چگونه با محدودیت حرکتی ورزش کنیم؟

به گزارش مینی نت، ورزش و فعالیت بدنی فواید فراوانی دارند و می توانند استرس را کاهش دهند، عزت نفس را بیشتر کنند، خطر ابتلا به بیماری ها را پایین بیاورند، هورمون های حال خوب کن از جمله دوپامین و اندورفین را ترشح کنند و همچنین وزن را کاهش داده و ظاهری زیبا و متناسب به شما بدهند. شما با هر نوع ورزشی می توانید به این فواید دست پیدا کنید. ولی اگر نتوانید ورزش کنید چطور؟ اگر محدودیت های حرکتی داشته باشید و نتوانید به خوبی بدن خود را حرکت دهید، چگونه می توانید از این فواید بهره مند شوید؟

چگونه با محدودیت حرکتی ورزش کنیم؟

فرقی ندارد چه شرایطی داشته و در چه سطحی از تناسب اندام باشید؛ شما در هر صورت می توانید به انجام ورزش های گوناگون بپردازید و سلامت کلی بدنتان را بهبود ببخشید. امروزه شیوه های تمرینی و راهکارهای فراوانی وجود دارند که می توانند به کمک شما بیایند تا در هر شرایطی ورزش کنید و جلوی آسیب های ناشی از کم تحرکی را بگیرید.

اگر محدودیت های حرکتی دارید، احتمالا می دانید که برخی از ورزش ها و تمرین ها برای شما مناسب نیستند. با در نظر داشتن این محدودیت ها کارکرد ورزشی شما پایین می آید و کار سختی برای تنظیم کردن برنامه ورزشی و انتخاب تمرین ها خواهید داشت. البته در این نوشته می خواهیم به شما برای انجام این کار سخت کمک کنیم!

در ادامه به معرفی ورزش ها و راهکارهای گوناگونی می پردازیم که مناسب برای کسانی هستند که محدودیت های حرکتی دارند. شما با کمک این راهکارها می توانید فعالیت بدنی خود را افزایش دهید، جلوی خطرات ورزش نکردن را بگیرید و با وجود محدودیت های حرکتی همچنان زندگی سالم و شادابی داشته باشید. پس در ادامه ما را همراهی کنید.

با محدودیت های حرکتی چه نوع ورزش هایی را می توانیم انجام دهیم؟

بسکمک از کسانی که محدودیت های حرکتی دارند ممکن است به باشگاه های بدن سازیِ پیشرفته و مجهز دسترسی نداشته باشند یا حتی نتوانند از خانه خود خارج شوند. برای اینکه در این شرایط ورزش کنید و یک برنامه ورزشی کارآمد داشته باشید، به خلاقیت و نوآوری نیاز خواهید داشت. یعنی شیوه های تمرینی و ورزش های گوناگون را بررسی کنید و ببینید چگونه می توانید در خانه ورزش کنید. ولی نباید فراموش کرد که بسکمک از تمرین هایی که می توان در خانه انجام داد، نیاز کسانی را که محدودیت های حرکتی دارند رفع نمی کنند.

با وجود این، هنوز هم تمرین های زیادی وجود دارند که می توانید انجام دهید، حتی اگر شرایط شما اجازه ندهند به خوبی حرکت کنید یا مجبورتان کنند همیشه روی جایگاه بنشینید. برای نمونه، می توانید تمرین های ورزشی در حالت نشسته را انجام دهید.

هنگام برنامه ریزی برای ورزش و انتخاب تمرین ها باید روی انجام تمرین های قدرتی، هوازی، کششی و انعطافی دقت داشته باشید. همچنین در انتخاب تمرین ها هم زیاده روی نکنید تا برنامه ای سنگین نداشته باشید. زیرا زیاده روی در ورزش و انجام تمرین های طولانی مدت می تواند خطرات بسیار زیادی را در پی داشته باشد. همچنین یادتان باشد فعالیت هایی را انتخاب کنید که از آن ها لذت می برید. این فعالیت ها نه تنها باید با محدودیت های حرکتی شما سازگار باشند، بلکه باید شما را سرگرم هم کنند. جدا از این، پیشنهاد می کنیم به همراه دوستان یا خانواده خود ورزش کنید. اینگونه می توانید همیشه انگیزه خود را حفظ کنید و ورزش را یک فعالیت سخت و آزاردهنده در نظر نگیرید.

در بخش ورزش و فعالیت بدنی شیوه های تمرینی گوناگونی را بررسی کرده ایم که با خواندن آن ها می توانید دید بهتری به ورزش و انتخاب تمرین های مناسب داشته باشید. از میان این دست نوشته ها پیشنهاد می کنیم گزینه های زیر را حتما بخوانید:

در خاتمه، یادتان باشد که روی گروه های عضلانی بزرگ بدن تمرکز کنید. برای نمونه، تقویت ماهیچه های پا و باسن به شما کمک می کند بهتر راه بروید و بایستید، ثبات و تعادل بیشتری داشته باشید و همچنین جلوی آسیب دیدگی ها را هم بگیرید. افزون بر این، تقویت شکم و ماهیچه های مرکزی هم می تواند به استواری و تعادل بدن کمک کند. این استواری و تعادل برای کسانی که محدودیت های حرکتی دارند بسیار مهم است. زیرا ایمنی ورزش آن ها را افزایش می دهد و جلوی خطرات و آسیب دیدن را می گیرد.

تقویت ماهیچه های سینه، پشت، بازوها و شانه ها هم باعث می شود کارهای روزمره و سایر ورزش ها را بهتر انجام دهید. شما با به کارگیری تمرین های مناسب می توانید بدنی قوی تر بسازید و بهتر با محدودیت های حرکتی خود سازگار شوید. نوشته های زیر برای تقویت ماهیچه هایی که نام بردیم مفید خواهند بود:

3 شیوه تمرینی برای کسانی که با محدودیت های حرکتی دست وپنجه نرم می کنند

1. ورزش کردن در آب

ورزش کردن در آب می تواند حرکت بدن را آسان تر کند و با تأثیر روی نیروی گرانش به بدن شما نرمی و انعطاف بیشتری بدهد و فشار کمتری به آن وارد کند. ورزش در آب نه تنها درد کسانی را که به بیماری هایی مانند التهاب مفاصل و کشیدگی عضلانی دچار هستند کاهش می دهد، بلکه راهکار مناسبی برای کسانی خواهد بود که دارای محدودیت های حرکتی، ناتوانی های شدید و فشار خون بالا هستند.

حتی اگر توانایی شرکت در کلاس های اروبیک آبی یا شنا را نداشته باشید، باز هم می توانید ورزش های ساده ای را در آب انجام دهید. برای نمونه، تلاش کنید درون استخر پیاده روی سریع داشته باشید یا مشت زنی کنید و بازوان خود را در آب حرکت دهید. همچنین با استفاده از جلیقه های نجات یا سایر وسایل شناور هم می توانید فشار وارده بر مفاصل بدن را کاهش دهید تا ورزش ایمن و کارآمدتری داشته باشید.

2. انجام حرکات کششی و تمرکز کردن

اگرچه ممکن است سخت به نظر برسند، ولی ورزش های یوگا و پیلاتس ورزش های بسیار مناسبی برای کسانی که معلولیت یا محدودیت های حرکتی دارند، به شمار می فرایند. یوگا و پیلاتس با به کارگیری حرکات کششی و آهسته، نیروی بدن و ماهیچه های مرکزی را افزایش می دهند. هر دوی این فعالیت ها گزینه های محبوبی برای ورزش کردن با محدودیت های حرکتی هستند، زیرا می توان آن ها را در حالت ایستاده یا نشسته انجام داد و حرکات را با شرایط فیزیکی سازگار کرد.

تمرین های تنفسی یوگا و پیلاتس منجر به تقویت ماهیچه های شکم می شوند و این موضوع برای کسانی که محدودیت های حرکتی دارند یا از ویلچر استفاده می کنند، بسیار مهم است. تقویت این ماهیچه ها به حفظ شرایط مناسب بدن کمک می کند. جدا از این، با این ورزش ها می توانید انعطاف پذیری بدن را هم افزایش دهید و جلوی مسائل ناشی از کم تحرکی، التهاب مفاصل، گرفتگی ماهیچه ها و حتی خشکی مفاصل را بگیرید. بنابراین، می توانید دامنه حرکتی بدن را بهبود ببخشید و کمتر با محدودیت های حرکتی روبه رو شوید.

3. اجرای تمرین های نشسته و روی جایگاه

تمرین های ورزشی نشسته به کاهش کمردرد، حفظ فرم مناسب بدن و کاهش زخم های ناشی از نشستنِ طولانی کمک می کنند. اگر از ویلچر استفاده می کنید یا مجبورید زمان زیادی را به نشستن اختصاص دهید، با به کارگیری این تمرین ها و فعال نگه داشتن بدنتان می توانید سلامتی تان را بهبود ببخشید و جلوی بسکمک از مسائل و بیماری ها را بگیرید.

ورزشی مانند بوکس می تواند یک گزینه عالی برای ورزش کردن روی جایگاه باشد. شما می توانید در حالت نشسته مشت زنی کنید و ضربان قلب خود را افزایش دهید. با انجام حرکاتی که بوکسورها درون رینگ انجام می دهند، می توانید ماهیچه های بازو، مرکزی، شانه و پشت را درگیر و تقویت کنید. همچنین کالری سوزی را افزایش می دهید و از مزایای ورزش های هوازی هم بهره مند می شوید.

جدا از این، تحرک و انعطاف پذیری بدن را هم افزایش می دهید و جلوی خشکی ماهیچه های پشت و گردن را می گیرید. با این کار همچنین می توانید اعتمادبه نفس خود را تقویت کنید و تاکتیک های دفاعی و مبارزه یاد بگیرید

اجازه ندهید محدودیت های حرکتی شما را محدود کنند!

شاید سخنی تکراری و بی فایده به نظر برسد، ولی شما باید به خودتان و توانایی های بدنتان ایمان داشته باشید و انگیزه تان را از دست ندهید. اعتماد به توانایی های خود نخستین گام برای رسیدن به اهداف است. ورزش کردن و نتیجه گرفتن به زمان نیاز دارد، پس باید به برنامه منظم خود پایبند بمانید و اجازه ندهید مسائل گوناگون انگیزه شما را از بین ببرند. اگر روزی خسته شدید، بیمار شدید و… حتما استراحت کنید، ولی هرگز ورزش را به کلی کنار نگذارید. همین که کمی فعالیت بدنی داشته باشید هم بهتر از هیچی است، پس هیچ وقت برنامه ورزشی خود را زیر سوال نبرید.

وجود محدودیت های حرکتی و سایر مسائل ممکن است اجازه ندهند به برنامه خود پایبند بمانید. ولی راهکارهای فراوانی برای حفظ انگیزه وجود دارند. در ادامه چند نکته مهم را بررسی می کنیم که با کمک آن ها می توانید ورزش منظمی داشته باشید و اجازه ندهید هیچ مانعی جلوی شما را برای دستیابی به هدفتان بگیرد:

1. یک برنامه منظم آماده کنید

زمانی که یک برنامه ورزشی دقیق و کارآمد تنظیم کنید، دستیابی به اهداف ورزشی تان بسیار آسان تر خواهد شد. با برنامه ریزی ورزش هفتگی خود و در نظر گرفتن سایر کارها و اولویت ها می توانید منظم ورزش کنید و جلوی بهانه های الکی و کمبود وقت را بگیرید.

2. به آرامی کار خود را آغاز کنید

برای اینکه درست و ایمن ورزش کنید، باید کار را به آرامی پیش ببرید و در همان ابتدا به خودتان فشار نیاورید. هیچ کس از شما انتظار ندارد از همان آغاز کار مانند یک ورزشکار حرفه ای تمرین کنید. بنابراین، یک برنامه سبک و منطقی آماده کنید، مرحله به مرحله جلو بروید و با گذشت زمان و تقویت بدن، بیشتر خود را به چالش بکشید.

3. بدنتان را گرم کنید

شما همیشه پیش از ورزش اصلی باید دست کم 5 دقیقه بدن خود را گرم کنید تا سطح انرژی خود را افزایش داده و خطر آسیب دیدگی را هم کاهش دهید. با انجام تمرین های سبک می توانید ماهیچه ها را نرم و آماده تمرین کنید.

4. رژیم غذایی سالم داشته باشید

هر میزان هم که ورزش کنید و به خودتان فشار بیاورید، در صورتی که رژیم غذایی سالم نداشته باشید به هیچ نتیجه مثبتی نخواهید رسید. تغذیه درست به میزان ورزش اهمیت دارد و شما با مصرف غذاهای سالم و مقوی باید بدن خود را همیشه سالم نگه دارید.

5. مزایای ورزش را از یاد نبرید

شاید در میانه راه هدفتان را فراموش کنید و حوصله ادامه دادن نداشته باشید. با در نظر داشتن فواید ورزش می توانید انگیزه خود را حفظ کرده و به خودتان یادآوری کنید برای چه چیزی تلاش می کنید.

6. مشورت با پزشکان و مربیان ورزشی را فراموش نکنید

هنگامی که تصمیم گرفتید برنامه ورزشی تازه ای را آغاز کنید، حتما به سراغ یک پزشک و مربی ورزشی بروید و با آن ها مشورت کنید. ببینید چه تمرین هایی برای شرایط فیزیکی شما مناسب تر هستند.

کارشناسان و افراد متخصص می توانند برای پیدا کردن بهترین راهکار کمکتان کرده و حتی راهکارهای نو و علمی را به شما معرفی کنند. شما با آگاهی کامل از بدن خود و بررسی راهکارهای گوناگون می توانید برنامه ریزی بهتری داشته باشید و با ایمنی کامل ورزش کنید.

سخن خاتمهی

وجود محدودیت های حرکتی می تواند ورزش کردن را سخت کند و حتی گاهی منجر به افسردگی و بی انگیزه شدن شود. یکی از فواید مهم ورزش تأثیر آن روی خلق وخو و سلامت روان است. شما با ورزش می توانید جلوی این احساسات منفی را بگیرید و دید بهتری به زندگی داشته باشید.

اگر با محدودیت های حرکتی دست وپنجه نرم می کنید، بهتر است از ورزش های آبی، ورزش های انعطافی مانند یوگا یا تمرین های ورزشی در حالت نشسته کمک بگیرید. شما با همین تمرین های ساده هم می توانید از فواید بی نظیر ورزش و فعالیت بدنی بهره مند شوید.

با وجود این ها، ورزش کردن با محدودیت های حرکتی می تواند چالش برانگیز باشد و گاهی اوقات ممکن است انگیزه خود را از دست بدهید. برای پایبند ماندن به ورزش و دستیابی به اهدافتان باید تلاش کنید یک برنامه ورزشی کارآمد و منظم داشته باشید، عجله نکنید و صبور باشید، پیش از ورزش بدنتان را گرم کنید، رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید و همچنین فواید مهم ورزش و هدفی را که دارید هم از یاد نبرید.

در خاتمه، حتما با یک پزشک و مربی مشورت کنید و دیدگاه آن ها را جویا شوید. با آگاه شدن از شرایط فیزیکی خود و شناخت بهتر تمرین ها می توانید ورزش ایمن تری داشته باشید و به آسیب دیدگی و خطرات جدی تر دچار نشوید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: ConnectABILITY

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 14 دی 1400 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1870

به "چگونه با محدودیت حرکتی ورزش کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با محدودیت حرکتی ورزش کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید