دکتر زالی: تهران هنوز در شرایط قرمز قرار گرفته است

به گزارش مینی نت، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه تهران همچنان شهر آلوده و قرمز تلقی می گردد، گفت: 68 درصد بیماران فوتی کرونا در تهران، یک بیماری زمینه ای داشتند.

دکتر زالی: تهران هنوز در شرایط قرمز قرار گرفته است

به گزارش فارس، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در نشست با اعضای مجمع خیرین کشور ضمن تقدیر از کوشش های ارزنده مجمع خیرین کشور به ویژه در بحران کرونا،گفت: کارنامه ارزنده مجمع خیرین کشور به ویژه در بحران شیوع کرونا بسیار درخشان است؛ با دلالت منطقی، سازنده و عالمانه مجمع خیرین کشور شاهد تحقق برنامه های بسیار مترقی در حوزه پیشگیری، حمایت، درمان و ابعاد لجستیکی در مقابله با بیماری کووید 19 هستیم.

وی با اشاره به اقدامات بزرگ و سعی بلیغ مجمع خیرین کشور، مستندسازی اقدامات اجرا شده در کشور را ضروری برشمرد تا یک آرشیو مدون و مستند در ذیل مجمع خیرین ایجاد گردد و در سال های بعد به عنوان یک مستند ارزنده برای فرهنگ سازی نوین در عرصه خدمت رسانی به مردم مورد بهره برداری قرار گیرد.

زالی در ادامه با اشاره به اقدامات اجرا شده در راستای مقابله با کرونا از همکاری و کوشش های استانداری و فرمانداری تهران در راستای اجرایی شدن و نهادینه سازی مصوبات ستاد کرونا قدردانی کرد و دستاوردهای حاصل را بدون همکاری آنان ابتر برشمرد.

وی با تأکید بر این مطلب که تهران شرایط کاملا متفاوتی نسبت به سایر استانها و شهرها دارد، گفت: تا زمانی که بیماری کرونا در تهران به کنترل در نیاید حتی اگر در همه استان ها و شهرهای کشور به حد قابل قبولی از کنترل نسبی بیماری دست یابیم، باز هم کار ناقص خواهد بود و بیماری کنترل نمی گردد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به شرایط ویژه تهران، اضافه نمود: این استان و شهر نیازمند توجه ویژه تر است.

زالی با اشاره به جمعیت بالا، چگالی بالای حضور سکنه تهران نسبت به همه استان ها، محاط بودن تمام استان تهران با حاشیه شهر(مناطقی که از نظر سیستم های اجرایی، زیرساختی و بهداشتی و درمانی، مالی، سیاسی و اجتماعی در اقل استاندارد قرار دارند)، متذکر شد: فقدان مراکز بهداشتی و درمانی در بعضی از نقاط حاشیه شهر، 18-13 درصدی سکونت غیر رسمی، بالاترین تعداد اتباع، یک میلیون نفر جمعیت شناور روزانه و آسیب های اجتماعی مختلف از جمله مسائل این استان است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به کارنامه درخشان حوزه بهداشت و درمان استان تهران در بحران کرونا به ارائه گزارشی در مورد اقدامات اجرا شده در این راستا پرداخت و اضافه نمود: میانگین سنی متوفیان کرونا در تهران 71 سال است که نسبت به میانگین کشوری بالاتر واقع شده است.

وی اضافه نمود: رنج سنی مراجعان نیز بین 49 تا 55 سال است که این امر حاکی از کوشش موثر و کارآمد کادر درمان است.

زالی با بیان این مطلب که 68 درصد بیماران فوتی در تهران حتما یک بیماری زمینه ای داشته اند، شایع ترین علل زمینه ای را پرفشاری خون، دیابت، قلب، چاقی و چاقی برشمرد.

وی با ذکر این مطلب که تهران همچنان شهر آلوده و قرمز تلقی می گردد، گفت: در تهران همچنان با موارد جدید ابتلا به کرونا روبرو هستیم؛ بنابراین هنوز در موج اول بیماری مستغرق هستیم و بیماری فروکش نکرده است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ابراز داشت: متأسفانه شتابی که در رهاسازی و بازگشایی ها رخ داد موجب شد بخش زیادی از الگوهای ما تغییر یابد.

وی با تأکید بر این مطلب که در تهران نباید حساسیت مردم و مسؤولان کاهش یابد، گفت: روزهای اخیر شاهد فرایند رو به افزایش آمار کشوری بیماران نسبت به هفته گذشته هستیم اما این الگو را در تهران مشاهده نمی کنیم.

زالی توضیح داد: این موضوع به دلیل این است که فعالیت های مدنی و کاری در تهران با یک هفته تأخیر آغاز شد و ما نیز ممکن است در روزهای آینده شاهد تغییرات آماری باشیم.

به گفته فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در این بحران شاهد اتفاقات خوب نیز بودیم؛همچون همبستگی اجتماعی بی نظیری که در بین آحاد جامعه شکل گرفت و مصادیق شاخص و نماد برجسته آن را در جهاد مؤمنانه شاهد هستیم.

زالی با ذکر خاطراتی در این خصوص، بر ضرورت فرهنگ سازی این موضوع تأکید کرد و گفت: این کار باعث می گردد این موضوع تقویت شده و به یک ملکه اجتماعی تبدیل گردد.

وی با اشاره به فرهنگ سازی نوینی که در کشور با همت خیرین در حوزه های مختلف اجرا شده است، خواهان حمایت و مشارکت مجمع تا سرانجام کرونا شد.

زالی در ادامه سخنان خود ایجاد یک پردیس متمرکز برای دانشگاه را یک اولویت و ضرورتی اجتناب ناپذیر برشمرد و به بیان توضیحاتی درخصوص طرح ها، برنامه ریزی ها، اقدامات اجرا شده و چالش های موجود در این راستا پرداخت.

در ادامه نشست اعضای حاضر به بحث و آنالیز درخصوص موضوعات مختلف از جمله پروژه عمرانی پردیس متمرکز دانشگاه و طرح ها و برنامه ریزی های اجرا شده، مستندسازی وقایع بهداشتی و درمانی کرونا و... پرداختند و تصمیماتی نیز اتخاذ شد.

منبع: فرارو
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 976

به "دکتر زالی: تهران هنوز در شرایط قرمز قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دکتر زالی: تهران هنوز در شرایط قرمز قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید