نوآوری مهندسان استرالیایی برای ساخت باتری های قابل بازیافت تلفن همراه (تور استرالیا)

به گزارش مینی نت، مهندسان مؤسسه سلطنتی فناوری ملبورن (RMIT) باور دارند که به جای دور انداختن باتری ها پس از دو یا سه سال، می توانیم باتری های قابل بازیافتی داشته باشیم که تا 9 سال دوام می آورند. در این فناوری، امواج صوتی با فرکانس بالا برای از بین بردن زنگ زدگی استفاده می شوند و عملکرد باتری را مهار می نمایند.

نوآوری مهندسان استرالیایی برای ساخت باتری های قابل بازیافت تلفن همراه (تور استرالیا)

با تور استرالیا از بزرگترین کشور قاره اقیانوسیه دیدن کنید و شهرهای زیبای ملبورن و سیدنی استرالیا را ببینید.

به لطف نوآوری مهندسان استرالیایی، رویای ساخت باتری های تلفن همراه با عمری تا سه برابر بیشتر از باتری های کنونی می تواند به واقعیت تبدیل گردد.

به نقل از ساینمگ، مهندسان مؤسسه سلطنتی فناوری ملبورن (RMIT) باور دارند که به جای دور انداختن باتری ها پس از دو یا سه سال، می توانیم باتری های قابل بازیافتی داشته باشیم که تا 9 سال دوام می آورند. در این فناوری، امواج صوتی با فرکانس بالا برای از بین بردن زنگ زدگی استفاده می شوند و عملکرد باتری را مهار می نمایند.

در استرالیا تنها 10 درصد از باتری های مورد استفاده در وسایل الکترونیکی مانند تلفن های همراه، برای بازیافت جمع آوری می شوند که طبق استاندارد های بین المللی، آمار پایینی است. 90 درصد از باتری های به جای مانده به محل دفن زباله می روند یا دور ریخته می شوند که آسیب قابل توجهی را برای محیط زیست در پی دارد.

هزینه بالای بازیافت لیتیوم و سایر مواد به کاررفته در باتری ها، مانع بزرگی برای استفاده مجدد از این اقلام است، اما شاید نوآوری مهندسان مؤسسه سلطنتی فناوری ملبورن بتواند به برطرف این چالش یاری کند.

این گروه پژوهشی در حال کار کردن با یک نانوماده به نام MXene هستند که به گفته آن ها یک جایگزین هیجان انگیز برای لیتیوم در باتری های آینده خواهد بود.

لزلی یئو (Leslie Yeo)، استاد برجسته مهندسی شیمی و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: MXene مشابه گرافین بود و رسانایی الکتریکی بالایی داشت. برخلاف گرافین، MXene بسیار قابل تنظیم شدن است و امکان تحقق یافتن طیف گسترده ای از کاربرد های فناوری را در آینده هموار می نماید.

به گفته یئو، چالش بزرگ استفاده از MXene این بود که به راحتی زنگ می زد و در نتیجه رسانایی الکتریکی را مهار می کرد. بدین ترتیب، غیرقابل استفاده می شد. وی اضافه کرد: ما در کوشش برای غلبه بر این چالش دریافتیم که امواج صوتی با فرکانس مشخص، زنگ زدگی MXene را از بین می برند و آن را به حالت اولیه خود باز می گردانند.

یئو ادامه داد: نوآوری ما می تواند روزی به احیای باتری های MXene یاری کند و عمر آن ها را تا سه برابر افزایش دهد. توانایی افزایش عمر مفید MXene برای اطمینان از به کار بردن پتانسیل آن در قطعات الکترونیکی تجاری قابل دوام، بسیار مهم است.

این پژوهش، در مجله Nature Communications به چاپ رسید.

منبع: فرادید
انتشار: 10 بهمن 1401 بروزرسانی: 10 بهمن 1401 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 2161

به "نوآوری مهندسان استرالیایی برای ساخت باتری های قابل بازیافت تلفن همراه (تور استرالیا)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوآوری مهندسان استرالیایی برای ساخت باتری های قابل بازیافت تلفن همراه (تور استرالیا)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید