مناسب سازی کشور و فضاهای شهری برای افراد معلول

به گزارش مینی نت، تهران(پانا)- وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه 43 درصد از ساختمان های مربوط به وزارت راه برای تردد افراد معلول مناسب نیست، می گوید مناسب سازی کشور و فضاهای شهری و برون شهری برای افراد دارای معلولیت، نهضتی پابرجا است و به عنوان یک تکلیف و مسولیت اجتماعی و نه فقط اجرای قانون و مقررات، پیگیری می گردد.

مناسب سازی کشور و فضاهای شهری برای افراد معلول

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در سیزدهمین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور بر اهتمام ویژه برای مناسب سازی فضای کشور برای افراد دارای معلولیت در حوزه های مختلف شهرسازی و مسکن و همچنین شیوه های مختلف حمل و نقل تاکید نمود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه طبق آمار 43 درصد ساختمان های مربوط به وزارت راه و شهرسازی برای تردد و بهره مندی افراد دارای معلولیت، نامناسب است از انطباق ضوابط و دستورالعمل های دسترسی مناسب معلولان در ساختمان های تابعه وزارتخانه راه اطلاع داد.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه هموارسازی و رعایت الزامات به عنوان قیودی برای طرف سازنده ملاک عمل قرار بگیرد در مورد تفاهم نامه هایی که وزارت راه و شهرسازی با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برای فراوری مسکن بازنشستگان و جامعه کارگری به امضا رسانده است، توضیح داد: موضوع رعایت الزامات و مناسب سازی کشور برای افراد دارای معلولیت در تفاهم نامه های ساخت مسکن مورد توجه قرار گرفته است.

اسلامی شرح داد: مناسب سازی کشور و فضاهای شهری و برون شهری برای افراد دارای معلولیت، نهضتی پابرجا است و به عنوان یک تکلیف و مسولیت اجتماعی و نه فقط اجرای قانون و مقررات، پیگیری می گردد.

اهتمام شرکت ها و سازمان های تابعه وزارتخانه به الزامات مناسب سازی برای معلولان

اسلامی یادآور شد: طی مدتی که در وزارتخانه مشغول به فعالیت بودم با همکاری معاونان و سایر دست اندرکاران به شکل ویژه نسبت به مناسب سازی کشور برای افراد دارای معلولیت گام برداشتیم. در همین ارتباط نیز تا سرانجام دولت گام های موثر و ماندگاری را برمی داریم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اقدامات شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و همچنین سایر زیرمجموعه های وزارت راه و شهرسازی در مناسب سازی فضاهای شهری و برون شهری برای افراد دارای معلولیت، انجام بهتر این اقدامات را در گروی تخصیص اعتبارات و ردیف بودجه ای برای این منظور دانست.

وی گفت: تکالیفی در قانون برای پیگیری مناسب سازی کشور برای افراد دارای معلولیت در نظر گرفته شده است که در عین حال انجام این تکالیف و مسئولیت ها بدون ردیف بودجه است و بنابراین برای اینکار در سال های آینده باید با برنامه ریزی و تخصیص اعتبار همراه باشد تا از محل آن جبران گردد. هم اکنون شرکت های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی در دخل و خرج های مربوط به اینکار گرفتار هستند. هم اکنون شرایط کرونا کار را سخت نموده است.

اسلامی موفقیت در انجام این مهم را در همکاری مشترک وزارت راه و شهرسازی، سازمان بهزیستی و همچنین وزارت کشور قابل تحقق برشمرد و تاکید نمود: تمیهدات لازم در این خصوص برای بودجه سال 1400 اندیشیده گردد.

مناسب سازی ساختمان ها برای افراد دارای معلولیت

اسلامی ارایه امکانات از راه دور را در مورد سفرهای برون شهری در حوزه جاده و راه آهن برای افراد دارای معلولیت، مناسب ارزیابی کرد و گفت: در مورد مباحث مربوط به ضمانت اجرایی مصوبات و مقررات مناسب سازی کشور برای افراد دارای معلولیت، قطعا الزاماتی در سرانجام کار ساختمانی توسط شهرداری ها با یاری رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری ها، و وزارت کشور دنبال و پیگیری خواهد شد. همچنین در بخش نظام مهندسی ساختمان نیز معاونت مسکن و ساختمان وزارتخانه در تعامل با سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، اقداماتی را در مورد رعایت این الزامات در ساختمان ها دنبال خواهد نمود.

ستاد مناسب سازی کشور از اقدامات راه آهن در بعضی ایستگاه ها بازدید می نماید

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این مطلب که وزارت راه و شهرسازی، به منظور مناسب سازی کشور برای افراد دارای معلولیت از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد نمود، گفت: از طرف ستاد هماهنگی و مناسب سازی کشور، هیاتی برای بازدید میدانی از اقدامات راه آهن جمهوری اسلامی ایران مامور شده و گزارشی از اقدامات راه آهن در مورد مناسب سازی ارایه گردد تا در تعامل با شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، مواردی که انجام نشده است پیگیری گردد.

تردد خودروهای معلولان در محیط فرودگاهی تسهیل می گردد

وی اضافه نمود: همچنین در مورد فرودگاه ها نیز شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران دقت داشته باشد که پارکینگ های فرودگاه ویژه معلولان صرفا برای معلولان مورد استفاده قرار بگیرد و پلیس فرودگاه و مدیر ترمینال ها در این باره نظارت کامل داشته باشند و در عین حال تردد خودرودهای معلولان در محیط فرودگاه تسهیل گردد.

سیزدهمین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، مهدی جمالی نژاد معاون وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، قبادی دانا، وحید قبادی دانا رییس سازمان بهزیستی کشور، معاونان وزیر راه و شهرسازی در حوزه های مسکن و ساختمان، شهرسازی و معماری، حمل و نقل، شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1238

به "مناسب سازی کشور و فضاهای شهری برای افراد معلول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مناسب سازی کشور و فضاهای شهری برای افراد معلول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید