شهر باستانی تئوتیهواکان، مکزیک

به گزارش مینی نت، تئوتیهواکان (Teotihuacan) مکانی باستانی در مکزیک است که حدود 40 کیلومتر با میکزیکوسیتی فاصله دارد و شامل بزرگترین سازه های هرمی شکلی است که در محدوده آمریکای کلمبیائی ساخته شده است. به غیر از این سازه های هرمی شکل، این مکان بدلیل اقامتگاه های عظیم واقع در خیابان مردگان و نیز نقاشی های دیواری بسیار زیبا و رنگارنگش شهرت خاصی دارد. به علاوه سفال های ظریف و نارنجی رنگی نیز در این مکان ساخته می شود.

شهر باستانی تئوتیهواکان، مکزیک

به نظر می رسد که این شهر حدود صد سال قبل از میلاد مسیح تاسیس شده و ساخت آن تا سال 250 بعد از میلاد مسیح هم ادامه داشته و تا قرن هفتم یا هشتم مورد استفاده بوده است. همچنین تا هزاره اول بعد از میلاد مسیح بزرگترین شهر در آمریکای قبل از آمدن کلمبیائی ها بوده است. در این زمان حدود 200 هزار سکنه داشته که در آن زمان جزو بزرگترین شهرهای دنیا محسوب می شده است و برای اسکان دادن به این جمعیت عظیم، مجبور بودند آپارتمان های چند طبقه بسازند.

هرچند هنوز مطمئن نیستیم که این شهر مرکز یک امپراطوری بوده یا نه ولی تاثیرات این شهر بر روی سایر مناطق مجاور به خوبی مشاهده می شود بخصوص در مناطقی همچون Veracruz و منطقه مایا ها. شهر آزتک ها نیز ممکن است از این شهر تاثیر پذیرفته باشد. اصالت مردم این ناحیه هنوز تعیین نیست اما به نظر می رسد اقوامی مانند Nahua،Otomi و Totonac در اینجا ساکن بوده اند و دانشمندان نیز چندفرهنگ بودن مردم این شهر را تایید کرده اند.

امروزه این شهر به همراه اماکن باستانی اش جزو شهرستان سان ژوآن تئوتیئوآکان در ایالت مکزیک می باشد که در 40 کیلومتری شمال میکزیکوسیتی واقع شده است. مساحت این منطقه حدود 83 کیلومتر مربع است و در سال 1987 در لیست میراث دنیای یونسکو جای گرفت. این شهر جزو پربازدیدترین مناطق مکزیک می باشد.

هرم خورشید بزرگترین ساختمان در شهر تئوتیئوآکان می باشد. این هرم در حاشیه خیابان مردگان و در بین هرم ماه و نیایشگاه و نیز در زیر سایه کوهستان عظیم Cerro Gordo واقع شده است. در حقیقت این هرم عظیم، به عنوان قلب شهر است.

قوم آزتک قرن ها پس از متروک شدن این شهر، به اینجا آمدند و نام هرم خورشید را آنها به این هرم دادند برای همین نمی دانیم مردم اصلی اینجا این هرم را به چه نامی می خواندند. این هرم در طول 2 مرحله ساخته شد. در مرحله اول در 100 سال بعد از میلاد، ساختمان این هرم تا جایی که امروزه قابل مشاهده است ساخته شد، و در مرحله بعدی عرض ساختمان به 225 متر و ارتفاع آن به 75 متر رسید که آنرا در رده سومین هرم بزرگ دنیا قرار می داد. (هرم گیزا با 230 متر عرض و هرم عظیم چولولا با 450 متر عرض، به ترتیب مقام دوم و اول را دارند.) در مرحله دوم همچنین یک قربانگاه بر بالای این هرم ساخته شد که تا به امروز برجای مانده است. سکوی Adosada در اوایل قرن سوم به این سازه اضافه شد و همزمان ساخت نیایشگاه و معبد ابلیس بالدار به اتمام رسید.

در آخر مردم این شهر روی این اهرام را با سنگ آهک گج اندود نمودند و نقاشی های زیبایی بر روی آنها ترسیم کردند. اگرچه اهرام در طول قرن ها هنوز پابرجا مانده اند، ولی گچ و نقاشی های روی آنها از بین رفته و بسیار کمرنگ شده اند. برخی از نقاشی هایی که دیده می شود شامل نیمرخ های پلنگ، ستاره گان و مارها می باشد. همچنین اعتقاد بر این است که هرم خورشید به یک خدا تقدیم شده بود ولی بدلیل ویران شدن آن توسط دشمنان و نیز توسط شرایط آب و هوایی، دانشمندان تا به امروز هنوز نتوانسته اند تعیین کنند خدای این معبد که بوده است.

منبع: لست سکند
انتشار: 20 دی 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 577

به "شهر باستانی تئوتیهواکان، مکزیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر باستانی تئوتیهواکان، مکزیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید