یاتاقان فوق سنگین به روش سانتریفیوژ رونمایی شد

به گزارش مینی نت، به گزارش خبرنگاران به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، با حضور دکتر علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، محمد علی طالبی استاندار یزد و مقامات استانی از طرح ساخت یاتاقان فوق سنگین به روش سانتریفیوژ رونمایی شد.

یاتاقان فوق سنگین به روش سانتریفیوژ رونمایی شد

این شرکت یاتاقان های مختلفی از قطر 25 میلیمتر تا قطر 1500 میلیمتر تولید می کند و در حال حاضر ظرفیت تولید آن 2 هزار یاتاقان در سال است.

رضا جوادپور، مدیر عامل شرکت گفت: با اتکا به توان مهندسان و متخصصان داخلی پیروز به طراحی و ساخت دستگاه سانتریفیوژ برای تولید یاتاقان های بالای هزار میلیمتر شده ایم. با توجه به حساسیت بالای یاتاقان ها از نظر عملکرد، تمامی مراحل کار اعم از ساخت لاینر، ایجاد پوشش، بابیت ریزی و ماشین کاری بر اساس استانداردهای روز اروپا و آمریکا انجام می گیرد. با همکاری سازمان آب و برق خوزستان به عنوان کارفرما پیروز به ساخت یاتاقان فوق سنگین با قطر 1200 میلیمتر شدیم که صددرصد از توان داخلی و با استفاده از دانش بومی تولید شده است.

مدیر عامل شرکت در مورد یاتاقان های بابیتی توضیح داد و گفت: یاتاقان از دو قسمت پوسته و آلیاژ نرمی که به روش های مختلف به پوسته داخلی چسبانده می شود تشکیل شده است. بدنه یاتاقان معمولاً از جنس چدن و آهن است و آلیاژ نرم داخلی دارای انواع مختلفی است که طراح و سازنده، ترکیب شیمیایی و پارامترهای ابعادی آن را با در نظرگرفتن محل استفاده، فشار و بار اعمالی، تعداد دور، دمای کارکرد و نیز اولویت بندی خواص مکانیکی مورد انتظار تعیین می کند.

وی ادامه داد: بابیت دارای خاصیت مقاومت در برابر ساییدگی چسبنده است. هنگامی که یاتاقان کار می کند، فلز نرم تر به مقدار کمی ساییده می شود که این باعث ایجاد مسیری برای روانکاری بین شفت و یاتاقان می شود. بابیت باید مواد ضد سایش مثل روغن را بر سطح خود نگه دارد و بین سر محور و یاتاقان، ضریب اصطکاک کوچکی به وجود آورد. بابیت ها غالباً بر پایه قلع و سرب هستند. پایه قلع از نظر خواص و ویژگی و هزینه نسبت به یاتاقان های پایه سرب گران تر بوده و مقاومت بابیت پایه سرب در برابر خستگی نسبت به بابیت پایه قلع بیشتر است.

مدیر عامل شرکت در مورد دستاوردهای این محصول به جلوگیری از خروج ارز اشاره کرد و گفت: از دستاوردهای تولید یاتاقان فوق سنگین به روش سانتریفیوژ می توان به صرفه جویی ارزی 100 هزار دلاری برای تولید اشاره کرد. همچنین ساخت این یاتاقان ها از خروج ارز از کشور به منظور واردات این محصول جلوگیری می کند. مشتریان اصلی این محصول نیروگاه های برق آبی و معادن هستند.

وی در مورد تعامل بیشتر با صندوق نوآوری و شکوفایی نیز به همکاری در دریافت تسهیلات لیزینگ اشاره کرد و گفت: بیشتر تسهیلات برای ساخت توربین بادی و قطعات توربین را از صندوق پژوهش و فناوری یزد به عنوان عامل صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کردیم و در حال حاضر در حال پیگیری دریافت تسهیلات لیزینگ صندوق نوآوری در قرارداد با نیروگاه های خصوصی هستیم.

جوادپور با اشاره به برنامه های آینده شرکت، از راه اندازی خط تولید یاتاقان های سبک تر در کشور ترکیه خبر داد و گفت: اقدامات اولیه برای ثبت و تأسیس اجرا شده است و سال آینده کارخانه تولید یاتاقان در ترکیه راه اندازی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1403

به "یاتاقان فوق سنگین به روش سانتریفیوژ رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاتاقان فوق سنگین به روش سانتریفیوژ رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید