خبرنگاران بهره برداری از خط انتقال آب از تاسیسات شیبان به صفیره در غیزانیه

به گزارش مینی نت، اهواز- خبرنگاران- معاون عمرانی استانداری خوزستان گفت:خط انتقال آب از تاسیسات شیبان به صفیره به منظور افزایش فشار و حجم آب در بخش غیزانیه اهواز به بهره برداری رسید.

خبرنگاران بهره برداری از خط انتقال آب از تاسیسات شیبان به صفیره در غیزانیه

فاضل عبیات شنبه در گفت وگو با خبرنگار مینی نت با بیان اینکه این خط به طول 25 کیلومتر با قطر 600 میلیمتر وظیفه انتقال آب را برای افزایش فشار وحجم آب در بخش غیزانیه بر عهده دارد، گفت: با بهره برداری از این خط، حجم آب 30 روستا از بخش غیزانیه به میزان سه برابر افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: برای هشت روستا از دهستان مشرحات(یکی از دهستان های بخش غیزانیه) خط انتقال و شبکه توزیع به طول 43 کیلومتر احداث شده و مورد بهره برداری قرار گرفت.

این مقام مسئول در استانداری خوزستان با بیان اینکه دهستان مشرحات از 17 روستا تشکیل شده است، گفت: با آبرسانی به این هشت روستا که فاقد آب شرب بودند، آب 17 روستا به حالت پایدار می رسد.

معاون عمرانی استانداری خوزستان شرح داد: آب مربوط به 33 روستای دیگر از دهستان غیزانیه از خط انتقال چاه و مخازن کمتوله به روستای دهلایه تامین می گردد و هم اکنون که این روستاها با مشکلاتی رو به رو شده اند؛ ترتیبی اتخاذ شده تا با جدا ساختن روستاهایی از رامهرمز و رامشیر از خط دهلایه آب این 33 روستا بهبود پیدا کند.

به گفته عبیات این اقدامات ظرف 10 روز آینده به انجام خواهد رسید.

وی فاصله تاسیسات صفیره تا مخزن آب روستای نزهه را 28 کیلومتر اعلام کرد و گفت: در حال حاضر 2 خط آبرسانی هر یک به قطر 300 میلیمتر از صفیره تا نزهه وجود دارد که در این مرحله آب از صفیره با استفاده از این 2 خط موجود فعلی به روستای نزهه انتقال داده می گردد.

معاون عمرانی استانداری خوزستان اضافه کرد: به منظور اطمینان و پایداری بیشتر آب منطقه، یک خط جدید در کنار 2 خط موجود در حال احداث است که این خط 28 کیلومتر طول دارد و تا کنون هشت کیلومتر آن اجرا شده و کار احداث 20 کیلومتر باقیمانده به سرعت در حال انجام است.

عبیات خاطرنشان کرد: به این ترتیب و با احداث این خط 28 کیلومتری مسیری جدید، مطمئن و پایدار به طول 53 کیلومتر وظیفه آبرسانی از شیبان به صفیره و از صفیره به نزهه را انجام خواهد داد تا آب روستاهای دهستان غیزانیه به طور کامل و پایدار از خط شیبان تامین گردد به این معنی که در صورت احداث خط جدید در فاز دوم مخزن ذخیره دهلایه از ایستگاه روستای نزهه آب رسانی خواهد شد.

ساعاتی پیش مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب خوزستان اعلام کرد که گام نخست پروژه انتقال خط آبرسانی به روستاهای غیزانیه از توابع شهرستان اهواز عصر روز شنبه و یک هفته زودتر از موعد تعیین شده توسط این شرکت به پایان رسید.

مردم بخش غیزانیه سوم خرداد جاری در اعتراض به مشکل آب آشامیدنی این بخش و نیز اجرا نشدن طرح آبرسانی به این منطقه پرجمعیت تجمع کردند.

بخش غیزانیه در شرق اهواز پیش از این 96 روستا داشت که بعضی از آنها خالی از سکنه شده و اکنون تعداد آنها به حدود 80 روستا با حدود 30 هزار نفر جمعیت رسیده است.

رییس جمهوری نهم خرداد امسال به وزیر نیرو دستور داد حل کامل و سریع مشکل آب منطقه غیزانیه اهواز را به صورت مستمر پیگیری کند.

سال 96پس از بازدید استاندار خوزستان از غیزانیه، به شرکت آب و فاضلاب روستایی استان دستور رسیدگی به شرایط آب شرب این منطقه داده شد اما این پروژه توسط آبفار خوزستان به سرانجام نرسید. با تعلل شرکت آبفار خوزستان در اجرای طرح آبرسانی به این منطقه استاندار خوزستان در فروردین سال 97 آبرسانی به قسمت غربی این بخش از اهواز را به سازمان آب و برق خوزستان سپرد تا به گفته وی بخشی از تعلل شرکت آبفار در اجرای طرح آبرسانی جبران گردد.

در نهایت پس از ادغام شرکت آب و فاضلاب روستایی با شرکت آب و فاضلاب شهری خوزستان اجرای این پروژه در خرداد 99 به آبفای خوزستان محول شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1004

به "خبرنگاران بهره برداری از خط انتقال آب از تاسیسات شیبان به صفیره در غیزانیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بهره برداری از خط انتقال آب از تاسیسات شیبان به صفیره در غیزانیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید