کشف بخشی از جمجمه انسان هوشمند در قدیمی ترین محوطه پارینه سنگی جدید ایران

به گزارش مینی نت، فصل سوم کاوش باستان شناختی غار کلدر خرم آباد لرستان به کشف بخشی از جمجمه انسان هموساپین (هوشمند) ختم شد که یکی از نادرترین کشفیات در غرب قاره آسیا محسوب می گردد.

کشف بخشی از جمجمه انسان هوشمند در قدیمی ترین محوطه پارینه سنگی جدید ایران

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بهروز بازگیر سرپرست سومین فصل کاوش باستان شناختی غار کلدر با اعلام این خبر گفت: با توجه به قدمت بالای شواهد فرهنگی به دست آمده از لایه های پارینه سنگی جدید غار کلدر که هم اکنون عنوان قدیمی ترین محوطه پارینه سنگی جدید ایران را به خود اختصاص داده است این داده که یکی از نادرترین کشفیات در غرب قاره آسیا محسوب می گردد می تواند بخشی از حلقه مفقوده زنجیره تکامل بشر و جهت های مهاجرتی انسان های هوشمند از قاره آفریقا به آسیا،جنوب غرب آسیا،منطقه اوراسیا و نهایتا رسیدن اولین گونه ها به قاره اروپا را پوشش داده و به عنوان یک کشف مهم در مطالعات پارینه سنگی جهان قلمداد گردد.

او اضافه کرد: گونه شناسی مقدماتی این تکه استخوان توسط دیرین شناس سرشناس هلندی ،پروفسور جان وندرماد انجام گرفت و مطالعات دقیق و جزئیات بیشتر در این خصوص پس از انجام تاریخ نگاری مطلق و مطالعه این داده توسط متخصصین آناتومی انسان، علوم ژنتیکی و... اطلاع رسانی خواهد شد.

بازگیر با اشاره به اینکه فصل سوم کاوش باستان شناختی غار کلدر با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اجرا شده است توضیح داد: کاوش باستان شناختی این فصل غار کلدر هم اکنون به اتمام رسیده و اعضائ هیات در حال اجرا امور تاریخ نگاری لایه های پارینه سنگی جدید و میانه این غار با استفاده از روش های ترمولومینسانس و او. اس .ال هستند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 289

به "کشف بخشی از جمجمه انسان هوشمند در قدیمی ترین محوطه پارینه سنگی جدید ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بخشی از جمجمه انسان هوشمند در قدیمی ترین محوطه پارینه سنگی جدید ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید