه و عرفانِ مردم به میدان آمد. احضار روح، فالگیری، کف بینی و حتی پیش گویی های دروغینی که زندگی های بسیاری را به هم ریخته است.

انتقاد به شخصیت پردازی در سریال احضار وارد است اما شاید کرونا، کند پیش رفتن تصویربرداری و آشفتگی برای رسیدن یا نرسیدنِ سریال به پخش باعث شد تا ناظر کیفی با سابقه تلویزیون که اینجا سریال را کارگردانی می کرد بتواند بهتر از بازیگرهای جدید خود بازی بگیرد و یا شخصیت پردازی ها بهتر اتفاق بیفتند. با اینکه بسیاری در این شرایط باز هم نمره خوبی به بازی بازیگران کاربلد و جدیدِ سریال احضار دادند. همان اتفاقی که در پشت صحنه سریال افتاد و با چشمِخودمان دیدیم که توجه افخمی به نظارت کیفی و عقبه خودش نمی گذارد باری به هر جهت سریال را به خاتمه برساند و قرار است اتفاقات غافلگیر نماینده و غیرمنتظره ای در راه باشد.

آنچه در بخش اول از پشت صحنه سریال احضار می بینید و بخش هایی از آن را می خوانید گوشه ای از کوشش های علیرضا افخمی و بازیگرانش در خانه رها است که آخرین سکانس های این سریال را جلوی دوربین برده اند. خاتمهی که به اعتقاد آن ها غیرمنتظره است:

غزال نظر: امروز در خانه رها هستیم کاراکتر سریال ماه رمضانی احضار.

سؤال: در واپسین لحظات قسمت آخر سریال احضار را با این همه وسواس و ظرافت که مخاطب انتهاِ جذابی را ببیند و لذت ببرد؛ از این سختی ها بگویید.

علیرضا افخمی نویسنده و کارگردان: همان طور که اشاره نمودید احضار بین کارهایم یکی از سخت ترین کارها به شمار می رود و علل مختلفی داشت؛ دو علت اصلی آن به تعداد زیاد کاراکتر و لوکیشن برمی گشت که در میان کارهای حرفه ای ام، اتفاق بی نظیری بود. دومین مطلب دیر آغاز شدن کار بود و زمان کمی که در اختیار داشتیم برای اینکه کار را به ماه رمضان برسانیم. و این مشکل دوم گریبان ما را گرفت و همین طور می دانید متأسفانه قسمت آخر به پخش نرسید و من مجبور شدم از مردم عذرخواهی کنم.

محسن شریفی طراح صحنه: یکی از مسائل، لوکیشن در سریال های تلویزیونی است؛ چه ماه رمضانی و چه غیررمضانی. جالب است بدانید در جریان پخش سریال احضار که به قسمت دوازدهم رسیده بود سر صحنه بودیم؛ یکی از بچه ها سر صحنه در گوشی تلفن همراه خودش تصویری به من نشان داد که مربوط به پلانی از سریال ما می شد که مائده (آدرینا صادقی) از پله های خانه خودش بالا می رفت و سریال دیگری که یاور بود هم همان شکل لوکیشن وجود دارد. زیر این تصویر هم نوشته شده بود: صدا و سیما دچار کمبود لوکیشن است.

علیرضا افخمی: من خیلی دوست دارم با کارهایم بگویم آن خرافه ها را باید از دین زدود و به هیچ وجه نباید آن ها را به رسمیت شناخت. و در عین حال مراقب بود که یک اصول دینی مسلم و مورد قبول متدینین آن ها نباید ذیل خرافه انکار گردد. آقای جوادی آملی یک جایی در تفسیر موضوعی شان فرمودند این موضوع قطعاً امکان پذیر است اما اینکه کسی بتواند این کار را بکند معلوم و قابل اثبات نیست. و این موضوع را در کار داشتم احضار روح در عین حال غیرممکن نیست و کار بسیار صعب، سخت و بزرگی است که نیاز به آدم های خاص و استثنایی دارد و در جامعه ما بین افراد خرافه پرور و خرافه دوست آنچنان به موضوع احضار روح، دم دستی و بسیار سطحی، نگاه می گردد که آدم هایی که معلوم است سرشان به تن شان نمی ارزد یک همچنین ادعاهایی می نمایند که کاملاً گزاف است. اصل احضار ارواح غیرممکن نیست اما اینکه کسی بتواند این کار را بکند چه کسانی می توانند این کار را بنمایند الان می توان گفت بیش از 99 درصد آن ها دروغ گو هستند.

غزال نظر بازیگر نقش رها: یک سریال ماورایی داریم می بینیم که تجاربی که مردم در زندگی روزمره شان می توانند داشته باشند را به تصویر می کشد و انتهای که می تواند حضور در بعضی از محافل داشته باشد و حضور در جاهای خاص و با یکسری چیزها سروکار دارید که خیلی نمی دانم چرا مردم دنبال ترسناک بودن آن هستند. در یک جاهایی هم این حالت را برایشان ایجاد نموده است. چون کامنت ها را می خواندیم بعضی از شب ها می نوشتند ترسیدیم. رسالت این کار از منظر من این بود که تلنگری باشد برای اشخاصی که به هر حال کار احضار روح و کارهایی به این شکل می نمایند.

علیرضا افخمی: برایم عجیب بود که عده ای واکنش نشان دادند که نه فراماسون بودند و نه اهل این طور محافل احضار روح؛ برایم عجیب بود که با این عکس العمل های منفی همراه شدند. شاید یک مقداری همان اول راه فریب خوردند و با این جوّ همراه شدند و متوجه نشدند که به چیزی اعتراض می نمایند. ممکن است اتفاقاً چیزی باشد که در راستای نظرات و اعتقادات آن هاست.

محسن شریفی: به نظر من احضار یک مسئله ای را در جامعه جا بیندازد و تا حدودی به جریانِ خرافه گری و خرافاتی بودن و ندانم کاری آدم ها را تلنگری بزند و با توجه به این چیزهایی که در فضای مجازی و کامنت هایی که برای احضار به انتشار رسیده و بازتاب هایی که در دور و اطرافِ خودمان می بینیم می توان فهمید نگاه ملت و مردم ایران به سریالی مثل احضار چگونه بوده است.

علیرضا افخمی: قسمت آخر کار هم پرحادثه است؛ اینکه این حوادث غیرقابل پیش بینی است برای تماشاچی، بخشی از آن قابل پیش بینی است و نمی توان از آن فرار کرد حتماً یک تماشاچی هایی حدس زدند و بخش دیگری هم هست که به گمانم قابل پیش بینی نیست و مخاطب را غافلگیر خواهد نمود.

قسمت آخر سریال احضار در قالب دو قسمت خاتمهی امشب و فردا شب ساعت 22:15 از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1606

به "سریال احضار با غافلگیری تمام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سریال احضار با غافلگیری تمام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید