آیا ترک بازسازی شده گنبد مسجد شیخ لطف الله شوره زده است؟

به گزارش مینی نت، ایسنا/ بدنبال خبرهای منتشر شده، این سوال مطرح می گردد که آیا ترک بازسازی شده گنبد مسجد شیخ لطف الله شوره زده است؟

آیا ترک بازسازی شده گنبد مسجد شیخ لطف الله شوره زده است؟

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

قضیه چیست؟

نظر به حضور دو تن از فعالان اینستاگرامی بر بام مسجد شیخ لطف الله برای تهیه عکس و فیلم از شرایط گنبد این مسجد، از یک پیشکسوت بازسازی و کاشیکاری که در دهه شصت نیز بازسازی گنبد شیخ لطف الله را بر عهده داشته پرسیده شد، آیا شما بتازگی پیروز به بازدید از ترک بازسازی شده گنبد شیخ لطف الله شده اید؟ هوشنگ رسام می گوید: آخری جلسه ای که منتقدان بازسازی گنبد شیخ لطف الله با مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان داشتند، سال گذشته در دفتر معاون هماهنگی امور مالی و توسعه منابع استانداری اصفهان برگزار گردید و بعد از طرح نقدها از ما پرسیدند راه حل چیست؟ گفتیم اکنون با صراحت نمی توان راه حل داد، باید روی ترک بازسازی شده داربست بزنید و ما بالا برویم و کار را ببینیم و نظر قطعی بدهیم. داربست زده شد، اما نه به ما زنگی زده شد، نه نامه ای نوشتند و نه پیامکی زدند که ای کسی که از بازسازی انتقاد کردی، بیا ببین درست گفتی یا غلط.

او ادامه می دهد: آیا نباید از آقای حجت، رئیس ایکوموس ایران یا مهندس مرتضی فرشته نژاد، یا رئیس اتحادیه صنف کاشیکارها و معرق تراش ها برای این کار دعوت می کردند؟ وقتی این افراد دعوت نشده اند تعیین نیست صاحب نظرانی که می گویند بازسازی را تائید نموده اند و با همراهی آنها بازسازی ادامه پیدا می نماید، چه کسانی هستند.

این پیشکسوت کاشیکاری و بازسازی خاطرنشان می نماید: البته این دعوت نه بعد از انجام بازسازی، بلکه قبل از آن باید انجام می شد تا با نظرخواهی از همه متخصصان، طرح بازسازیی تدوین گردد. کاشی تراش ها و معرق تراش ها هم که در چنین جلسه ای حضور نداشته اند، نمی دانم طرح با نظر چه کسانی تهیه شده است.

در فیلمی که اخیرا توسط یکی از فعالان اینستاگرامی منتشر شد، روی بخش بازسازی شده گنبد شیخ لطف الله سفیدک دیده می گردد. رسام که در دهه شصت بازسازی گنبد شیخ لطف الله را بر عهده داشته، درباره علت سفیدک زدن کاشی شرح می دهد: در معرق نباید بین کاشی ها فاصله ای وجود داشته باشد و محراب مسجد شیخ لطف الله، شاهد این مدعاست. برای گنبد مسجد شیخ لطف الله بین کاشی ها فاصله بوده و روی کاشی ها دوغاب ریخته اند و بعد هم آن را پاک نموده اند، اما این دوغاب روی کاشی ها شوره زده است.

این پیشکسوت کاشی کاری یادآور می گردد: اگر معرق درست کار گردد، هیچ نیازی به بندکشی و گچ کشی یا دوغاب ریختن نیست و سفیدک یا شوره هم مربوط به همین دوغاب است. در یکی از ویدئوهای منتشر شده استاد رضایت به صراحت می گویند به پایین گنبد روغن بزرک زده اند. نمی دانم چرا، شاید به این خاطر زده اند که سفیدک ها از پایین تعیین نباشد.

رسام می گوید: شاید هم به همین خاطر است که از ما برای بازدید از گنبد دعوت نمی نمایند. کسانی که متخصص نیستند می فرایند، اما ما که می فهمیم کاشی چیست و معرق چیست و روغن چیست و شوره چیست نه.

او تأکید می نماید: استاد رضایت، بنای خوبی هستند، اما بازسازیگر نیستند. خودشان هم در ویدئویی می گویند من پنج گنبد ساختم، اما بازسازی نمی کردم، بازسازی همین یکی بود در حالیکه کار گنبد شیخ لطف الله باید توسط یک معرق تراش متبحر و با همراهی بازسازیگران باتجربه انجام می شد.

منبع: همگردی
انتشار: 27 آبان 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1218

به "آیا ترک بازسازی شده گنبد مسجد شیخ لطف الله شوره زده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ترک بازسازی شده گنبد مسجد شیخ لطف الله شوره زده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید