هشدار سازمان جنگل ها ، افزایش خطر آتش سوزی در جنگل های شمال کشور

به گزارش مینی نت، مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به افزایش دما و کاهش چشمگیر رطوبت در جنگل های شمال کشور، درخصوص وقوع آتش سوزی در این جنگل ها هشدار داد.

هشدار سازمان جنگل ها ، افزایش خطر آتش سوزی در جنگل های شمال کشور

به گزارش مینی نت به نقل از ایسنا، رضا بیانی مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینکه در حال حاضر رطوبت نسبی در جنگل های هیرکانی شمال کشور به شدت کاهش پیدا نموده و به حدود 13 درصد رسیده است، اظهار کرد: این درحالی است که جنگل های شمال در شرایط عادی حدود 30 درصد رطوبت هوا دارند.

وی ادامه داد: دمای هوای نیز در شمال کشور به بالای 30 درجه سانتیگراد رسیده و سرعت باد نیز در مناطق جنگلی حدود 22 کیلومتر بر ساعت گزارش شده است. این شرایط به ویژه در جنگل های استان گلستان مشهود است. از این رو احتمال وقوع آتش سوزی در جنگل های هیرکانی به شدت افزایش پیدا نموده است و پیش بینی می گردد که تا روز شنبه (17 خرداد) ادامه داشته باشد.

مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با تاکید بر اینکه گردشگران به هیچ عنوان اقدام به روشن کردن آتش در جنگل ننمایند، تاکید نمود: شماره تلفن 1504 منابع طبیعی به صورت 24 ساعته آماده دریافت گزارش های مردمی است و چنانچه گردشگران با آتش روبرو شدند بلافاصله به وسیله این شماره به همکاران ما در سازمان جنگل ها اطلاع دهند.

با رعایت نکات ساده زیر مانع از وقوع آتش سوزی در جنگل ها شویم:

*به طور کلی روشن کردن آتش در جنگل جرم است و چنانچه نیروهای منابع طبیعی آتش مشاهده نمایند، برخورد قانونی خواهند کرد. اگر به هر دلیلی و بنابر ضرورت مجبور به روش کردن آتش در جنگل ها شدید پیش از ترک کردن محل از خاموش شدن کامل آن مطمئن شوید. فراموش نکنیم که اگر این آتش ها به صورت کامل خاموش نشوند به سرعت با وزش باد گسترش می یابند.

*رانندگان هنگام عبور از مسیرهای مرتعی و جنگلی ته سیگار خود را به حاشیه جاده پرتاب ننمایند چراکه این کار می تواند به وقوع آتش سوزی در جنگل منجر گردد.

*رها کردن شیشه یا سایر وسایلی که سبب انعکاس نورمی گردد نیز از دیگر عوامل وقوع آتش در جنگل ها و مراتع است.

*از عوامل دیگر وقوع آتش سوزی در جنگل ها می توان به آتش زدن زمین های کشاورزی مجاور عرصه های منابع طبیعی پس از برداشت محصول اشاره نمود. افرادی که زمین خود را پس از برداشت محصول آتش می زنند عموما قادر به کنترل آن نیستند و این شرایط سبب می گردد که آتش به جنگل ها و مراتع کشیده گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1012

به "هشدار سازمان جنگل ها ، افزایش خطر آتش سوزی در جنگل های شمال کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار سازمان جنگل ها ، افزایش خطر آتش سوزی در جنگل های شمال کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید