کشف سر های قطع شده و جواهر اندود 1000 ساله در مکزیک

به گزارش مینی نت، بیش از 1000 سال قبل، چندین مرد مایایی در معبدی که مکزیک مدرن امروزی نامیده می شود، گردن زده شدند.

کشف سر های قطع شده و جواهر اندود 1000 ساله در مکزیک

به گزارش راهنماتو، اکنون باستان شناسان جمجمه های آن ها را استخراج کرده اند و به کمک آن ها توانسته اند بینش تازه ای درباره فرهنگ و بهداشت مایاها، که زمانی در گستره پهناوری در آمریکای لاتین ساکن بودند، به دست آورند.

این بقایا در سایت باستانی مورال-ریفورما در جنگلی در جنوب شرقی مکزیک پیدا شدند. 5 جمجمه به همراه قطعاتی از استخوان های دیگر در عمق 30 سانتی متری زمین دفن شده بودند. همه آن ها به مردانی در فاصله سنی 17 تا 45 سال تعلق دارند.

باستان شناسان بر اساس علامت های برشی که روی استخوان ها ایجاد شده است، تشخیص دادند که حداقل سر دو عدد از این مردان در اواخر دوران کلاسیک، که از سال 600 تا 900 میلادی دوام آورد، در معبدی که در آن نزدیکی قرار داشته، قطع شده است.

درضمن، 5 مورد از جمجمه ها کشیده و دراز شده بودند که نشان می دهد سر این مردان در سنین پایین به صورت مصنوعی تغییر شکل داده شده است. این روش که به کمک آتل انجام می شد، با سطوح بالای جامعه مایا مرتبط بود.

برطبق مطالعه ای که در نشریه علوم مردم شناسی منتشر شده است، اصلاح جمجمه احتمالا برای پیش گیری از بیماری در میان نوزادان صورت می گرفت و تقلیدی از تصاویر خدایان مایا با سر های دراز بود.

باستان شناسان می گویند که سه جمجمه آثار فساد دندان را هم در بر دارند که نشان می دهد این مردان مرتب کربوهیدارت، احتمالا ذرت، مصرف می کرده اند. یکی از جمجمه ها حاوی سنگ یشمی است که در دندان کارگذاشته شده است.

اصلاح دندان ها نیز در میان مایا ها رواج داشت و در میان طبقات مختلف اجتماع رسم بود. برطبق کتاب دندان مایا های باستان، آن ها دندان های شان را سوهان می زدند، سوراخ می کردند و گاهی اوقات قطعات تزئینی مثل پیریت یا یشم در آن ها کار می گذاشتند.

بقایای بیش از 40 مایا در جریان کاوش های فصلی اخیر در این محوطه باستانی پیدا شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 6 شهریور 1402 بروزرسانی: 6 شهریور 1402 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 2243

به "کشف سر های قطع شده و جواهر اندود 1000 ساله در مکزیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سر های قطع شده و جواهر اندود 1000 ساله در مکزیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید