شرح رئیس کانون سردفتران درباره تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد خبرنگاران

به گزارش مینی نت، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: رأی دیوان عدالت اداری نافی اجباری بودن تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی نیست، برداشت رسانه ها اشتباه است.

شرح رئیس کانون سردفتران درباره تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد خبرنگاران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علی خندانی گفت: رأی دیوان عدالت اداری نافی اجباری بودن تنظیم سند که مقرر می دارد نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی است، نبوده و برداشت رسانه ها اشتباه و بر خلاف ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی است. از طرفی رأی صادره با عنوان شکایت شاکی منطبق نیست و از درخواست شاکی آن خروج موضوعی دارد. زیرا شکایت شاکی در رابطه با وکالت نامه هایی است که به جهت رعایت تشریفات مقرر در ماده 29 قانون مذکور معاون وقت امور اسناد سازمان ثبت با توجه به پیشنهادات معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه و به منظور کاهش آسیب های ناشی از وکالت نامه های تعویض پلاک و فروش خودرو به ادارات کل ثبت و دفاتر اسناد رسمی بخشنامه کرده است و در آن تاکید شده حتی المقدور از تنظیم وکالت نامه های مربوطه به تعویض پلاک به صورت مکرر که موجب تضییع حقوق دولت و عدم اجرای ماده 29 قانون مذکور است خودداری گردد.

وی ادامه داد: صرف نظر از اینکه مطابق ماده یک قانون دیوان عدالت اداری که دیوان مذکور را مرجع رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراضات مردم نسبت به مأموران واحدها و آئین نامه های دولتی خلاف قانون یا شرع یا خارج از حدود اختیارات مقام تصویب کننده می داند و حق ورود به نقض یا لغو یا نسخ قانون ندارد، صدر و ذیل رأی مذکور با یکدیگر سازگاری ندارد و قضات محترم دیوان توجهی به قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 1389 که قانونی خاص و موخر بر مقررات ماده 22 قانون ترانزیت و مواد 47 و 48 قانون ثبت که ارتباطی به خودرو ندارد، نداشته اند، مضافاً اینکه ماده 29 قانونی آمره و نقل و انتقال خودرو را بموجب سند رسمی معتبر می شناسد و دارندگان آن را مکلف به تنظیم سند رسمی کرده است و متأسفانه قضات دیوان در رأی صادره به قوانین قبلی استناد و به ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی توجهی نداشته اند.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با اشاره به اینکه ماده 29 تکلیف کار را روشن کرده و به عقیده ما ماده روشنی است، گفت: تعویض پلاک در مراکز تعویض پلاک و ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی انجام می گردد. این رأی دیوان به هیچ عنوان نافی ماده قانونی نیست. برداشت بعضی از رسانه ها از این رأی اشتباه است.

خندانی گفت: کانون سردفتران و دفتریاران در این رابطه اقدامات لازم را انجام خواهد داد تا رسیدگی مجدد در خصوص این رأی انجام گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1506

به "شرح رئیس کانون سردفتران درباره تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرح رئیس کانون سردفتران درباره تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید