با گذشت 30 روز؛ تلسکوپ فضایی جیمزوب به مقصد رسید

به گزارش مینی نت، ایسنا: تلسکوپ فضایی جیمزوب با گذشت 30 روز از پرتاب، به خانه تازه خود رسید.

با گذشت 30 روز؛ تلسکوپ فضایی جیمزوب به مقصد رسید

تلسکوپ فضایی جیمزوب که سوار بر موشک آریان 5 در روز چهارم دی ماه سال 1400 به فضا پرتاب شده بود به مقصد نهایی خود یعنی نقطه لاگرانژ 2 رسید.

این تلسکوپ آخرین مرحله از مانورهای پیچیده در سفر پر فراز نشیب خود را به انجام رساند. طی مانور MCC2 که مدت کوتاهی قبل از رسیدن وب به مقصد انجام شد، پیشران های این رصدخانه بزرگ فضایی بار دیگر روشن شد تا جیمزوب در محل مورد نظر قرار گیرد. از آن جا که هیچ دوربینی برای نظارت بر این تلسکوپ وجود ندارد نمی توان رسیدن آن را دیدن کرد اما مهندسان برای دنبال کردن روند کار آن و آنالیز سلامت وب از حسگرها استفاده می نمایند.

تلسکوپ فضایی جیمزوب که به صورت تا شده به فضا پرتاب شده بود، در سفر 30 روزه خود مراحل آماده سازی و راه اندازی مختلفی را از سر گذراند. این تلسکوپ با گذشت 12.5 ساعت از پرتاب، برای بار اول پیشران های خود را روشن کرد. با گذشت یک روز آنتن آن نصب شد و در پی آن پیشران ها برای بار دوم روشن شدند. در روز سوم صفحه های خورشیدی باز و در روز ششم گسترده شدند. با گذشت 10 روز محافظ های خورشیدی وب به طور کامل نصب شدند و آینه ثانویه آن در روز یازدهم به طور کامل در جای خود نهاده شد.

آینه اصلی این تلسکوپ نیز با گذشت 14 روز به طور کامل نصب شد. تنظیم هر 18 بخش آینه تا روز بیست و هشتم به طول انجامید و تنظیمات دیگر همچنان ادامه خواهد داشت.

این رصدخانه گردان فروسرخ به کاوش تشعشعات اجرام فضایی می پردازد. و طول موج های 0.6 تا 28.5 میکرون را پوشش می دهد.

لاگرانژ 2 مکانی ایده آل برای یک تلسکوپ مادون قرمز است. در نقطه لاگرانژ 2، خورشید و زمین همواره در یک طرف فضا قرار دارند و بنابراین جیمز وب می تواند تجهیزات نوری و ابزار خود را همواره پشت به خورشید و در سایه نگه دارد. بنابراین تجهیزات این تلسکوپ برای رصد تشعشات مادون قرمز که ما آن را به شکل گرما حس می کنیم، سرد باقی می ماند و این تلسکوپ می تواند هر لحظه نیمی از آسمان را رصد کند و برای مشاهده نیم دیگر آسمان تنها کافی است چند ماه صبر کنیم تا این تلسکوپ به منطقه دیگری از آسمان سفر کند و بخش دیگری از آسمان که پیشتر پشت خورشید قرار داشت را فاش کند.

محققان در ماه سوم و چهارم دانشمندان وب را به سوی یک ستاره درخشان می گیرند تا نشان دهند که این رصدخانه می تواند روی اهداف تمرکز کند. ما بیشتر داده ها را از دوربین NIRCam دریافت خواهیم کرد. اما در این زمان 18 تصویر تحریف شده از یک ستاره در دسترس خواهد بود زیرا هنوز آینه های این تلسکوپ هم تراز نشده اند.

پس از گذشت پنج تا شش ماه تمامی تجهیزات علمی وب کالیبره و آماده کار می شوند و از این زمان به بعد، تلسکوپ فضایی جیمز وب کار خود را با رصد آسمان شروع می نماید.

منبع: انتخاب
انتشار: 29 آذر 1401 بروزرسانی: 29 آذر 1401 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 2136

به "با گذشت 30 روز؛ تلسکوپ فضایی جیمزوب به مقصد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با گذشت 30 روز؛ تلسکوپ فضایی جیمزوب به مقصد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید