اختلالات قاعدگی و بارداری

به گزارش مینی نت، قاعدگی نامنظم موجب می شود تا تاریخ دقیق تخمک گذاری را نتوان مشخص کرد و در نتیجه عمل لقاح و احتمال باروری کاهش می یابد، اگر شما نیز دچار اختلالاتی در قاعدگی هستید و می خواهید اقدام به بارداری کنید، خواندن این مطلب را از دست ندهید تا که رابطه قاعدگی نامنظم و بارداری برایتان روشن شود.

اختلالات قاعدگی و بارداری

رابطه قاعدگی نامنظم و بارداری

در چند ساعت اول پس از آزاد شدن تخمک بهترین زمان برای لقاح است. در خانم هایی که قاعدگی نامنظمی دارند نیز چرخه تخمک گذاری انجام می شود اما مشخص روز تخمک گذاری کمی سخت شده و همین موضوع احتمال باردار شدن را کاهش می دهد. در این موارد اگر خانمی قصد باردار شدن دارد توصیه می شود که دو الی سه بار در هفته بدون هیچ گونه روش جلوگیری، مقاربت داشته باشد تا نیازی به بررسی و مشخص زمان تخمک گذاری نباشد.

اما اگر بنا به دلایلی نزدیکی به این اندازه امکان پذیر نیست باید تاریخ دقیق تخمک گذاری مشخص شده و در همان زمان مقاربت انجام شود.

اگر دوره فاصله بین دو قاعدگی بیش از 35 روز باشد یا اگر بیمار لکه بینی داشته باشد و تاریخ قاعدگی فرایند مشخصی نداشته باشد یعنی قاعدگی او نامنظم است و باید در پی رفع این مشکل باشد تا بتواند برای بارداری اقدام کند.

عوامل مسبب تخمک گذاری نامنظمعدم آزادسازی هورمون گونادوتروپین از طریق هیپوتالاموس که موجب تحریک تخمک ها برای تخمک گذاری می شود.

کاهش ترشح هورمون لوتئین کننده یا هورمون محرک فولیکول از طریق هیپوفیز

کاهش آزادسازی استروژن از طریق تخمدان ها

افزایش ترشح پرولاکتین از طریق هیپوفیز که موجب پایین آمدن اندازه هورمون های محرک القای تخمک گذاری می شوند.

مسائلی از قبیل کیست تخمدان، اندومتریت یا عفونت رحم می تواند موجب قاعدگی نامنظم شود.

فیبروم

پولیپ

یائسگی زودرس

قطع مصرف قرص های جلوگیری از بارداری

هیپرپرولاکتیمی

مصرف داروهای استروژنی، ضد افسردگی

کاهش یا افزایش شدید وزن

بیماری دیابت

استرس و فشارهای روحی

در صورتی که قاعدگی نامنظم درمان نشود، می تواند موجب ناباروی شود چراکه تخمک گذاری دوره و تناوب مشخصی ندارد. در عین حال با استفاده از برخی از روش ها می توان روز تخمک گذاری را مشخص کرد و در همان روز اقدام به مقاربت کرد تا درصد احتمال بارداری افزایش یابد.

روش تشخیص روز تخمک گذاری

1. اندازه گیری روزانه دمای بدندر روز تخمک گذاری دمای بدن حدود نیم درجه بالاتر خواهد رفت. در نتیجه اگر بیمار هر روز دمای بدن خود را در حالت استراحت و بلافاصله پس از بیدار شدن با استفاده از دماسنج اندازه گیری کند، کاهش دمای بدن به اندازه نیم درجه نشان می دهد که به زودی تخمک گذاری انجام خواهد شد و اگر دمای بدن نیم درجه بیشتر باشد علامت این است که تخمک گذاری اجرا شده است. البته این روش دقت و قابلیت اطمینان بالایی ندارد.

2. اولتراسونوگرافیبا اندازه گیری اندازه پروژسترون افزایش یافته می توان تخمک گذاری را تشخیص داد.

3. کیت تست تشخیص تخمک گذاریاین کیت ها افزایش اندازه هورمون لوتئین کننده را یک روز قبل از تخمک گذاری نشان می دهند و از روش اندازه گیری دما دقیق تر هستند. برخی از کیت ها نیز سطح استروژن را اندازه گیری می کنند.

4. آزمایش ادرار و یا آزمایش خونبا آزمایش ادرار و خون می توان زمان تخمک گذاری را مشخص کرد.

5. با توجه به چرخه قاعدگی منظممنظم بودن چرخه قاعدگی موجب می شود تا دقیقا بدانید که تاریخ تخمک گذاری در چه زمانی است و چگونه می توان با دانستن این تاریخ و استفاده از روش های جلوگیری از بارداری جلوگیری کرد و یا در همان تاریخ مقاربت کرد تا باروری انجام شود و در نتیجه شانس بارداری افزایش می یابد.

چرخه قاعدگی چیست و چگونه مشخص می شود؟چرخه قاعدگی معمولا دارای دوره های 21 الی 28 روزه است. یعنی هر 21 روز یکبار یا هر 28 روز یکبار قاعدگی اتفاق خواهد افتاد. روز اول پریود روز اول چرخه قاعدگی خواهد بود و قاعدگی به معنای این است که 13 تا 14 روز قبل تخمک گذاری اتفاق افتاده است. البته دامنه 12 تا 16 روز قبل نیز محتمل است. در نتیجه اگر فردی دارای دوره های بین قاعدگی 28 روزه است پس تخمک گذاری در وسط ماه اتفاق می افتد. اما در افرادی که دوره هایشان 21 الی 22 روزه است تخمک گذاری چند روز قبل از قاعدگی انجام می شود. اگر در فردی دوره بین قاعدگی بیش از سی روز باشد و این فاصله نامنظم باشد اصطلاحا گفته می شود که دچار چرخه قاعدگی نامنظم است.

در اوایل بلوغ و آغاز قاعدگی این اختلال و بی نظمی طبیعی است اما به مرور و با تنظیم هورمون های بدن چرخه قاعدگی نیز فرایند منظمی را دنبال خواهد کرد.

چرخه قاعدگی نامنظم و بارداریتخمک گذاری در افرادی که چرخه قاعدگی نامنظم دارند هم انجام می شود اما تاریخ آن مشخص و ثابت نیست و در نتیجه شانس بارداری کاهش می یابد. برخی از مسائل رایج داشتن سندروم تخمدان پلی کیستیک و آندومتریت است.

احتمال ناباروری در زنانی که دارای سندرم پلی کیستیک هستند افزایش می یابد چرا که تخمدان یا فولیکولی که تخمک در آن رشد می کند به شکل کیست تغییر یافته است و تخمک نمی تواند در آنجا رشد یابد.

اندومتریت یا عفونت رحم نیز باعث می شود که بافت رحم حالت سالم و طبیعی خود را از دست بدهد و در نتیجه احتمال باروری را کاهش می دهد.

درمان عدم تخمک گذاریاگر دچار اختلال در عدم تخمک گذاری و قاعدگی نامنظم هستید باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا برای شما درمان مشخص کنند. معمولا برای چنین مواردی داروهای محرک هورمون فولیکول و هورمون های لوتئینی تجویز می شود. این داروها غده هیپوفیز را تحریک می کنند تا هورمون های لازم برای تولید فولیکول و تخمک گذاری را ترشح کند.

درمان چرخه قاعدگی نامنظمگاهی برخی از راهکارهای ساده مانند کاهش اضطراب و استرس و یا کاهش وزن می تواند موجب منظم شدن چرخه قاعدگی شود و در نتیجه به باروری و بارداری بیانجامد. اما گاهی نیاز به درمان های دارویی است که باید از طریق پزشک تجویز شود. پزشک با انجام سونوگرافی لگن و تصویر برداری های سی تی اسکن و ام آر آی علت نامنظم بودن قاعدگی را تشخیص می دهد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1813

به "اختلالات قاعدگی و بارداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلالات قاعدگی و بارداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید