دیابت در بچه ها

به گزارش مینی نت، در میان بیماری های گوناگونی که می تواند کودک را تهدید کند، بعضی بیماری ها قابل پیشگیری نیست و تنها بعد از بروز علائم می توان به وجود آن بیماری در بدن کودک پی برد. دیابت یکی از این بیماری هاست؛ بیماری بسیار خطرناکی که گاهی آن را بیماری خاموش لقب می دهند.

دیابت در بچه ها

دیابت در بچه ها

در میان بیماری های گوناگونی که می تواند کودک را تهدید کند، برخی بیماری ها قابل پیشگیری نیست و تنها بعد از بروز علائم می توان به وجود آن بیماری در بدن کودک پی برد. دیابت یکی از این بیماری هاست؛ بیماری بسیار خطرناکی که گاهی آن را بیماری خاموش لقب می دهند.

در میان بیماری های گوناگونی که می تواند کودک را تهدید کند، برخی بیماری ها قابل پیشگیری نیست و تنها بعد از بروز علائم می توان به وجود آن بیماری در بدن کودک پی برد. دیابت یکی از این بیماری هاست؛ بیماری بسیار خطرناکی که گاهی آن را بیماری خاموش لقب می دهند.

در خصوص این بیماری تشخیص زود هنگام یاری بسیار زیادی به پیشگیری از بروز برخی علائم می نماید. زمانی که تعیین می گردد کودک به این بیماری مبتلاست، یک تیم پزشکی اعم از متخصص غدد، متخصص اطفال، متخصص تغذیه و روان شناس باید به کودک یاری نمایند تا بتواند سبک زندگی اش را با این بیماری منطبق کند. دکتر شکور امیدی، دکترای ایمونولوژی و آلرژی از دانشگاه تهران و بنیانگذار انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی درباره این بیماری و راهکارهای زندگی بهتر برای این بیماران بیشتر شرح می دهد.

دیابت چیست؟

بیماری دیابت در اثر ناتوانی بدن در فراوری انسولین یا کاهش یا اثر نکردن انسولین در سوخت و ساز مواد قندی پدید می آید. انسولین به وسیله غده لوزالمعده (پانکراس) ایجاد می گردد. وقتی ما غذا می خوریم، بخش عمده ای از غذا به صورت قند درمی آید که سلول های بدن که در واقع سربازهای بدن هستند و کارها را انجام می دهند از آن برای تهیه انرژی استفاده می نمایند. انسولین مثل کلید ورود به سلول است و باعث می گردد سلول ها بتوانند از این منبع انرژی (قند موجود در خون) استفاده نمایند. در بیماری دیابت ممکن است بخشی از لوزالمعده که انسولین را می سازد دچار آسیب گردد یا ممکن است انسولین ساخته گردد اما درست عمل نکند. یکی دیگر از اشکالات ممکن است درگیرنده های انسولین ایجاد گردد.

دیابت در بچه ها از کدام نوع است؟

دیابت انواع گوناگونی دارد اما آنچه بچه ها را درگیر می نماید، دیابت نوع اول یا دیابت جوانی است. در این حالت ترشح انسولین در لوزالمعده تقریبا انجام نمی گردد. بنابراین برای کنترل قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع یک باید انسولین به وسیله تزریقی به بدن وارد گردد. نرسیدن انسولین به بدن کودک مبتلا به دیابت نوع یک، موجب مرگ او خواهد شد. 5 تا 10 درصد کل مبتلایان به دیابت را این نوع دیابت تشکیل می دهد که در ایجاد آن مجموعه ای از عوامل ژنتیک و محیط ایمونولوژیک دخیل هستند.

عوامل مؤثر در ایجاد دیابت

بیماری دیابت در90 تا 95 درصد بچه ها زیر16 سال از نوع یک است، البته برخی از بچه ها هم به دیابت نوع 2 مبتلا هستند.

دلیل ابتلای بچه ها به دیابت تا به امروز نامعلوم است اما نظریه ها و حدس های زیادی درباره دلیل ابتلای بچه ها به این بیماری وجود دارد. تحقیقات نشان می دهد، تعدادی از بچه ها بعد از ابتلا به برخی عفونت های ویروسی مثل اوریون، سرخک، سرخجه، آنفلوآنزا و فلج اطفال به دیابت نوع یک مبتلا شده اند. البته این بچه ها سابقه بیماری دیابت را هم در خانواده شان داشته اند.

بعلاوه تحقیقات نشان می دهد در دیابت نوع یک خطر ابتلا به بیماری در بچه های که تنها پدرشان به دیابت نوع یک مبتلا باشد یک به 17 است و اگر تنها مادرشان به دیابت نوع یک مبتلا باشد یک به 25 است. البته اگر هر دو والد به دیابت نوع یک مبتلا باشند خطر ابتلای کودک، یک به 10 است.

تغذیه کودک دیابتی چگونه باید باشد؟

رژیم غذایی مناسب و منظم در کنار تزریق انسولین برای کنترل بیماری کودک دیابتی اهمیت زیادی دارد تا مانع افت قندخون یا هایپوگلیسمی گردد. کودک دیابتی در طول روز باید علاوه بر وعده های غذایی اصلی، دست کم 3 نوبت از مواد غذایی مناسب به اسم وعده های فرعی استفاده کند.

در وعده های غذایی فرعی باید حتما مواد نشاسته ای گنجانده گردد. تغذیه قبل از خواب کودک دیابتی هم اهمیت خاصی دارد زیرا از افت قند در طول شب جلوگیری می نماید. رژیم غذایی مناسب شامل مواد نشاسته ای مثل نان، سیب زمینی، برنج، حبوبات، لبنیات، تخم مرغ و گوشت است. چربی غذا باید بیشتر از نوع نباتی باشد و از غذاهای پر فیبر استفاده گردد. اندازه غذای مناسب برای کودک باید براساس اندازه مصرف انسولین تنظیم گردد.در این کار متخصص تغذیه به پدر و مادر یاری می نماید. بیشترین مشکل در تغذیه کودک ولع برای شیرینی است. اگر والدین بخواهند برای کودک جشن تولد بگیرند، می توانند از شیرین نماینده های مصنوعی برای کیک و شربت و... استفاده نمایند.

سالی یک بار خوردن کیک تولد، در تنظیم قند خون مشکل زیادی ایجاد نمی نماید. رژیم غذایی کودک باید آزاد باشد ولی این به آن معنی نیست که هر چقدر دلش خواست مواد قندی مصرف کند. بهتر است مواد قندی ساده از برنامه غذایی کودک حذف شوند و میوه های خیلی شیرین مانند انگور، خربزه و انجیر هم به ندرت استفاده شوند.

مراقبت های تکمیلی

همان طور که گفته شد بعد از تشخیص دیابت نوع یک مراقبت دائمی احتیاج است. باید مواظب بود قند افت نکند یا بالا نرود. بالا و پایین رفتن قند خون بسیار خطرناک است چون می تواند آسیب های مغزی ایجاد کند. دوز انسولین تزریقی برای کودک باید به وسیله پزشک تنظیم گردد. نکته مهم این است که اگر مدت طولانی انسولین تزریق گردد ممکن است در بدن آنتی بادی ضد انسولین ترشح گردد و به همراه انسولین در عروق، کلیه، چشم و... رسوب کند. بنابراین بعد از چند سال تزریق انسولین باید کودک از لحاظ ترشح آنتی بادی ضد انسولین هم آنالیز گردد تا اگر اندازه آن بالاست با کورتن تنظیم گردد.پدر و مادر باید ابتدا از لحاظ روانی بچه ها را آماده پذیرش این بیماری نمایند و به آن ها بگویند دیابت برای شان محدودیت است نه بیماری. از آنجا که کودک دیابتی سیستم ایمنی ضعیفی دارد، زود سرما می خورد و باید مراقب بود. کنترل تمام موارد در کودک دیابتی ضروری است ولی نباید حساسیت زیاد داشت. پدر و مادر نقش مهمی در روحیه کودک دارند و اگر این موضوع را بزرگ نمایند بر روحیه کودک اثر منفی گذاشته و زندگی اش تحت تاثیر قرار می گیرد. وقتی کودک بزرگ شد می توان خطرات را به او شرح داد اما در سن پایین ذکر این خطرات درست نیست چون باعث افسردگی می گردد.

انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی چه خدماتی ارائه می نماید؟

انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی به بنیانگذاری دکتر شکور امیدی و با شعار با یک آزمایش ساده قند خون از سلامت خود مطمئن شویدفعالیت های زیادی در زمینه کنترل این بیماری در کشور انجام داده است. از جمله فعالیت های مهم این انجمن می توان به ویزیت رایگان برای تمام بیماران و بچه ها مبتلا به دیابت، پرداخت هزینه دارو برای بیماران دیابتی احتیاجمند و دستگاه تست قند خون رایگان برای بیماران بی بضاعت، تشکیل کلاس های ورزشی رایگان با همکاری سازمان تربیت بدنی و مدرسان متخصص برای بیماران دیابتی، تشکیل کلاس های آموزشی برای آشنایی هرچه بیشتر بیماران با بیماری دیابت و روش های کنترل و تنظیم این بیماری، تشکیل کلاس های تغذیه متخصصان و کارشناسان برای آشنایی بیماران با اصول صحیح تغذیه و برآورد کالری از موادغذایی مختلف، تامین شکر مخصوص بیماران دیابتی بدون گلوکز و هم دستگاه های تست قند خون رایگان و دستگاه تزریق انسولین بدون سوزن، برنج دیابتی، نوشابه های بدون قند و کم کالری، شیرینی ها و مرباهای مخصوص دیابتی، عرقیات و داروهای گیاهی موثر در کاهش قند و چربی خون و سایر محصولات غذایی و دارویی مورد احتیاج بیماران دیابتی اشاره نمود.

منبع:بهترین ها

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت :hasantaleb

منبع: راسخون
انتشار: 18 مهر 1400 بروزرسانی: 18 مهر 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1775

به "دیابت در بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیابت در بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید