ظرفیت شبکه تلفن همراه اشباع شده است

به گزارش مینی نت، به گفته مسوولان حوزه ارتباطات با اشباع ظرفیت فعلی شبکه موبایل، تنها راه توسعه ظرفیت شبکه، در اختیار دریافت منابع فرکانسی پایین با امکان سرمایه گذاری کمتر و پوشش بیشتر است؛ در حالی که این باندهای فرکانسی اکنون در اختیار صداوسیماست.

ظرفیت شبکه تلفن همراه اشباع شده است

توسعه شبکه های پهن باند دغدغه همه کشورهاست. ازطرفی فرکانس هرچه پایین تر باشد، طول موج آن عظیم تر و پوشش و مقاومت آن در برابر خطا بیشتر است. با استفاده از فرکانس های پایین، اپراتورها می توانند با کمترین سرمایه گذاری پوشش بیشتر و بهتری را ایجاد نمایند و شبکه های پهن باند با هزینه کمتری دست مصرف نماینده نهایی قرار می گیرد. درحالیکه هرچه به سمت فرکانس های بالاتر بروند، تعداد دکل های بیشتری ضروری است و هزینه پوشش بالاتر می رود.

ازطرفی این روزها به دلیل شیوع کرونا ضرورت استفاده از ظرفیت های ارتباطی را بیشتر آشکار نموده است. صرف نظر از استفاده هایی که جنبه سرگرمی، یکی از شاخه های اصلی دیجیتالی شدن این است که بتوانیم از ابزارهای ارتباطی استفاده کاربردی کنم. در روزهایی که کار مردم به شکل دورکاری انجام می گردد، آموزش از راه مجازی و و بر بستر ارتباطی اینترنت صورت می گیرد، کسب وکارهایی هم که از ابتدا به ساکن در بستر مجازی بودند هم به شیوه مجازی خود ادامه می دهند و مصرف اینترنت با رشد 1.5 برابری روبرو شده، لزوم افزایش ظرفیت شبکه گریزناپذیر است.

همان طور که محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- که این روزها بارها به ضرورت آزادسازی باندهای فرکانسی اشاره نموده و روز گذشته با بیان اینکه اکنون ظرفیت شبکه موبایل از 11 پتابایت عبور نموده، از ارسال نامه ای به رئیس جمهوری برای پیگیری آزادسازی فرکانس های 700 و 800 مگاهرتزی خبر داده تا این موضوع به صورت فوری در دستور کار ستاد ملی مقابله با کرونا قرار بگیرد و با اختصاص باندهای فرکانسی به شبکه تلفن همراه، سرعت اینترنت افزایش یابد.

اختصاص باندهای 700 و 800 مگاهرتز برای سرویس موبایل

در این راستا نسترن محسنی -معاون آنالیز های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- با تاکید بر ضرورت استفاده از باندهای فرکانسی برای ارتباطات رادیویی، اعلام کرد: محمل ارتباطات بی سیم بر اساس فرکانس است و ارتباطات موبایلی، روی یک طول موج و بستر فرکانس شکل می گیرد. مورد استفاده هر یک از باندهای فرکانسی موجود از طرف ITU تعیین شده، اینکه هر کدام برای موبایل، سرویس ماهواره، سرویس ردیابی زمینی و ماهواره ای و سرویس های رادیویی مورد استفاده قرار گیرند. باندهای 700 و 800 مگاهرتز هم برای سرویس موبایل در نظر گرفته شدند.

وی با اشاره به اختلاف وزارت ارتباطات با صداوسیما درباره واگذاری باندهای فرکانسی 700 و 800 مگاهرتز اعلام کرد: تفسیری که آنها از قانون دارند با ما متفاوت است؛ آنها معتقدند طبق قوانین، وزارت ارتباطات نباید دخل و تصرفی در باندهای فرکانسی داشته باشد، در حالی که قانون باید طبق مقتضیات زمان استفاده گردد و حتی طبق همین قانون، وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات متولی فرکانس است و با رصد و پایش متوجه شده که در دو سال گذشته، استفاده از این باندها از 26 درصد به 15 درصد رسیده است.

معاون امور رادیویی رگولاتوری با بیان اینکه قوانین و مقررات تسهیل گری را به دنبال دارند و قانون نیامده که منافع کشور را نادیده بگیرد، گفت: وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات متولی فرکانس هستند و این آزادسازی باید اتفاق بیفتد. این موضوع تا کنون در شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی فضای مجازی و حتی مرکز پژوهش های مجلس مورد آنالیز قرار گرفته و حتی دو بار از هیات وزیران خواستیم به آن رسیدگی گردد، اما تا کنون به نتیجه ای نرسیده است.

85 درصد باند فرکانس 700 مگاهرتز بی استفاده مانده است

محسنی با بیان اینکه در توافق نامه ITU قرار بر این شد پخش همگانی از آنالوگ به دیجیتال ارتقا یابد، گفت: با دیجیتالی شدن، پهنای باند مورد استفاده کوچک می گردد و دیگر به آن میزان پهنای باند سابق احتیاج ندارند، کمااینکه در آنالیز هایی که اجرا شده هم تعیین است که بالغ بر 85 درصد این پهنای باند بی استفاده مانده و صداوسیما هم باید از این توافق نامه تبعیت کند، زیرا در آینده با طی شدن جهت دیجیتالی شدن، غالب تلویزیون روی موبایل و اینترنت قرار خواهد گرفت.

به گفته وی، در حال حاضر تمامی ظرفیت های باندهای فرکانسی در اختیار اپراتورهای موبایل قرار گرفته، اما باندهای700 و 800 مگاهرتزی باقی مانده که اکنون در اختیار صداوسیماست و درصورتی که این باند را آزاد نکند، نمی توانیم ظرفیت سازی کنیم؛ در حالی که مصرف اینترنت هر روز افزایش می یابد و این اتفاق احتیاجمند افزایش ظرفیت شبکه است.

برای افزایش ظرفیت ارتباطات ضروری است لاین های تردد و کریرهای ارتباطی را افزایش دهیم. درحال حاضر تمامی ظرفیت های باندهای دیگر برای سرویس موبایل در نظر گرفته شده، باند بلااستفاده ای برای افزایش ظرفیت موبایل وجود ندارد، باندهای 700 و 800 مگاهرتزی که می توان از آن ها استفاده کرد، هم توسط صداوسیما مسدود شده است؛ در حالی که اکنون تنها کمتر از 15 درصد این باند فرکانسی مورد استفاده قرار می گیرد و از بیش از 85 درصد آن استفاده نمی گردد.

بر این اساس درواقع شرایط حال حاضر مانند این است که ما سه لاین برای تردد خودرو داشته باشیم، اما تعداد ماشین ها به اندازه پنج لاین باشد. در صورتی که با افزایش لاین ، می توان از اشباعی که ایجاد شده جلوگیری کرد. درحال حاضر هم ظرفیت شبکه موبایل اشباع شده و احتیاج است با آزادسازی باندهای فرکانسی پایین که ضریب پوششی خوبی دارند، ظرفیت شبکه را افزایش داد.،ایسنا

بیشتر بخوانیم: نامه جهرمی به رئیس جمهوری برای آزادسازی فرکانس از صدا و سیما

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 898

به "ظرفیت شبکه تلفن همراه اشباع شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت شبکه تلفن همراه اشباع شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید