ﺑﯿﺎﻧﯿه ﻣﺸﺘﺮک اﯾﺮان و افغانستان، توافق برای امضای سند جامع همکاری های راهبردی طی 3 ماه

به گزارش مینی نت، وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان بیانیه مشترکی صادر کردند.

ﺑﯿﺎﻧﯿه ﻣﺸﺘﺮک اﯾﺮان و افغانستان، توافق برای امضای سند جامع همکاری های راهبردی طی 3 ماه

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرنگاران، محمدجواد ظریف و حنیف اتمر وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و افغانستان بیانیه ای مشترک صادر کردند که به توضیح زیر می باشد:

بسمه تعالی

بیانیه مشترک وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری اسلامی ایران 99، 4، 2 - تهران

جناب آقای محمد حنیف اتمر، سرپرست محترم وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان به تاریخ 99، 4، 1 در راس هیاتی بلند پایه جهت یک دیدار رسمی دو روزه به تهران سفر کرد. جناب آقای اتمر و اعضای هیئت همراه در این سفر علاوه بر دیدار با وزیر محترم امور خارجه، با دبیر محترم شورای عالی امنیت ملی، وزیر محترم داخله ، کشور، وزیر محترم انرژی ، نیرو و وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران دیدار کردند.

در این دیدار ها طرفین در قالب هشت کمیته کاری شامل کمیته های سند جامع، قانونمند سازی اقامت اتباع، همکاری های مرزی، کار، آب، همکاری های فرهنگی، انرژی و صحت ، بهداشت در مورد توسعه و گسترش مناسبات دو کشور در ابعاد مختلف بحث و گفتگو کرده و به نتایج زیر دست یافتند:

1- به منظور نهادینه سازی و ساماندهی روابط دوجانبه، طرفین بر ضرورت تداوم مذاکرات نهایی سازی سند جامع همکاری های راهبردی دو کشور و آماده سازی سند مذکور برای امضای روسای جمهور ظرف سه ماه موافقت نمودند.

2- جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال از فرایند صلح با مالکیت و رهبری دولت و مردم أفغانستان، اعلام آمادگی کرد تا در صورت درخواست جمهوری اسلامی افغانستان، ظرفیت و امکانات خود را برای تسهیل فرایند مذاکرات بین الافغانی و میزبانی از این مذاکرات به کار گیرد.

3- طرفین بر ضرورت کاهش خشونت ها در افغانستان با هدف اعتماد سازی و ایجاد فضای مثبت به منظور شروع هرچه سریعتر مذاکرات بین الافغانی، دستیابی به آتش بس دائمی و برقراری صلح پایدار تاکید کردند.

4- با توجه به اهمیت اجماع منطقه ای و بین المللی جهت برقراری صلح و امنیت در افغانستان، طرفین بر تقویت همکاریها و مشورتهای منطقه ای و بین المللی و فعال شدن ظرفیت های موجود در منطقه با هدف تسهیل مذاکرات و حمایت از نظام جمهوری اسلامی افغانستان تاکید نمودند. به این منظور ضرورت شکل گیری یک ابتکار منطقه ای با موضوع أفغانستان و اشتراک کشورهای همسایه و مشارکت سایر کشورهای تاثیرگذار و نقش سازمان ملل متحد در پشتیبانی از فرایند صلح بین الافغانی تفاهم نمودند.

5- طرفین با اشاره به همکاری و هماهنگی خوب دو کشور در مجامع بین المللی و موضوعات مورد علاقه و دغدغه های مشترک از جمله حقوق بشر و حمایت از حقوق اتباع، بر تداوم این همکاری ها در آینده تاکید نمودند.

6- طرفین بر ضرورت تقویت همکاری ها در بخش های رسانه ای جهت اطلاع رسانی و ارتقاء سطح تفاهم متقابل افکار عمومی دو کشور تاکید نمودند. در این رابطه همکاری های رسانه ای دو کشور در آینده توسعه خواهد یافت.

7- با توجه به اشتراکات فراوان در حوزه میراث تاریخی ـ تمدنی دو کشور، مقرر شد وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران اطلاعات و فرهنگ جمهوری اسلامی افغانستان و نیز وزارتخانه های آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران و معارف جمهوری اسلامی افغانستان در زمینه اجرای برنامه های مشترک در حوزه میراث مشترک زبانی، دینی و فرهنگی و نیز همکاری های آموزشی، اقدامات لازم به عمل آورده و اسناد مربوط به این برنامه ها و همکاری ها را تدوین و مبادله کنند.

8- در مورد حوادث اخیر که باعث تلفات بشری شده، با جزییات بحث و گفتگو اجرا شده و جانب ایران از پیشرفت تحقیقات به جانب افغانستان معلومات داد و هر دو جانب توافق نمودند که تدابیر را به منظور جلوگیری از وقوع چنین حوادث اتخاذ کنند.

9- به کمیته های امنیتی- سرحدی و قانونمند سازی حضور اتباع دو طرف در خاک یکدیگر وظیفه سپرده شد تا در راستای تامین امنیت سرحد مشترک دو کشور برای جلوگیری از تردد غیر قانونی و قاچاق انسان و کالاها تدابیر لازم را اتخاذ کنند. در این ارتباط طرفین لزوم حضور نیروهای امنیتی افغانستان در پاسگاههای مرزی تخلیه شده آن کشور و نیز تسهیل صدور ویزا جمهوری اسلامی ایران را مورد توجه قرار دادند.

10-به منظور تسهیل تردد اتباع و وسائل نقلیه و کالاها بین دو کشور، در جریان سفر جناب آقای اتمر یادداشت تفاهم همکاریهای مشترک برای رعایت مقررات بهداشتی بین المللی در گذرگاههای مرزی (جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی) بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران و وزارت صحت عامه جمهوری اسلامی افغانستان به امضا رسید.

11 - دو طرف اعلام نمودند در چارچوب سند جامع همکاری های راهبردی، با امضای یک توافقنامه دوجانبه، ضمن سامان دادن به حضور قانونمند نیروی کار افغان در جمهوری اسلامی ایران، مجوزهای لازم را برای حضور فعالان مالی و نیروی های متخصص دو کشور در ایران و افغانستان فراهم کنند.

12- دو طرف بر ضرورت نظارت و کنترل دقیق و موثر بر مرزهای مشترک توسط نیروهای مرزبانی دو کشور تاکید کرده و متعهد شدند از عبور غیر مجاز مرزی، قاچاق انسان، مواد مخدر و قاچاق هر نوع مواد دیگر به قلمرو یکدیگر جلوگیری بعمل آورند.

13- طرفین در مورد همکاری های مالی - بازرگانی منطقه ای و چند جانبه از جمله در حوزه ترانزیت و حمل و نقل توافق کرده و نقش بندر چابهار به عنوان موتور محرک همکاری های تجاری- ترانزیتی در منطقه را مورد تاکید قرار دادند.

14- طرفین همچنین لزوم فراهم آورن تسهیلات رفاهی در بنادر، پایانه های مرزی را مورد توجه قرار داده و به طور خاص توافق کردند در اسرع وقت جهت ترمیم زیر ساخت و آسفالت راستا عبور وسایط در مرز دوغارون به طور مشترک اقدام کنند.

15- دو طرف در مورد استمرار همکاری ها در حوزه انرژی، مخصوصا انرژی های تجدید پذیر موافقت نمودند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1037

به "ﺑﯿﺎﻧﯿه ﻣﺸﺘﺮک اﯾﺮان و افغانستان، توافق برای امضای سند جامع همکاری های راهبردی طی 3 ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ﺑﯿﺎﻧﯿه ﻣﺸﺘﺮک اﯾﺮان و افغانستان، توافق برای امضای سند جامع همکاری های راهبردی طی 3 ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید