سفر توریستی به خارج ممکن است؟

به گزارش مینی نت، رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران می گوید: با وجود افزایش پروازهای بین المللی و باز شدن بعضی مرزها، اما هنوز امکان سفرهای توریستی برای شهروندان ایرانی برقرار نشده است. در واقع به جز ترکیه، سایر مسیرها توریستی نیست.

سفر توریستی به خارج ممکن است؟

حرمت الله رفیعی با اشاره به برقراری پروازهای بیشتری در راستاهای بین المللی به دنبال بازگشایی بعضی مرزها، در گفت وگو با خبرنگاران درباره کاهش محدودیت های سفرهای توریستی برای شهروندان ایرانی در شرایط همه گیری کرونا، اظهار کرد: اگرچه پروازهای بین المللی بیشتری برقرار شده که البته اغلب توسط شرکت های هواپیمایی داخلی انجام می گردد، اما هنوز محدودیت ها و قوانین سختگیرانه کرونا در بیشتر مقاصد سفر برقرار است. بیشتر این کشورها فقط به شهروندان خود یا دارندگان اقامت دائم در آن کشور اجازه ورود می دهند و به مسافرانی که سفرشان غیرضروری است، صرف نظر از اینکه ویزای معتبر داشته باشند یا خیر، اجازه ورود نمی دهند.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی گفت: از بین مقاصدی که ایرانی ها اغلب به آن سفر داشتند، فقط راستا توریستی ترکیه تا حدی باز شده است که آن هم ثبات ندارد و بارها پروازهای آن لغو شده است. از سویی، قیمت بلیت پرواز آن مدام درحال تغییر و در مواقعی نجومی و عجیب است. با این وضع به هیچ وجه سفر غیرضروری در این راستا توصیه نمی گردد.

وی ادامه داد: راستا اروپا به ویژه حوزه شنگن با برقراری پروازهای شرکت های هواپیمایی داخلی تقریبا باز شده است اما ویزای شنگن و توریستی داده نمی گردد و حتی سفر افرادی که ویزای توریستی از اتحادیه اروپا داشتند، غیرضروری محسوب می گردد و فعلا اجازه ورود داده نمی گردد. ورود به اروپا تنها برای افرادی ممکن است که ویزای اقامت، کار و یا تحصیل داشته باشند و یا مدرک رسمی در ارتباط با نسبت خویشاوندی (درجه یک) و دلیل محکمی برای سفر ارائه دهند.

رفیعی اضافه کرد: در سایر راستاها مثل روسیه، امارات، چین، قطر و مالزی با آنکه پروازها، هرچند به تعداد کم برقرار شده اما محدودیت سفر همچنان برقرار است و فقط افرادی اجازه ورود به این کشورها را دارند که ویزای کار، تجارت، اقامت و الزام تحصیلی داشته باشند.

وی گفت: در راستا جمهوری آذربایجان، عراق، گرجستان، هند و تایلند که از جمله مقاصد توریستی ایرانی ها محسوب می شوند، پروازها کامل متوقف شده است و فعلا امکان سفر وجود ندارد. با توجه به شرایطی که ویروس کرونا ایجاد نموده است، کشورهای زیادی هنوز برای باز کردن مرزها به روی گردشگران ملاحظه می نمایند.

رفیعی تاکید نمود: در پروازهای ترانزیتی که درحال حاضر بیشتر از قطر، ترکیه، روسیه و حتی اروپا، به قصد سفر به یک کشور دیگر انجام می گردد، باید به قوانین و پروتکل های مقصد در برابر مسافر ایرانی دقت گردد، چون شرکت های هواپیمایی که سفر ترانزیتی به وسیله آنها انجام می گردد، هیچ تعهد و مسؤولیتی در این باره نمی پذیرند. بیشتر کشورها هنوز محدودیت های سختگیرانه سفر را برنداشته اند و ویزای توریستی صادر نمی نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1198

به "سفر توریستی به خارج ممکن است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر توریستی به خارج ممکن است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید