این تخته سنگ مرموزترین اثر باستانی ژاپن است، عکس

به گزارش مینی نت، دوره کوفون جیدای (552-250 پس از میلاد) با نوع خاصی از تپه های خاکی به شکل کلید تعیین میشود که با خاکریز احاطه شده است. ناحیۀ تاکایچی به داشتن معابد، زیارتگاه ها و مجسمه های زیادی که دارد معروف است. اما عجیب ترین آثار این منطقه که بیش از همه نظر بازدیدنمایندگان را به خود جلب می نمایند، تخت سنگ هایی هستند که اصلا با مجسمه ها یا سازه های سبک بودیسم روی تپه های اطراف آسوکا جور درنمی آیند.

این تخته سنگ مرموزترین اثر باستانی ژاپن است، عکس

ماسودا-نو-ایوافون که در زبان ژاپنی به معنای کشتی سنگی ماسودا است، نام بزرگ ترین اثر تاریخی این منطقه است اما کاربرد و علت ساخت آن هنوز مثل یک راز به جای مانده است. این سازۀ تاریخی در بالای تپه ای نزدیک ایستگاه اوکادِرا واقع شده است. این اثر غول آسای سنگی که بی شباهت به کشتی نیست، از یک صخرۀ گرانیت یک تکه ساخته شده است. اندازۀ طول و عرض این اثر 11 در 8 متر، ارتفاع آن 4.5 متر و وزن آن تقریباً 800 تن است. دو سوراخ در این سنگ وجود دارد که مساحت هر کدام حدود یک متر مربع است و عمقشان تا سطح زمین است.

نام کشتی سنگی به احتمال زیاد برگرفته از ظاهر قایق مانند آن یا مجاورتش با دریای ماسودا بوده است. سمتی از شیب رو به بالای این کشتی سنگی با زاویه 45 درجه صیقل خورده است. نزدیک زمین، نشانه تراش خوردگی هایی منظم را می توان در سه سوی دیگر آن دید. این نشانه ها به احتمال زیاد به نحوه صیقل دادن سطح سنگ به وسیله سازندگان آن ارتباط دارد. از آنجا که حکاکی گرانیت سخت است (حتی با ابزار مدرن)، این سازه یک شگفتی فنی عهد باستان به شمار میرود که نظر کارشناسان و دانشمندان را به خود جلب نموده است.

گفته می گردد ساخت ماسودا-نو-ایوافون بسیار مشابه سنگی ژاپنی رازآمیز دیگری به نام ایشی-نو-هدن است. سنگی که هیچکس نمی داند چه کسی و چرا آن را حک نموده است، اگرچه تصور می گردد دو سوراخ (هرچند غیرقابل رویت) در مرکز داشته باشد، درست مانند ماسودا-نو-ایوافوون.

رایج ترین فرضیه درباره ساخت کشتی سنگی این است که از آن به عنوان یک نقطه دید نجومی استفاده می شده است. هم ترازی جهت آن با شیب گواه این است که این تک سنگ شاید با تقویم قمری ژاپنی (که برای کشاورزی اولیه اهمیت داشته) و نخستین مشاهدات نجومی ارتباط داشته باشد. با این حال، بعضی کارشناسان با این نظریه مخالفند.

مورخان دیگر ادعا می نمایند این سنگ نشان گر یک زمین تدفین شاهانه است که در آن موقع تنها ورودی آن کامل شده است. اما این توضیحات توجیه ویژگی های غیرعادی ساختار آن نیست. بدون در دست داشتن هیچ اطلاعات قطعی در مورد اهمیت این تخت سنگ اسرارآمیز، چرایی ساخت آن تا به امروز به صورت معما به جای مانده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1402 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 2193

به "این تخته سنگ مرموزترین اثر باستانی ژاپن است، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این تخته سنگ مرموزترین اثر باستانی ژاپن است، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید