آیا واردات لوازم التحریر واقعا ممنوع است؟!

به گزارش مینی نت، برای خرید لوازم التحریر در بازار بزرگ تهران باید به بازار بین الحرمین که در نزدیکی مسجد امام خمینی (ره) واقع شده بروید. با توجه به اینکه فقط چند روز تا بازگشایی مدارس باقی مانده، بازار شلوغ به نظر می رسد؛ به طوری که در مقابل بیشتر مغازه ها حداقل پنج نفر در حال انتخاب ابزار و لوازم مورد احتیاج فرزندان خود هستند.

آیا واردات لوازم التحریر واقعا ممنوع است؟!

به گزارش خبرنگاران، با این حال فروشندگان می گویند که سال جاری تعداد مراجعه نمایندگان به بازار لوازم التحریر، کمتر از افرادی است که هر سال در آستانه بازگشایی مدارس برای خرید لوازم التحریر به این بازار مراجعه می کردند.

یک فروشنده در این زمینه می گوید: سال های قبل مردم در این روزها لوازم التحریر مورد احتیاج یک سال خود را می خریدند، اما با توجه به کم شدن قدرت خرید، سال جاری خریداران تنها یک عدد از هر قلم کالا می برند.

به سراغ یکی دیگر از مغازه داران می رویم تا قیمت بعضی اجناس را بپرسیم؛ او نیز وقتی صحبت به وضعیت بازار می رسد، می گوید مشتریان بیشتر اجناس ارزان قیمت را میخرند. از طرف دیگر مثل سال های گذشته تعداد بالا هم خرید نمی نمایند.

آیا واردات لوازم التحریر واقعا ممنوع است؟!

مسئله دیگری که در این بازار جلب توجه می نماید، وفور جنس های خارجی است. معمولا فروشندگان گران ترین قیمت هر قلم کالا را برند آلمانی آن معرفی می نمایند.

یکی از فروشندگان درباره اینکه چگونه با وجود ممنوعیت واردات لوازم التحریر، این اجناس به راحتی در بازار بزرگ تهران قابل دسترسی است، می گوید: بعضی شرکت های واردنماینده لوازم التحریر نمایندگی خاورمیانه را در اختیار دارند و سالانه بیش از 100 میلیارد دلار جنس وارد می نمایند، بنابراین کسی نمی تواند مقابل آن ها بایستد.

به گفته این مغازه دار، مدادرنگی هایی در بازار هست که هر رنگ آن ها 18 هزار تومان به فروش می رسد و اینگونه اجناس در انحصار کشور آلمان است.

فروشنده دیگری هم معتقد است که ایران تکنولوژی فراوری بعضی از اجناس بازار لوازم التحریر از جمله مداد و اتود را ندارد و در مواردی تنها می تواند مونتاژنماینده باشد.

همچنین به گفته این فروشنده، برندهای چینی که سعی کردند انحصار آلمان را در این بازار بشنمایند، نتوانستند مغز و چوب مداد را با کیفیت عالی فراوری نمایند.

این وضعیت در حالی است که مشاهدات میدانی از بازار لوازم التحریر نشان می دهد که برای خرید و پر کردن یک جامدادی (شامل مداد مشکی و قرمز، اتود، پاک کن، تراش، اتوماتیک آبی و قرمز و خط کش) باید حداقل حدود 17 هزار تومان و حداکثر 218 هزار تومان هزینه کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 378

به "آیا واردات لوازم التحریر واقعا ممنوع است؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا واردات لوازم التحریر واقعا ممنوع است؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید