خبرنگاران آغاز بازنگری 16 طرح مدیریت مناطق چهارگانه در خراسان رضوی

به گزارش مینی نت، مشهد- خبرنگاران- مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از آغاز بازنگری در طرح مدیریت 16 منطقه طبیعی در این استان خبر داد.

خبرنگاران آغاز بازنگری 16 طرح مدیریت مناطق چهارگانه در خراسان رضوی

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی روز شنبه به نقل از تورج همتی گزارش داد: با توجه به بروز تغییرات در شرایط اکولوژیکی عرصه های طبیعی و نیازمندی جوامع انسانی، به عنوان مبنای حفاظت مناطق، برنامه ریزی برای بهره برداری پایدار با اهداف حفاظتی و نحوه مدیریت منابع منطقه نیازمند بازنگری در روشهای مدیریت این مناطق است.

وی اضافه نمود: بر همین اساس برنامه بازنگری با هدف دستیابی به رویکردی همه سو نگر، کاربردی و پویا به منظور حفظ و نگهداری منابع اکولوژیک مناطق، ضمن بهره برداری معقولانه و پایدار از منابع در طرحهای مدیریت 16 منطقه تحت حفاظت آغاز شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: از جمله این مناطق می توان به بوستان ملی تندوره، پناهگاه حیات وحش شیراحمد، پناهگاه حیات وحش حیدری، آثار طبیعی ملی چشمه گراب، قلل بینالود، دریاچه بزنگان، مناطق حفاظت شده هلالی، جنگل خواجه،رییسی، حیدری، پروند، ارس سیستان و در بادام اشاره کرد.

وی نتایج مورد انتظار از اجرای طرحهای مدیریت عرصه های طبیعی را حفظ ذخایر ژنتیکی، گونه ای و زیستگاهی ،تعیین تکلیف مستثنیات و اراضی منابع طبیعی، ایجاد محیط مناسب آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی و بهره گیری از پتانسیل تفرج و نیز جلب و تمرکز سرمایه گذاری های ملی، منطقه ای و محلی با تاکید بر بهره گیری از توان جوامع محلی و حفاظت مشارکتی دانست.

همتی گفت: مدیریت بر تغییر کاربریها با توجه به فعالیتهای ذیل هر زون و ایجاد یا تکمیل چرخه های اقتصادی در جوامع محلی با توجه به هم سویی اقدامات اجرایی دستگاهای ذیربط و نقش آفرینی و حضور موثر و واقعی مردم در اقدامات مدیریتی و اجرایی با هدف عینیت یافتن حفاظت مشارکتی با بهره گیری از توان جوامع محلی و دستیابی به توسعه پایدار از دیگر نتایج طرح های تدوین شده است.

وی دستیابی به اهداف حفاظتی، آموزشی، پژوهشی و تفرجی در مناطق چهارگانه و نیز زون بندی و ارائه برنامه های تخصصی مدیریتی برای هر زون بصورت ویژه را از جمله ضروریات تهیه طرح مدیریت برشمرد و اضافه نمود: ارزیابی توان اکولوژیکی و پتانسیل های بالقوه و بالفعل ، شرایط تنوع زیستی و نیز شرایط اقتصادی و اجتماعی درون و پیرامون منطقه برای تدوین سند بالادستی و تمرکز اقدامات بین بخشی و استقرار ساختارهای زیربنایی و تاسیسات لازم برای فعالیتهای علمی و تحقیقاتی، حفاظتی، طبیعت گردی، فرهنگی و معیشتی ساکنین هر منطقه را نیز باید به فهرست ضروریات تهیه طرح مدیریت اضافه نمود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ارائه برنامه ها و اقدامات ویژه هر زون با رویکرد جلب مشارکت های مردمی را برای یک دوره پنج ساله در فاز تفصیلی اعلام کرد و ادامه داد: فاز تفصیلی این 16 منطقه بر اساس فاز توجیهی که با استفاده از ظرفیتهای تخصصی و دانشگاهی تدوین شده است، درحال بازنگری است.

استان خراسان رضوی با 11.6 میلیون هکتار دارای 1.04 میلیون هکتار مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست می باشد. که این رقم معادل 8.5 درصد سطح استان است.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 1242

به "خبرنگاران آغاز بازنگری 16 طرح مدیریت مناطق چهارگانه در خراسان رضوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آغاز بازنگری 16 طرح مدیریت مناطق چهارگانه در خراسان رضوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید