بخشی از محوطه مسجد جامع تاریخی ورامین فرو نشست

به گزارش مینی نت، بخشی از محوطه مسجد جامع تاریخی ورامین به دلیل نفوذ آب فرو نشست و تخریب شد.

بخشی از محوطه مسجد جامع تاریخی ورامین فرو نشست

ایزنا: مسجد جامع ورامین یا مسجد جمعهٔ ورامین مسجدی قدیمی مربوط به دورهٔ ایلخانی است و یکی از قدیمی ترین ساختمان های شهر ورامین است. ساختن مسجد در دوره سلطان محمد خدابنده شروع و در دوره پسرش به انتها رسیده است. گچبری های این بنا از زیباترین نمونه های گچ بری ایرانی هستند.

فرونشست زمین که این روزها با نام شهرستان ورامین همراه شده است این بار مسجد تاریخی این شهر را گرفتار کرد.بخشی از حیاط بیرونی مسجد جامع تاریخی ورامین به دلیل نشت آب دچار فرونشست شد

ایرنا نوشته است بخشی از حیاط بیرونی مسجد جامع تاریخی شهرستان ورامین در حاشیه باغچه احداث شده در ضلع شمالی به دلیل نشت آب دچار فرونشست شده و چاله ای در حیاط و ورودی دفتر میراث فرهنگی ایجاد شده است.

این فرونشست به دلیل فاصله با بنای اصلی این مسجد تاریخی آسیبی به آن نزده است. البته آثاری از رطوبت بر سنگفرش های مقابل مسجد جامع ورامین مشاهده می گردد که می تواند یک هشدار باشد.

سال گذشته نیز در حین عملیات بهسازی محوطه بیرونی مسجدجامع ورامین توسط شهرداری، لوله اصلی انتقال آب ورامین دچار شکستگی شد و با نفوذ آب، دیواره شمالی محوطه مسجد فروریخت.

ژیلا خدادادی رئیس دفتر میراث فرهنگی ورامین در این زمینه می گوید: چند اصله درخت کهنسال و یک باغچه از سال ها قبل در حاشیه ضلع شمالی مسجد جامع قرار دارند که بر اثر آبیاری، آب در خاک اطراف حیاط مسجد نفوذ نموده است. عصر امروز با مشاهده ترک خوردگی در سنگفرش حاشیه این باغچه، موضوع مورد آنالیز نهاده شد اما به یکباره، سنگفرش ها فرو رفت و گودالی به وجود آمد.

وی با بیان اینکه آثاری از ترک خوردگی در امتداد این فرونشست وجود دارد که احتمال نفوذ آب به سایر مناطق محوطه مسجد را نشان می دهد گفت: نفوذ آب به زیر مسجد خطرات بسیاری را برای این بنای مهم تاریخی به همراه دارد.خدادادی گفت: با توجه به این که آبیاری درختان می تواند خطر نفوذ آب به سایر بخش های مسجد را به همراه داشته باشد، از کارشناسان امر و مسئولان شهرداری درخواست می گردد تا ضمن آنالیز میزان نفوذ آب، زمینه جابجایی درختان را فراهم نمایند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 9 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 484

به "بخشی از محوطه مسجد جامع تاریخی ورامین فرو نشست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخشی از محوطه مسجد جامع تاریخی ورامین فرو نشست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید