نکاتی که باید برای تمیز نگهداشتن هوای منزل رعایت کرد

به گزارش مینی نت، نتایج علمی منتشرشده از سوی دانشمندان نشان می دهد که هوایی که مردم در خانه های خود تنفس می نمایند، صرف نظر از اینکه در شهر زندگی می نمایند یا حومه آن، اغلب آلوده تر از هوای بیرون است. اثرات این آلودگی به وسیله حساسیت های فردی خود را نشان می دهد که این موضوع بستگی به اندازه آلودگی دارد. در این مقاله از خبرنگاران نکاتی ارایه شده است که به وسیله آن ها می توانید آلودگی های منزل تان را کاهش داده و گام های موثری در جهت سلامتی خانواده خود بردارید.

نکاتی که باید برای تمیز نگهداشتن هوای منزل رعایت کرد

منع سیگار کشیدن

هرگز در خانه سیگار نکشید و اجازه ندهید که در خانه تان سیگار بکشند. این ساده ترین کاری است که باعث کاهش آلودگی هوا در منزل می گردد.

تنظیم هوای ورودی

باز کردن پنجره ها برای ورود هوای تازه به منزل و استفاده از فن برای بیرون کشیدن هوای خانه از جمله کار هایی است که می توان انجام داد. اما باید به این نکته هم توجه داشت که اگر هوای بیرون آلوده است، نباید پنجره ها را باز کرد و این موضوع در زمانی که اعضای منزل حساسیت فصلی دارند نیز باید رعایت گردد. زیرا در فصل هایی خاص اندازه گرده های موجود در هوا افزایش می یابد و این باعث بیمار شدنتان خواهد شد. بعضی نیز از دستگاه های تصفیه هوا استفاده می نمایند، اما باید به این نکته توجه داشت که اندازه اثربخشی آن ها براساس شرایط متغیر است.

تهویه های خانگی

در حال حاضر بسیاری از دستگاه های لباس خشک کن، اجاق های گاز و موارد مشابه مجهز به تهویه یا هود هستند و به وسیله آن ها هوا به بیرون راهنمایی می گردد. استفاده از این ابزار ها نقش تاثیرگذاری در کاهش آلودگی هوای منزل دارد. همواره و مخصوصا زمانی که روی اجاق گاز آشپزی می کنید، حتما هود را در حالت مکش زیاد قرار دهید.

رطوبت را کنترل کنید

سعی کنید همواره اندازه رطوبت منزل تان زیر 50 درصد باشد تا از رشد کپک و باکتری جلوگیری گردد. برای انجام این کار بهتر است زمانی که هوا گرم و مرطوب است، از دستگاه های تهویه هوا بهره ببرید. اگر در طول زمستان از دستگاه های مرطوب نماینده استفاده می کنید، حتما هر از چند گاهی آن ها را ضدعفونی کنید.

هوای حمام

حتما مطمئن شوید که هوای موجود در حمام به خوبی تهویه می گردد و در حین دوش گرفتن نیز تهویه را روشن کنید. باز کردن پنجره و روشن نگه داشتن فن باعث از بین رفتن بوی موجود در حمام می گردد.

از محصولات خوشبونماینده اجتناب کنید

استفاده از شمع های معطر، اسپری ها و سایر خوشبونماینده ها در منزل باعث آلوده شدن هوای محیط می شوند. باید به این نکته توجه داشت که خوشبونماینده ها با بوی خود بوی موجود در محیط را پوشش می دهند و بر آن غلبه می نمایند و همچنان بوی قبلی در محیط وجود دارد. لازم به ذکر است که این نوع از خوشبونماینده ها دارای موادی سرطان زا هستند که در این بین می توان به پارادیکلرو و لیمونن اشاره نمود. شمع های معطر نیز هیدروکربن پلی آروماتیک (PAHs) فراوری می نمایند. با در نظر داشتن این نکات نباید از مواد خوشبونماینده این چنینی در منزل تان بهره ببرید.

کمتر از وسایل آرایشی بهره ببرید

سعی کنید تا جای ممکن از اسپری های مو، لاک های ناخن، لاک پاکن و اسپری های بدن کمتری در منزل بهره ببرید و در صورت استفاده نیز حتما در مکان هایی این کار را انجام دهید که تهویه مناسبی دارد.

از نفتالین استفاده نکنید

Mothballs یا همان مواد نفتالین مانند که برای دور نگهداشتن حشرات از لباس ها استفاده می شوند، ماده ای به نام پارادیکلرو و گاز نفتالین فراوری می نمایند که استنشاق آن ها باعث بیماری فرد می گردد. بعضی از مردم این مواد را بین لباس ها، پتو و لوازم این چنینی قرار می دهند و همواره از این مکان ها بوی نفتالین احساس می گردد که چندان مناسب و البته بی ضرر نیست. برای جلوگیری از پروانه ها و حیواناتی که در بین لباس ها ساکن می شوند، بهتر است بعد از انبار کردنشان آن ها را بشورید و سپس به خوبی خشک کنید. پس از آن لباس ها و وسایل مورد نظر را در یک محفظه عایق از نفوذ هوا قرار دهید و هیچ نفتالینی را نیز در کنار آن ها نگذارید. استفاده از اسپری های حشره کش برای این گونه موارد توصیه نمی گردد.

لباس هایی که خشک شویی شده اند

لباس هایی که خشک شویی شده اند اغلب برای مدت محدودی اندازه آلودگی منزل را افزایش می دهند. پس اگر بوی مواد شیمیایی را در منزل احساس می کنید، حتما آن لباس ها را از پلاستیک درآوردید و پیش از استفاده، مدتی در فضای باز قرار دهید.

پارچه های تازه را بشویید

سعی کنید تمام پارچه های تازه ای را که خریداری شده اند، بشویید و این موضوع در مورد پارچه های کتانی و حوله ای بیشتر باید رعایت گردد. انجام این کار شما را از شر مواد شیمیایی و تغییر سایز دور خواهد نمود.

استفاده از پادری

کفش ها حامل بسیاری از آلودگی ها و کثیفی ها هستند. پس بهتر است که در منزل خود از کفش پاک کن یا همان پادری بهره ببرید تا آلودگی های موجود در کفش ها نیز تا حدودی از بین بروند. این مورد برای خانواده هایی که بچه ها نوزاد دارند، بسیار مهم است و باعث می گردد که آلودگی به وسیله کفش به خانه منتقل نگردد.

استفاده از فیلتر های جارو

همان طور که احتمالا در حین جاروکشیدن متوجه شده اید، جارو ها ذرات و گاهی اندازهی گرد و غبار را در هوا پخش می نمایند که این موضوع برای افرادی که آلرژی دارند به هیچ وجه مناسب نیست و باید از کیسه های میکروفیلتراسیون یا HEPA (توانایی بالا در جلوگیری از عبور ذرات) استفاده نمایند. این نوع از کیسه ها چندلایه هستند و به همین علت امکان عبور مواد بسیار ریز از آن ها وجود ندارد. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که فیلتر های مذکور هزینه زیادی نسبت به نسخه های عادی دارند و استفاده از آن ها تنها در جاروبرقی های خاصی میسر است. در بعضی از جاروبرقی ها شاهد فیلتر های الکترواستاتیک در بخش خروجی هوا هستیم اما بنابر گزارش های منتشر شده، این نوع از جاروبرقی ها گاز اوزون فراوری می نمایند.

از فرش های سالم تر بهره ببرید

اگر قصد خرید فرش تازه ای را دارید یا می خواهید فرش های خانه خود را تعویض کنید، بهتر است که از فروشندگان، فرش هایی با آلودگی و انتشار مواد ریز کمتر درخواست نمایید. بعد از خرید فرش نیز دو یا سه روز تهویه مناسبی را در محیطی که فرش در آن واقع شده است، ایجاد کنید. لازم به ذکر است که در حال حاضر فراورینمایندگان ایرانی نیز فرش هایی با این قابلیت ارایه داده اند که استفاده از آن ها باعث تمیزی هوای منزل می گردد.

انتخاب مبلمان مناسب

اگر قصد خرید مبلمان تازهی برای منزل خود دارید حتما نمونه هایی را بخرید که از چوب فشرده ساخته شده اند و دارای برچسب HUD یا استفاده در منزل و منطقه ها شهری هستند. براساس قوانین و مقررات دولتی، استفاده از فرمالدئید در حال کاهش است و بهتر است مصرف نمایندگان نیز استفاده از واکس ها و پلیش های چوب را کاهش دهند.

کاهش استفاده از حشره کش ها

تمام ما در منازل خود مسئله ای به نام حشرات داریم که اغلب نیز برای جلوگیری از آن ها از حشره کش ها استفاده می کنیم. اما سعی کنید استفاده از آن ها را کاهش دهید و حتما از نمونه های استاندارد و دارای گواهینامه بهداشتی بهره ببرید.

تمیزکردن دودکش ها

بهتر است که در منازل از بخاری های هیزمی و نفتی استفاده نگردد. ولی اگر یک نمونه از شومینه های این چنینی را در منزل خود دارید، حتما به طور سالانه دودکش آن را تمیز کنید.

تمیز کردن تهویه ها

بهتر است هر از چند گاهی هود و تهویه های موجود در منزل را تمیز کنید. پیشنهاد می گردد که برای انجام این کار به وسیله دستورالعمل آن ها اقدام نمایید.

نصب هشدار دهنده های CO

گاز بی رنگ و بی بوی کربن مونوکسید (CO) سالانه افراد زیادی را در جهان بیمار می نماید و بسیاری از آن ها را نیز می کشد. برای جلوگیری از این موضوع حتما در بخش های مختلفی از منزل و اتاق های خواب هشداردهنده CO نصب کنید و در خرید آن ها نیز نمونه های تایید شده را انتخاب نمایید.

جلوگیری از مسمومیت های اتفاقی

در کنار نکاتی که در بالا ذکر شد، باید به این موضوع نیز توجه داشت که نباید غذاهایی را که با ذغال تهیه می شوند داخل خانه آماده کرد. به هیچ وجه ماشین خود را در گاراژ روشن نگذارید و این موضوع در مورد پارکینگ هایی که متصل به خانه هستند، بیشتر تاکید می گردد. البته به لطف قوانین تازه، اندازه فراوری CO به وسیله خودرو ها بسیار کاهش پیدا نموده است.

از رادون دور بمانید

رادون (Radon) یک نوع گاز بی رنگ و بی بوی رادیواکتیو است که به طور طبیعی در خاک و آب وجود دارد. به وسیله شیار ها و شکاف های موجود در پایه ساختمان، امکان نفود این گاز به بخش داخلی ساختمان وجود دارد و هر فردی باید منزل خود را در این خصوص آنالیز کند. البته باید توجه داشت که در بعضی از بخش های زمین، اندازه گاز رادون بیشتر از حالت عادی است و ساکنان در چنین مکان هایی باید شرایط لازم را رعایت نمایند. لازم به ذکر است که رادون دومین عامل در به وجود آمدن سرطان ریه به شمار می رود و افراد امکان تست این موضوع را در خانه هایشان به وسیله دستگاه های مربوطه دارند. در صورت وجود رادون در منزل اگر از تهویه های قوی بهره ببرید، مسئله ای به وجود نخواهد آمد و برای جلوگیری از آن نیز عایق بندی پایه های ساختمان توصیه می گردد.

همان طور که در این مقاله از خبرنگاران مطالعه کردید، با روش هایی برای تمیز نگهداشتن هوای منزل آشنا شدیم. شما چه راه چاره هایی برای تمیز نگهداشتن هوای منزل می شناسید؟ نکات خود را با ما و کاربران خبرنگاران به وسیله بخش دیدگاه ها در میان بگذارید.

منبع:berkeleywellness

منبع: کجارو
انتشار: 30 فروردین 1401 بروزرسانی: 30 فروردین 1401 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1974

به "نکاتی که باید برای تمیز نگهداشتن هوای منزل رعایت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی که باید برای تمیز نگهداشتن هوای منزل رعایت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید