روستای تمین، تکه ای از بهشت در سیستان و بلوچستان

به گزارش مینی نت، آشنایی با روستای تمین در سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان جز مکان هایی است که پتانسیل بالایی در جذب گردشگر به سمت خود دارا می باشد و سازمان جهانی گردشگری اکوتوریسم را نوعی از گردشگری معرفی می کند که در آن مسافرت به منطقه ها طبیعی دست نخورده با اهداف مطالعاتی و بهره بصری از چشم انداز ها و جاذبه های طبیعی و حیات وحش و با توجه به جنبه های فرهنگی هم در گذشته و هم در حال صورت می پذیرد؛ از همین رو ما به سمت استان سیستان و بلوچستان رفتیم و در این مطلب از مجله گردشگری خبرنگاران می خواهیم درباره روستای تمین در سیستان و بلوچستان صحبت کنیم. این روستا یکی از منحصر به فردترین منطقه های است که در شهرستان تفتان واقع شده است و جز روستاهای مورد هدف گردشگری قرار گرفته است. در ادامه همراه با ما باشید تا بیشتر درباره روستای تمین در سیستان و بلوچستان خدمتتان اطلاعات لازم را بدهیم.

روستای تمین، تکه ای از بهشت در سیستان و بلوچستان

همانطور که در بالا گفتیم روستای تمین در سیستان و بلوچستان واقع است و یکی از منطقه های توریستی و گردشگری شهرستان تفتان به شمار می رود. این روسا به علت ویژگی های خاص و طبیعت دست نخورده ای که دارد بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است و به منظور دسترسی به آن باید به 65 کیلومتری جنوب غربی میرجاوه بروید. روستای تمین در سیستان و بلوچستان یکی از زیباترین روستاهایی است که در قسمت شمالی قله تفتان و بالاتر از روستای بسیار زیبا و دیدنی لادیز واقع شده است. این روستا سه قسمت دارد که شامل جش، روپس، تمین بالا، تمین مرکزی و تمین پایین می گردد و هر کدام از آن ها در فاصله 300 متری از هم واقع شده اند؛ روستای تمین در سیستان و بلوچستان از آن روستاهای پرجاذبه در حوزه گردشگری کشور به شمار می رود.

لازم به ذکر است که سازمان جهانی گردشگری، اکوتوریسم را نوعی از گردشگری در جهان تعریف کرده است که در آن مسافرت به منطقه ها طبیعی دست نخورده با اهداف مطالعاتی و بهره بصری از چشم انداز ها و جاذبه های طبیعی و حیات وحش با توجه به جنبه های فرهنگی هم در گذشته و هم در حال صورت می پذیرد؛ روستای تمین هم از آن دسته جاذبه ها به شمار می رود اکوتوریستم جذابی دارد و سبب جذب گردشگران زیادی به سمت خود می گردد.

آب و هوای روستای تمین

با توجه به موقعیت جغرافیایی روستای تمین در سیستان و بلوچستان آب و هوایی خنک و زمستانی دارد و در بیشتر فصل های سال می توان که شرایط جوی آن معتدل و دلپذیر است. همجواری با کوه تفتان و وجود چشمه های جاری، سبب حاصل خیزی و رشد انواع درخت ها و میوه ها در منطقه تمین شده است. پس می توان گفت که هر زمان از سال که خواستید می توانید برای بازدید از این روستا بروید.

محصولات کشاورزی روستای تمین

از جمله محصولات کشاورزی که در این روستا کشت می گردد انجیر، توت، شاه توت، گلابی، انگور، هلو، آلبالو و زرد آلو هستند که این ها جزء میوه های منطقه ها گرمسیری به شمار می رود و میوه های منطقه ها سردسیر آن شامل بادام، پسته و گردو می باشد. همچنین از جمله درختان خودرویی که در این روستا رشد می کند نیز می توان به انجیر کوهی، بنه، ارچن، گز وگواتام (بادام کوهی) اشاره کرد، همچنین صیفی جاتی همچون گندم و جو نیز در این منطقه کاشت می گردد. شغل اصلی مردمان تمین در گذشته کشاورزی و دامداری بوده اما حرفه دامداری در تمین طی چند سال گذشته به علت کمبود شدید ریزش های جوی و تمایل بیشتر عشایر به یکجا نشینی و استفاده از امکانات مراکز روستایی نسبت به گذشته کم رنگ شده است.

کوه های تمین منابعی غنی و سرشاری از گیاهان دارویی درمنه، کلپوره، اسپنتان، مور، زامبول و درنگ است که در درمان بسیاری از بیماری ها در این منطقه کاربرد دارد. از صمغ درخت موسوم به گونجک برای مسائل دندان پزشکی استفاده می گردد.

مختصری از تاریخ روستای تمین

اگر بخواهیم کمی از تاریخچه روستای تمین در سیستان و بلوچستان خدمتتان بگوییم، باید اینطور گفت که برای مردمی که در اطراف آتشفشان نیمه فعال تفتان زندگی می کنند شهرستان تفتان بسیار حائز اهمیت است. این قله یکی از قله های بسیار مرتفع ایران به شمار می رود و همین سبب شده که آب و هوای سیستان و بلوچستان متنوع باشد و در کنار تنوع آب و هوایی پوشش گیاهی مختلفی هم در این منطقه وجود دارد سبب جذب مردم به این منطقه شده است. در چندین هزار سال پیش آثاری از پیشینیان ما در اطراف تفتان یافت شده است که همین نشان دهنده تمدن طولانی این خطه از ایران می باشد. روستای تمین در سیستان و بلوچستان هم تحت تأثیر آن دارای آثاری از قبیل تپه های باستانی قبرستان باستانی، چله خانه، معماری صخره ایی آسیاب های آبی، قلعه ها و قبرستان هفتاد ملأ، کوره های ذوب فلز در نواحی مختلف و غارهای باستانی است که تمام این آثار بیانگر تمدنی بزرگ در این روستا و سایر روستاهای اطراف تفتان است. امروزه باستانشناسان آثار و تمدن اطراف تفتان را با توجه به شواهد و مدارک علمی و باستانی به دست آمده بین 80 تا 100 هزار سال پیش تخمین زده اند.

گردشگری در روستای تمین

برای گشت و گذار در منطقه گردشگری روستای تمین در سیستان و بلوچستان جاذبه های زیادی وجود دارد که در ادامه به شرحی درباره آن ها خواهیم پرداخت. همچنین لازم به ذکر است که در شهرستان زاهدان 75 اثر تاریخی شناسایی شده که از این میزان 23 اثر تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند و 50 درصد از این آثار اعم از ثبتی و شناسایی شده در بخش های میجاوه و تمین قرار گرفته اند.

قلعه تمین

بنایی با مساحت حدود 3000 مترمربع و ارتفاعی برابر با 25 متر از سطح دره تمین مرکزی بر فراز صخره ای بلند با مصالح بومی قابل مشاهده است که جنس آن از هم سنگ و گل رس نیز ساخته شده است. این قلعه تاریخی قدمتی برابر 250 سال دارد و در آن زمان مرکز فرماندهی حاکمان این منطقه نظیر سیدخان و مدت خان و نورمحمدخان نیز بوده است. در حال حاضر دیواره های قسمت شمالی و حدود 500 مترمربع از خود بنا به جای مانده است که نیازمند توجه مسئولان و همینطور تلاش و همت مردم بلوچستان است تا از تخریب و نابودی آن جلوگیری گردد.

قبرستان تمین

یکی دیگر از جاذبه هایی که در روستای تمین در سیستان و بلوچستان می توان نام برد، قبرستان باستانی آن است که از جمله آثار ارزشمند و باستانی این روستا محسوب می گردد. در این قبرستان شما می توانید قبرهای چهار گوش ساده به ابعاد تقریبی 50 در 50 در 70/1 دارد که با سنگ پوشانیده شده اند. یکی از نکات قابل توجه این گورستان این است که در بیش از 60% قبرهای آن اصل رو به قبله بودن رعایت نشده است و این احتمال را تقویت می کند که در این گورها مربوط به بزرگان زرتشتی است. البته شواهد تاریخی همچون هجرت بزرگان اشکانیان (که زرتشتی بودند) به اطراف تفتان در کتب تاریخی ثبت شده است.

چشمه آب معدنی موسی

همانطور که گفتیم روستای تمین در سیستان و بلوچستان در شهرستان تفتان که منطقه نسبتا کوهستانی است واقع شده است و وجود قلخ تفتان در جنوب این دهستان سبب شده تعداد زیادی چشمه و قنات در این منطقه در فصل های سرد سال به وجود بیایند که تعداد آن ها از شمارش خارج می گردد. وجود این چشمه ها و قنات ها و حرکت آب آن ها از میان دره های سر سبز و باغات میوه، محیط های بسیار زیبایی را خلق کرده و یکی از بهترین چشمه های منطقه، چشمه آب معدنی حضرت موسی است که بر اساس اعتقاد بومیان این منطقه، علت نامگذاری این چشمه فرود آمدن عصای حضرت موسی در این نقطه است. این چشمه ها منبع اصلی تامین آب روستا تمین در سیستان و بلوچستان محسوب می گردد و خارج شدن آن از دل صخره های این منطقه چشم انداز بی نظیری را فراهم آورده است.

از خصوصیات شاخص این چشمه وجود املاح معدنی زیاد و مفید و همچنین گرم بودن آب آن در زمستان و سرد بودن در تابستان است.

در این روستای یک آسیاب آبی هم با قدمت 150 هزار سال وجود دارد که پیشناد می کنیم حتما از آن دیدن کنید. البته لازم به ذکر است در حال حاضر این آسیاب همچون دیگر آسیاب های اطراف تفتان متروک و در حال نابودیست.

چله خانه

در زمان های گذشته، مکان هایی در ایران وجود داشته به نام چله خانه که مردم مسلمان و با ایمان به مدت 40 شبانه روز به دعا و عبادت می پرداختند و غذایشان تنها آب و یک دانه خرمان بوده است. مطابق با دیگر منطقه ها تاریخی در این منطقه در حال حاضر استفاده ای از این مکان نمی گردد و متروکه و در حال تخریب است.

در روستای تمین در سیستان و بلوچستان مساحتی بالغ بر 4 هزار مترمربع وجود دارد که معماری آن صخره ای بوده و در نوع خود بی نظیر و در واقع می توان گفت جز موارد نادر است. مطابق با اسناد و مدارک باستان شناسی که موجود است قدمت این سازه های معماری به اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی باز می گردد و زمانی که شما به این روستا می روید می توانید بناهایی را که در دل کوه کنده شده اند را مشاهده کنید.

منبع: الی گشت
انتشار: 7 فروردین 1401 بروزرسانی: 7 فروردین 1401 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1960

به "روستای تمین، تکه ای از بهشت در سیستان و بلوچستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای تمین، تکه ای از بهشت در سیستان و بلوچستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید