آیا آسپرین می تواند از یک حمله قلبی پیشگیری کند؟

به گزارش مینی نت، لخته های خون زمانی خطرناک می شوند که در بدن به گردش درآمده یا جریان خون به اندام های حیاتی را متوقف نمایند. یک حمله قلبی زمانی رخ می دهد که یک لخته خون موجب توقف جریان خون به قلب می گردد.

آیا آسپرین می تواند از یک حمله قلبی پیشگیری کند؟

آسپرین یک داروی بدون نسخه است که برای درمان درد، سردرد، و تب استفاده می گردد. شاید شنیده باشید که از آسپرین می توان برای کاهش خطر حملات قلبی هم استفاده کرد.

به نقل از هلث لاین، اگرچه درست است که مصرف روزانه دوز کم آسپرین می تواند به پیشگیری از حمله قلبی یاری کند، اما این به معنای آن نیست که همه باید این دارو را مصرف نمایند. خطرات مصرف روزانه آسپرین برای افراد بسیاری از فواید آن بیشتر است.

چه ارتباطی بین آسپرین و پیشگیری از حمله قلبی وجود دارد؟

آسپرین یک رقیق نماینده خون است. این دارو ممکن است با سخت تر کردن شرایط لخته شدن خون برای پلاکت ها به پیشگیری از حملات قلبی یاری کند.

لخته های خون بخشی از یک دستگاه گردش خون سالم هستند. زمانی که زخمی شده اید، لخته شدن خون از خونریزی بیش از حد جلوگیری می نماید.

اما لخته های خون زمانی خطرناک می شوند که در بدن به گردش درآمده یا جریان خون به اندام های حیاتی را متوقف نمایند. یک حمله قلبی زمانی رخ می دهد که یک لخته خون موجب توقف جریان خون به قلب می گردد.

این شرایط بین افراد مبتلا به شرایط سلامت خاص، مانند فشار خون بالا یا کلسترول بالا احتمال بیشتری دارد که رخ دهد. این شرایط موجب ضعیف و تنگ شدن سرخرگ ها می شوند و گردش آزادانه خون را دشوارتر می سازند.

اگر دارای عوامل خطر برای لخته های خون هستید، پزشک ممکن است برای کاهش خطر حمله قلبی یک داروی رقیق نماینده خون را برای شما تجویز کند.

آیا مصرف آسپرین می تواند در هنگام یک حمله قلبی یاری کند؟

اگر فکر می کنید که دچار یک حمله قلبی شده اید، بلافاصله با مرکز اورژانس تماس بگیرید. اپراتور می تواند شما را درباره این که باید آسپرین مصرف کنید یا خیر، هدایت کند.

مصرف آسپرین حین یک حمله قلبی ممکن است به کاهش آسیب یاری کند، اما پیش از انجام این کار ابتدا باید با مرکز اورژانس تماس بگیرید. از آنجایی که یک داروی رقیق نماینده خون موثر است، دوز کم آسپرین ممکن است برای توقف یا کند شدن تشکیل لخته خون کافی باشد.

با این وجود، آسپرین برای همه مناسب نیست. اگر به این دارو آلرژی دارید نباید آن را مصرف کنید.

دوز توصیه شده

دوز توصیه شده آسپرین در هنگام حمله قلبی 160 تا 325 میلی گرم است.

اگر روزانه دوز کم آسپرین را مصرف می کنید، دو قرص (162 میلی گرم) آسپرین را مصرف کنید. برای کسب سریع ترین نتایج، شما باید قرص را پیش از بلعیدن خرد نموده یا بجوید تا جذب دارو سریع تر صورت بگیرد.

آیا مصرف روزانه آسپرین می تواند به کاهش خطر حمله قلبی یاری کند؟

مصرف روزانه آسپرین ممکن است خطر یک حمله قلبی را کاهش دهد، اما خطرات مصرف روزانه آسپرین برای بیشتر افراد بیشتر از فواید آن است.

یک متاآنالیز در سال 2019 شامل 13 آزمایش کنترل شده تصادفی و در مجموع 164,225 شرکت نماینده نشان داد افرادی که به بیماری قلبی عروقی مبتلا نیستید، مصرف روزانه آسپرین موجب بهبود نتایج مرگ و میر در آنها نشده است.

بنابر توصیه های کالج قلب و عروق آمریکا و انجمن قلب آمریکا، فقط افرادی دارای عوامل خطر قلبی عروقی باید روزانه آسپرین مصرف نمایند تا از یک حمله قلبی پیشگیری گردد.

کارگروه خدمات پیشگیرانه در آمریکا هم به نتیجه ای مشابه رسید. بنابر توصیه این مرکز در سال 2016، آسپرین فقط برای افرادی در بازه سنی 50 تا 69 سال که در معرض خطر افزایش یافته بیماری قلبی عروقی قرار دارند، مفید است.

دوز توصیه شده

دوز توصیه شده روزانه آسپرین برای پیشگیری از یک حمله قلبی 75 تا 325 میلی گرم است. قرص های آسپرین دوز کم به طور معمول حاوی 81 میلی گرم هستند.

شما هرگز نباید پیش از مشورت با پزشک خود مصرف روزانه آسپرین را شروع کنید. پزشک می تواند به شما در درک خطرات و فواید و بعلاوه میزان مصرف این دارو یاری کند.

آیا مصرف روزانه آسپرین فواید دیگری دارد؟

بعضی مطالعات نشان داده اند که مصرف روزانه آسپرین ممکن است به پیشگیری از بعضی انواع سرطان یاری کند.

به گفته کارگروه خدمات پیشگیرانه در آمریکا، مصرف روزانه آسپرین احتمالا خطر سرطان کولورکتال را کاهش می دهد، اما این شرایط پس از 5 تا 10 سال مصرف شکل می گیرد.

بعضی پژوهش ها نشان می دهد که آسپرین ممکن است در پیشگیری از سرطان های دیگر مفید باشد، اما مطالعات بیشتری برای معین شدن این که آیا فواید مصرف روزانه آسپرین بیشتر از خطرات آن است، باید انجام شوند.

خطرات مصرف روزانه آسپرین چیست؟

همچون همه داروها، آسپرین می تواند موجب عوارض جانبی گردد. از آنجایی که یک داروی رقیق نماینده خون است، خونریزی بیش از حد، به ویژه در معده و مغز، شایع ترین عارضه جانبی مصرف منظم آسپرین است. نارسایی کلیوی یکی دیگر از عوارض جانبی احتمالی است.

اگر موارد زیر را داشته باشید، احتمال تجربه عوارض جانبی افزایش می یابد:

- به آسپرین آلرژی داشته باشید

- به یک اختلال خونریزی یا لخته شدن خون مبتلا باشید

- به زخم معده که خونریزی می نماید مبتلا باشید

- در معرض خطر سکته مغزی هموراژیک قرار داشته باشید

- الکل مصرف می کنید

- به انجام اقدامات دندانپزشکی یا پزشکی منظم احتیاج داشته باشید

- بیش از 70 سال سن داشته باشید

اگر هر یک از عوامل خطر بالا را دارید، باید پیش از مصرف آسپرین با پزشک خود صحبت کنید.

آیا مصرف روزانه آسپرین برای شما خوب است؟

پزشکان به طور معمول مصرف روزانه آسپرین را برای افرادی که دارای عوامل خطر قلبی عروقی خاص هستند، تجویز می نمایند.

اگر پاسخ شما به یک یا تعداد بیشتری از پرسش های زیر مثبت است، ممکن است مصرف روزانه آسپرین برای شما مفید باشد:

آیا در گذشته یک حمله قلبی داشته اید؟

آیا در گذشته یک سکته مغزی مرتبط با لخته خون داشته اید؟

آیا یک استنت در یک سرخرگ کرونر خود داشته اید؟

آیا سینه درد ناشی از آنژین دارید؟

آیا عمل جراحی بای پس کرونر داشته اید؟

آیا مردی پیرتر از 50 سال یا زنی پیرتر از 60 سال مبتلا به دیابت هستید و حداقل یک عامل خطر بیماری قلبی دیگر دارید؟

آیا سابقه خانوادگی حملات قلبی را دارید؟

اگر فکر می کنید که در معرض خطر قرار دارید، به پزشک مراجعه نموده و درباره مصرف روزانه آسپرین با وی صحبت کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1675

به "آیا آسپرین می تواند از یک حمله قلبی پیشگیری کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا آسپرین می تواند از یک حمله قلبی پیشگیری کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید