آیا از هوا می توان برق گرفت؟

به گزارش مینی نت، دانشمندان آنزیمی را کشف نموده اند که هوا را به الکتریسیته تبدیل می نماید و قابلیت آن را دارد که برای دستیابی به منبع تقریبا نامحدود انرژی پاک ، راه باز کند.

آیا از هوا می توان برق گرفت؟

تیمی از دانشگاه موناش در ملبورن استرالیا دریافتند که یک آنزیم مصرف نماینده هیدروژن از یک باکتری معمولی خاک، با استفاده از جو به عنوان منبع انرژی، قادر به فراوری جریان الکتریکی است.

پروفسور کریس گرینینگ از موسسه اکتشافات زیست پزشکی دانشگاه موناش گفت: مدتی است که می دانیم باکتری ها می توانند برای یاری به رشد و بقای خود ازجمله در خاک های جنوبگان، دهانه های آتشفشانی و اعماق اقیانوس، از مقادیر ناچیز هیدروژن موجود در هوا به عنوان منبع انرژی استفاده نمایند. اما نمی دانستیم که چگونه این کار را انجام می دادند.

این کشف در مقاله ای با عنوان مبنای ساختاری برای استخراج انرژی باکتری از هیدروژن اتمسفری که در روز چهارشنبه در مجله نیچر منتشر شد، توضیح داده شد.

به گفته پژوهشگران، معلوم شد آنزیمی که هاک نام دارد به طور شگفت انگیزی پایدار است و در فراوری انرژی از هوای رقیق، فوق العاده کارآمد است.

دکتر ریس گرینتر از دانشگاه موناش گفت: هاک به طور خارق العاده ای کارآمد است.

این آنزیم برخلاف تمام آنزیم ها و کاتالیزورهای شیمیایی شناخته شده، حتی هیدروژن را کمتر از اندازه و مقادیر جوی مصرف می نماید - به اندازه 0.00005 درصد از هوایی که ما تنفس می کنیم.

آزمایش ها نشان داد که می توان هاک خالص شده را برای دوره های طولانی در دماهای انجماد یا تا 80 درجه سانتی گراد بدون از دست دادن توان آن برای فراوری برق ذخیره کرد.

کاربردهای اولیه آنزیم باتری طبیعی هاک شامل دستگاه های کوچکی می گردد که با نیروی هوا کار می نمایند و به عنوان جایگزینی برای دستگاه هایی که با انرژی خورشیدی کار می نمایند به شمار می رود.

فوری ترین هدف، افزایش مقیاس فراوری هاک است تا بتوان از آن به طور موثری در مقیاسی چشمگیر و انبوه استفاده کرد.

دکتر گرینتر گفت: زمانی که ما هاک را به اندازه کافی فراوری کنیم، به معنای واقعی کلمه هیچ چیزی نمی تواند مانع از استفاده از آن برای فراوری انرژی پاک گردد.

منبع: فوت و فن / independentpersian.com
انتشار: 20 اسفند 1401 بروزرسانی: 20 اسفند 1401 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 2178

به "آیا از هوا می توان برق گرفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا از هوا می توان برق گرفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید