جیمزوب حلقه های دیده نشده اورانوس را به تصویر کشید

به گزارش مینی نت، ستاره شناسان در مجموعه جدیدی از تصاویر خیره کننده تلسکوپ فضایی جیمز وب، روی حلقه های گرد و غباری اطراف اورانوس زوم کردند.

جیمزوب حلقه های دیده نشده اورانوس را به تصویر کشید

به گزارش خبرآنلاین به نقل از لایوساینس، اخترشناسانی که از تلسکوپ فضایی جیمز وب استفاده می نمایند، روی حلقه های غبارآلود و ضعیف اطراف اورانوس زوم نموده اند و تصویری فوق العاده ای از آن ها به ثبت رسانده اند.

اورانوس که در نزدیکی لبه منجمد منظومه شمسی به طور میانه در فاصله 1.8 میلیارد مایلی (2.9 میلیارد کیلومتری) از خورشید قرار گرفته است، اغلب به عنوان یک سیاره حلقه ای در نظر گرفته نمی گردد، عمدتاً به این علت که این سیاره یخی بسیار دور و کم نور است که حلقه های آن با چشم غیر مسلح دیده نمی گردد.

به گفته ناسا، 13 حلقه از یخ و غبار اورانوس به قدری ضعیف هستند که ستاره شناسان نمی توانند وجود آن ها را تائید نمایند تا زمانی که فضاپیمای وویجر 2 در سال 1986 از نزدیک این سیاره را رصد کرد.

حتی به وسیله عدسی قدرتمند جیمروب که در حال حاضر به علت نگاه کردن در سراسر کیهان به قدیمی ترین کهکشان ها و سیاهچاله های دنیا مشهور است، تنها 11 حلقه از 13 حلقه شناخته شده اورانوس قابل مشاهده است. به گفته ناسا، بیرونی ترین حلقه های این سیاره به حدی کم نور هستند که تنها در سال 2007 به وسیله تلسکوپ فضایی هابل کشف شدند، زمانی که سیاره به گونه ای نسبت به زمین کج شد که همه حلقه های آن روی هم قرار گرفتند.

چند دهه دیگر طول می کشد تا ستاره شناسان دیدگاه دیگری مانند آن پیدا نمایند. اورانوس هر 84 سال یک بار مانند یک توپ به دور خورشید می چرخد. این بدان معناست که زمین فقط هر 42 سال یک بار می تواند نمای نادر و لبه ای از حلقه های اورانوس را ببیند.

مدار منحصر به فرد اورانوس بعلاوه به این معنی است که قطب شمال آن - که در این تصویر به عنوان یک منطقه روشن در سمت راست سیاره دیده می گردد - سال ها نور مستقیم خورشید را تجربه می نماید و در پی آن سال ها تاریکی کامل را تجربه می نماید. در حال حاضر برای قطب شمال اورانوس فصل بهار است و قرار است تابستان در سال 2028 شروع گردد. در همین حال، قطب جنوب سیاره به سمت تاریکی فضا، کاملاً برای زمین نامرئی است.

سپتامبر گذشته، اخترشناسان جیمزوب را به سمت نپتون - همسایه اورانوس و دورترین سیاره از خورشید - چرخاندند تا نشان دهند که اطراف آن نیز به وسیله حلقه های درخشانی احاطه شده است که برای تماشا با چشم غیرمسلح بسیار ضعیف هستند.

در حالی که ممکن است در تصاویر تلسکوپی مانند این، حلقه های اورانوس جامد به نظر برسند، اما حلقه های سیاره ای در واقع از میلیارد ها تکه سنگ یخی ساخته شده اند، بعضی به بزرگی تخته سنگ و بعضی دیگر به کوچکی ذرات غبار. به گفته دانشگاه کلرادو در بولدر، دانشمندان مطمئن نیستند که حلقه های سیاره ای چگونه تشکیل می شوند، اما این فرآیند احتمالاً تقریباً همزمان با شکل گیری منظومه شمسی شروع شد، زمانی که همسایگی کیهانی ما مجموعه ای آشفته از تکه های سنگی بود.

منبع: فرارو
انتشار: 23 فروردین 1402 بروزرسانی: 23 فروردین 1402 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 2189

به "جیمزوب حلقه های دیده نشده اورانوس را به تصویر کشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جیمزوب حلقه های دیده نشده اورانوس را به تصویر کشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید