بهداد سلیمی: فوتبال درآمدزایی دارد ولی 43 سال است که مدال نگرفته، فاصله طبقاتی بین ورزشکاران باید کم گردد

به گزارش مینی نت، وزنه بردار سابق کشورمان گفت: درست است که فوتبال درآمدزایی داشته ولی هدف اصلی ورزش قهرمانی کسب مدال و افتخار است و ما 43 سال است از این افتخار بی نصیب هستیم.

بهداد سلیمی: فوتبال درآمدزایی دارد ولی 43 سال است که مدال نگرفته، فاصله طبقاتی بین ورزشکاران باید کم گردد

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، بهداد سلیمی درباره شرایط خودش بعد از دوری اش از وزنه برداری گفت: فعلا از وزنه برداری فاصله گرفتم و بیشتر با خانواده خودم هستم و سعی می کنم کارهای عقب افتاده ام را انجام دهم. خداراشکر در طول این 5-6 ماه توانستم تحصیل خودم را ادامه دهم و مدرک کارشناشی ارشد خودم را بگیرم و فعلا به کارهای جانبی مشغول هستم.

وی درباره انتقادش نسبت به دریافت پاداش تیم ملی فوتبال که در صفحه شخصی اش مطرح نموده بود و بازتاب زیادی هم داشت، مطرح کرد: الان چند سالی هست که تمام رشته های انفرادی از این تبعیضی که بین فوتبال و سایر رشته ها وجود دارد رنج می کشند و به هر حال ورزش یک طرفش برد هست و یک طرف باخت. من به شخصه برای باخت تیم ملی ناراحت شدم، ولی بعد از اینکه از طرف آقای تاج اعلام شد برای 3-4 پیروزی بی اهمیتی که مقابل یمن، ویتنام و... کسب کردند، یک میلیون دلار پاداش گرفتند، در صورتی که ورزشکاران رشته های دیگر شرایط خوبی ندارند و این تبعیض وجود دارد تصمیم گرفتم سکوتم را بشکنم و اظهارنظر کنم. صحبت من هم به خاطر تبعیض بود وگرنه نظرمن به خاطر برد و باخت تیم و فنی نبود. این تبعیض تمام ورزشکاران ما را اذیت می نماید. من یک مثال می زنم، سال 2016 بعد از اینکه تیم ملی انگلیس در المپیک نتوانست در وزنه برداری مدال کسب کند سازمان ورزش انگلیس نظر کارشناسی خواستند و به این نتیجه رسیدند که نمی توانند در وزنه برداری پیروز باشند و بودجه وزنه برداری را به حداقل کاهش دادند و آمدند این بودجه را صرف رشته هایی کردند که پیروز هستند و در رشته هایی مثل ژیمناستیک، شنا، سوارکاری و تنیس سرمایه گذاری نمایند تا در المپیک توکیو پیروز باشند. من هم فکر می کنم بعد از اینکه 43 سال به فوتبال فرصت داده شد، این فاصله کمتر گردد تا ما شاهد این باشیم که ورزشکاران رشته های انفرادی ما هم دغدغه نداشته باشند.

وزنه بردار پیشین کشورمان که با برنامه رادیویی تهران ورزشی گفت وگو می کرد، ادامه داد: این فاصله طبقاتی بین ورزشکاران باید کمتر گردد. اگر به کشتی و وزنه برداری نگاه کنید خیلی از قهرمانان ما به سختی گذران زندگی می نمایند. در صورتی که افتخارآفرینی کردند و این حقشان نیست. آقای سلطانی فر قبل از مسابقات ما به سالن وزنه برداری آمدند من گفتم که تجهیزاتی که ما کار می کنیم تجهیزاتی است که قبل از المپیک 2000 سیدنی به ایران آورده شده است و برای 19 سال پیش است و واقعا تجهیزاتی است که آسیب می زند و ریسک تمرین کردن خیلی بالاست، این مسائل را گفتم ولی در کشور ما گفتن حقیقت شاید به مذاق خیلی ها خوش نیاید.

سلیمی درباره این موضوع که پس از این حواشی واکنشی از سوی مسئولان ورزش داشته است، گفت: بله یکسری مسئولان ورزش کشور تماس گرفتند و از من خواستند که مقداری آرام تر باشم و اظهارنظری نداشته باشم و بعد از بیانیه فوتبالیست ها با وجود اینکه جوابیه ای داشتم سعی کردم صحبتی نکنم و صلاح بر این شد که ادامه ندهم.

وی درباره این موضوع که از او هم انتقادادی درباره پاداش گرفتنش بعد از المپیک ریو مطرح شد، توضیح داد: در خصوص پاداشی که بعد از المپیک ریو گرفتم، مصوب کمیته ملی المپیک بود و برای رکوردشکنی ام در حرکت یک ضرب بود و پاداش مدال طلای من نبود که چیز ناحقی باشد. رکوردشکنی ها در مسابقات جهانی و المپیک طبق مصوبه کمیته ملی المپیک پاداش برایش در نظر گرفته می گردد و کاملا قانونی است و در المپیک هم من و کیانوش رستمی رکوردشکنی داشتیم که به او هم جوایز تعلق گرفت.

وزنه بردار پیشین کشورمان ادامه داد: بحث ناداوری را تمام جهان دیدند، بعد از اعتراضاتی که در المپیک ریو انجام شد یک نامه ای به فدراسیون وزنه برداری داده شد و انوشیروانی هم در جریان است، مضمون نامه این بود که اگر شما از فدراسیون جهانی رسما عذرخواهی نکنید ما هم فدراسیون شما و هم ورزشکار و مربی شما را محروم می کنیم و آنجا به صلاحدید آقای مرادی عذرخواهی کتبی کردیم تا محرومیتی برای ایران در پی نداشته باشد.

سلیمی درباره این موضوع که شاید بهتر بود او و بقیه ورزشکاران انتقادشان را در فضای مجازی مطرح نمی کردند، گفت: این صحبت ها بارها در جلسات با مقامات مطرح شده ولی به گوش کسی نرسیده و اقدامی صورت نگرفته است. من فکر می کنم فضای مجازی یک حسنی دارد که مستقیم با مردم در ارتباط هستیم و قطعا نتیجه اش بهتر خواهد شد و مردم می توانند قضاوت نمایند و خیلی چیزها که ما قبلا نمی توانستیم بگوییم متوجه شوند. اگر این صحبت ها در جلسه با مسئولان بود شاید این بازتابی که بین مردم داشت به وجود نمی آمد و آن نتیجه ای که می خواستیم نداشتیم.

وی درباره این موضوع که از کار خودت دفاع می کنی، گفت: قطعا همین طور است. فقط من در عصبانیت 2-3 کلمه ای را گفتم که در شأن مردم نبود و از مردم عذرخواهی کردم ولی اصل حرف پابرجاست و از همه ورزشکاران و قهرمانانی که به هر حال از من حمایت کردند تشکر می کنم.

وزنه بردار پیشین کشورمان درباره این موضوع که همه می گویند که فوتبال پدیده ای پرطرفدار است، توضیح داد: بله درست است، ما باید اختلافات را کم کنیم و فاصله ای که بین ورزش ها هست کم کنیم. همین پاداش یک میلیون دلاری برای بردهای تیم ملی بود مساوی بودجه 2.5 ساله فدراسیون وزنه برداری با همه آن قهرمانی ها و مدال هایی که کسب نموده است. این واقعا بی عدالتی است که وزنه برداری نهایتا سالی 5 میلیارد تومان بودجه دارد.

سلیمی در خاتمه درباره این موضوع که کفاشیان گفته است که فدراسیون فوتبال درآمد زایی داشته است، گفت: درآمدزایی دارند ولی مدال ندارند، ورزش ما دو نوع است یکی همگانی و دومی قهرمانی است که برای مدال و کسب افتخار است. درست است که درآمدزایی داشتند ولی هدف اصلی ورزش قهرمانی کسب مدال و افتخار است و رفتن روی سکوهای جهانی و المپیک و حداقل اش آسیا است که ما 43 سال است از این افتخار بی نصیب هستیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 143

به "بهداد سلیمی: فوتبال درآمدزایی دارد ولی 43 سال است که مدال نگرفته، فاصله طبقاتی بین ورزشکاران باید کم گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهداد سلیمی: فوتبال درآمدزایی دارد ولی 43 سال است که مدال نگرفته، فاصله طبقاتی بین ورزشکاران باید کم گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید