وزیر دفاع ترکیه: بدون توقف حمایت ها از حفتر، لیبی روی ثبات را نخواهد دید

به گزارش مینی نت، وزیر دفاع ترکیه در مصاحبه با شبکه الجزیره، خواهان توقف حمایت بعضی از کشورهای عربی و اروپایی از تشکیلات موسوم به ارتش ملی لیبی شد.

وزیر دفاع ترکیه: بدون توقف حمایت ها از حفتر، لیبی روی ثبات را نخواهد دید

به گزارش گروه بین الملل مینی نت، حلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه امروز (پنجشنبه) گفت اگر حمایت های عربستان سعودی، امارات عربی متحده، مصر، فرانسه و روسیه از خلیفه حفتر سرکرده تشکیلات موسوم ارتش ملی لیبی سرانجام نیابد، ثبات به لیبی باز نمی گردد.

آکار در مصاحبه با شبکه الجزیره، تاکید نمود کشورهای مذکور باید به جای حمایت از ارتش ملی لیبی و دامن زدن به درگیری های بیشتر در این کشور، مانع رسیدن حفتر به اهدافش شده و مشکل سرت و الجفره را حل نمایند.

وی درباره تصویب طرح اعزام نیروی نظامی مصر به لیبی در مجلس این کشور نیز گفت: به مصر توصیه می کنم از اظهاراتی که نه تنها فایده ای برای صلح در لیبی ندارد، بلکه آتش جنگ را شعله ورتر می نماید، اجتناب نماید.

وزیر دفاع ترکیه درباره کوشش های امارات علیه این کشور نیز گفت: امارات از سازمان های تروریستی که با ترکیه دشمن هستند، حمایت می نماید تا به ما آسیب برساند. امارات باید مساحت کوچک و نفوذ کم خود را در نظر بگیرد و فتنه انگیزی نکند.

به نوشته الجزیره، آکار همچنین اضافه کرد: ابوظبی در لیبی و سوریه جنایت مرتکب شده ولی ما در زمان و مکان مناسب، آنها را جوابگوی اقداماتشان خواهیم کرد. امارات یک کشور عملگراست که در خدمت منافع سیاسی و نظامی دیگران است و از دور راهنمایی می گردد.

لیبی از سال 2011 و از زمان سرنگونی حکومت معمر قذافی رهبر سابق لیبی با گسستگی سیاسی روبرو شده و تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست فایز السراج در طرابلس (غرب کشور) و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده شبه نظامیان ارتش ملی لیبی را حمایت می نماید. دو طرف از فروردین سال 98 وارد درگیری های شدیدی با یکدیگر شده اند که همچنان ادامه دارد.

حفتر از حمایت مصر، روسیه، امارات و چند کشور اروپایی و در مقابل نیروهای دولت وفاق ملی از حمایت ترکیه و قطر برخوردار است امری که نگرانی مصر را برانگیخته است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1098

به "وزیر دفاع ترکیه: بدون توقف حمایت ها از حفتر، لیبی روی ثبات را نخواهد دید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر دفاع ترکیه: بدون توقف حمایت ها از حفتر، لیبی روی ثبات را نخواهد دید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید