بازار خرید و فروش پسماند در کشور شفاف نیست

به گزارش مینی نت، تهران (پانا) - به گفته رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران مناسبات حاکم بر بازار خرید و فروش پسماند در کشور شفاف نیست، دایر شدن یک مرکز مجاز خرید و فروش پسماند در کشور می تواند باعث ساماندهی این بازار، کوتاه کردن دست دلالان، کاهش آلودگی های زیست محیطی شود و به صنعت بازیافت نیز کمک کند.

بازار خرید و فروش پسماند در کشور شفاف نیست

به گزارش ایسنا، فاطمه اکبرپور افزود: در ایران معین نیست که خرید و فروش پسماند با قیودی همراه است یا آزاد است یا اینکه باید کنترلی بر آن باشد اما اگر بورس پسماند یا مرکز خرید و فروش پسماند دایر باشد می تواند باعث شفافیت و ساماندهی این بازار شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر امر خرید و فروش پسماند در کشور بلاصاحب، بدون ساماندهی و بدون نظارت است و بیشتر توسط دلالان و فعالان غیررسمی مدیریت می شود بنابراین اگر یک مرکز خرید و فروش پسماند دایر شود، اصولی بر بازار خرید و فروش پسماند حاکم خواهد شد.

اکبرپور با ذکر یک مثالی اظهارکرد: لجن های آنُدی که پسماندهای صنعت مس هستند زمانی مانند سایر پسماندها مدیریت و در محلی تخلیه می شد و به فروش می رسید اما پس از مدتی آن ها را در بورس ارائه کردند و باعث شد هم صنایع بازیافت کننده نظم پیدا کنند و هم پروانه های بهره برداری از آن ها قانونمند شود.

وی ادامه داد: با ارائه شدن لجن های آندی در بورس پسماند ما توانستیم کسانی که از این پسماند استفاده می کنند را شناسایی کنیم همچنین بازیافت کننده هایی می توانستند در این بازار شرکت کنند که دارای مجوز از مراجع ذی ربط بودند و شرط شرکت در این بازار برخورداری صنایع بازیافت از پروانه بهره برداری صنعتی بود. از این رو لجن آندی در اختیار این صنایع قرار می گرفت تا آن را مدیریت و بازیافت کنند.

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران با اشاره به اینکه در تهران چندین مرکز غیررسمی خرید و فروش پسماند شناسایی شده اند، اظهار کرد: در جنوب شرق تهران در جاده خاوران محل استوک خاوران بیشتر فلزات رنگین و ضایعات فلزی برای خرید و فروش جمع آوری می شود و یک مرکز غیرمجاز در داخل محدوده شهرداری تهران به نام خلازیر وجود دارد که متاسفانه پسماندسوزی های عمده نیز در این محل انجام می شود. همچنین یک جمعه بازار نیز در این محل معروف است که قطعات و پسماند خرید و فروش می کنند که به شیطان بازار موسوم است. این مراکز هم غیر مجاز هستند و هم صنوف آلاینده و مزاحم در آنجا فعالیت می کنند و پسماند به صورت غیرمجاز خرید و فروش و به صورت غیراصولی تفکیک می شود.

وی ادامه داد: مراکز غیرمجاز خرید و فروش پسماند به صورت جزیره ای و پراکنده در نقاط مختلف استان شکل گرفته اند که هم انبار و هم خرید و فروش می شوند. اگر این مراکز خرید و فروش پسماند ساماندهی و به صورت یکجا و متمرکز مدیریت شود مطمئنا تمام کسانی که در این عرصه فعالیت می کنند چه به صورت رسمی چه غیررسمی ساماندهی خواهند شد.

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران همچنین تاکید کرد: دایر شدن یک مرکز رسمی برای خرید و فروش پسماند می تواند کمک بزرگی به صنعت بازیافت کشور کند چراکه اکنون صنایع بازیافت مجاز که با مجوز از مراجع ذی ربط در حال فعالیت هستند برای تامین مواد اولیه خود با مشکل مواجهند و در برخی موارد برای تامین مواد اولیه خود به سراغ واردات پسماند می فرایند. به عنوان مثال ممکن است برخی صنایع بازیافت برای تامین ظروف پت (پلی اتیلن ترفتالات) به سراغ وارد کردن این مواد از کشور همسایه عراق بفرایند در حالی که پسماند در کشور ما به اندازه کافی تولید می شود.

وی ادامه داد: سرانه تولید پسماند در ایران بسیار بالا است و این نشان می دهد که پسماند به اندازه کافی وجود دارد اما به دلیل مدیریت نادرست صنعت بازیافت ما مانند سایر مراحل مدیریت اجرایی پسماند ناقص است.

اکبرپور در انتها گفت: مناسبات حاکم بر خرید و فروش پسماندها شفاف نیست و تا پسماندها به عنوان مواد اولیه بخواهد به دست بازیافت کنندگان برسد عملا چند دست می چرخد و طبیعتا با قیمت گزافی در اختیار بازیافت کننده گان قرار می گیرد این در حالی است که اگر دست دلالان کوتاه شود، چند دست چرخیدن پسماند حذف شود و مدیریت متمرکزی بر آن اعمال شود مطمئنا پسماند به صورت مستقیم و بدون حضور دلال در اختیار بازیافت کننده قرار می گیرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1289

به "بازار خرید و فروش پسماند در کشور شفاف نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار خرید و فروش پسماند در کشور شفاف نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید