اشتباهات خطرناک در یاری های اولیه کدام هستند؟

به گزارش مینی نت، وقتی حادثه ای رخ می دهد و شما یا شخص دیگری صدمه می بینید، ممکن است بر اساس شنیده های خود دست به کارهایی بزنید که خطر عفونت را افزایش دهد یا آسیب را بدتر کند.

اشتباهات خطرناک در یاری های اولیه کدام هستند؟

در بعضی موارد، این اشتباهات به قدری خطرناک هستند که می توانند زندگی مصدوم را در معرض خطر قرار دهند. در این مطلب از خبرنگاران به بعضی از اشتباهات یاری های اولیه می پردازیم.

هنگام خونریزی بینی سر خود را به سمت عقب می برید

متخصصان طب اورژانس توصیه می نمایند که هرگز این کار را انجام ندهید، چون باعث سرازیر شدن خون به سمت گلو می گردد. این کار نه تنها هیچ یاریی به کنترل خونریزی نمی نماید، بلکه ممکن است باعث استفراغ خون گردد.

راه حل: با استفاده از انگشت شست و اشاره قسمت نرم بینی را به هم نزدیک نموده و آن را به پل بینی (بخش استخوانی بالای بینی) فشار دهید. بیشتر خونریزی های بینی در اثر آلرژی یا خشکی هوا اتفاق می افتند و در عرض 10 دقیقه برطرف می شوند. اگر خونریزی طولانی شد، بینی را با تامپون بسته و به اورژانس بروید.

روی محل سوختگی کره یا یخ می گذارید

به گفته متخصصان، قرار دادن کره، یخ و خمیردندان روی سوختگی توصیه نادرستی است. وقتی بلافاصله بعد از بروز حادثه از این درمان های خانگی استفاده می کنید، گرما در محل سوختگی به دام می افتد و اوضاع از آنچه که هست، بدتر می گردد. استفاده از یخ هم هیچ تأثیری در برطرف سوختگی ندارد. هدف از یاری های اولیه این است که ناحیه آسیب دیده به دمای طبیعی برگردد، اما یخ پوست را بیش از حد سرد می نماید.

راه حل: محل سوختگی را برای چند دقیقه زیر آب خنک (نه آب یخ) بگیرید. سپس با یک پارچه تمیز یا گاز استریل روی آن را پوشانده و به پزشک مراجعه کنید.

به سوختگی ها به مقدار کافی رسیدگی نمی کنید

اکنون می دانید که نباید از کره یا یخ برای درمان سوختگی بهره ببرید و برترین راه این است که محل سوختگی را زیر آب خنک بگیرید. اما چند ثانیه یا چند دقیقه کافی نیست. شما باید حداقل 10 تا 20 دقیقه این کار را انجام دهید. اگر فقط سطح پوست را خنک کنید، گرمای ناشی از سوختگی به عمق پوست رفته و بافت را تخریب می نماید.

راه حل: محل سوختگی را 10 تا 20 دقیقه زیر آب بگیرید. شما برای جلوگیری از آسیب بیشتر به کمی سرما احتیاج دارید.

شخصی را که به شدت آسیب دیده، حرکت می دهید

اگر اولین نفری باشید که در صحنه یک حادثه دلخراش مانند تصادف اتومبیل یا آسیب های ورزشی حاضر شده است، ممکن است وسوسه شوید که با حرکت دادن مصدوم از سلامتی او مطمئن شوید. اما این کار ممکن است به نخاع آسیب جدی وارد کند و حتی باعث فلج شدن آن فرد گردد. فقط زمانی مجاز به جابه جا کردن مصدوم هستید که خطر آتش سوزی، انفجار یا ریزش ساختمان وجود داشته باشد.

راه حل: با اورژانس (شماره 115) تماس بگیرید. وقتی احتمال آسیب دیدگی نخاعی وجود دارد، برترین کار این است که به اورژانس اطلاع دهید تا مصدوم به بیمارستان منتقل گردد.

از آب دهان برای تمیز کردن بریدگی پوست استفاده می کنید

احتمالا شنیده اید که بزاق دهان میکروب ها را از بین می برد، اما این ادعا صحیح نیست. در دهان باکتری های بالقوه مضری وجود دارند که می توانند باعث عفونی شدن زخم شوند. شستن زخم در نهرها یا رودخانه ها هم خطرناک بوده و ممکن است به عفونت انگلی یا باکتریایی منجر گردد.

راه حل: زخم را با آب لوله کشی یا در صورت امکان با سرم نمکی بشویید. بهتر است همواره هنگام مسافرت یک سرم نمکی در جعبه یاری های اولیه ی خود داشته باشید تا هنگام جراحت از آن بهره ببرید.

عضوی را که پیچ خورده یا استخوانش شکسته، گرم می کنید

متخصصان هشدار می دهند که گرما باعث تشدید التهاب می گردد. چون جریان خون را افزایش می دهد که این امر می تواند تورم بیشتر را در پی داشته باشد. از گرما می توانید برای درمان مشکلاتی مثل اسپاسم یا گرفتگی عضلات کمر بهره ببرید.

راه حل: همواره در این شرایط از سرما بهره ببرید تا تورم کمتر گردد.

سعی می کنید اجسام خارجی را از چشم خارج کنید

کوشش برای خارج کردن عامل آسیب دیدگی از چشم می تواند جراحت را تشدید نموده و حتی به آسیب دائمی منجر گردد.تنها استثناء در این مورد زمانی است که یک ماده شیمیایی وارد چشم شده باشد. در این صورت، باید چشم را حدود 15 دقیقه با آب بشویید.

راه حل: یک لیوان کاغذی روی چشم قرار دهید تا جلوی ورود سایر اجسام خارجی را بگیرد. سپس بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید.

پانسمان را از روی زخم در حال خونریزی برمی دارید

اگر پانسمان آغشته به خون است، آن را برنداشته و تعویض نکنید. این کار می تواند فاکتورهای انعقادی خون را که برای یاری به توقف خونریزی در محل زخم تجمع یافته اند، از بین برده و به خونریزی مجدد منجر گردد.

راه حل: یک بانداژ تازه روی پانسمان قدیمی بپیچید. اگر به هر دلیلی پانسمان از ناحیه آسیب دیده جدا شد، روی محل بریدگی فشار وارد کنید تا خونریزی متوقف گردد. سپس زخم را بشویید (برای جلوگیری از عفونت)، در صورت نداشتن حساسیت پماد آنتی بیوتیک روی آن بمالید و دوباره آن را پانسمان کنید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب فقط با 4 مرحله گوشی خیس شده خود را نجات دهید! را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 6 مهر 1401 بروزرسانی: 6 مهر 1401 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 2102

به "اشتباهات خطرناک در یاری های اولیه کدام هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتباهات خطرناک در یاری های اولیه کدام هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید