تنور انتخابات ریاست جمهوری تونس داغ می گردد

خبرنگاران - گروه بین الملل: الباجی قائد السبسی رئیس جمهوری فقید تونس روز پنج شنبه 3 مرداد 98 در بیمارستان نظامی پایتخت در گذشت و پس از او محمد الناصر به صورت موقت تا برگزاری انتخابات اداره امور را به دست گرفت. مرگ السبسی سبب شد که انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام در تونس برگزار گردد و با معرفی نامزدها در روز شنبه یکم سپتامبر رسماً کارزار انتخابات آغاز شد.

تنور انتخابات ریاست جمهوری تونس داغ می گردد

26 نامزد برای رسیدن به پست ریاست جمهوری در نیمه دوم سپتامبر جاری با یکدیگر به رقابت می پردازند که در میان آنها دو زن و دو نامزد که در معرض اتهامات قضائی هستند، وجود دارد. این انتخاباتی زود هنگام است و نتایج آن مبهم است زیرا شانس نامزدها زیاد است.

نامزدهای مذکور اسامی دو زن را در خود جای داده که عبیر موسی، رئیس حزب الدستوری الحر و سلمه اللومی، وزیر پیشین گردشگری و رئیس حزب امل هستند. یوسف الشاهد، نخست وزیر کنونی و رئیس جنبش تحیا تونس، عبدالفتاح مورو، رئیس موقت مجلس و نامزد جنبش اسلامی النهضه، عبدالکریم زبیدی، وزیر کنونی دفاع و نامزد مورد حمایت جنبش های ندای تونس و آفاق تونس، المهدی آدینه، نخست وزیر سابق و رهبر حزب جایگزین تونسی، المنصف المرزوقی، رئیس جمهوری سابق و رهبر جنبش اراده تونس، حمادی الجبالی، نخست وزیر اسبق، الهاشمی حامدی، بنیانگذار جنجالی جریان محبت، محسن مرزوق، مشاور رئیس جمهوری سابق و دبیرکل جنبش پروژه تونس، حمه الهمامی، رهبر جبهه مردمی، نبیل القروی، رهبر حزب قلب تونس و سلیم الریاحی، رهبر ائتلاف اتحادیه ملی جدید از شاخص ترین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو به شمار می آیند.

این در حالی است که محمد عبو، رهبر جریان دمکراتیک، لطفی مرایحی، دبیرکل اتحادیه مردمی جمهوری، عبید البریکی، دبیرکل جنبش تونس به پیش، سعید العایدی، رهبر حزب فرزندان میهن، المنجی الرحوی، نامزد حزب ملی گرایان دمکرات، الیاس الفخفاخ، نامزد انجمن دمکراتیک برای کار و آزادی، سیف الدین مخلوف، نامزد ائتلاف کرامت به همراه الناجی جلول، وزیر اسبق آموزش و پرورش و رئیس مرکز پژوهش های راهبردی تونس، عمر منصور، وزیر اسبق دادگستری نیز از دیگر چهره ها هستند.

اما اسامی 26 نامزد معرفی شده عبارتند از المنجی الرحوی، محمد عبّو، عبیر موسی، نبیل القروی، محمد لطفی المرایحی، المهدی جمعة، حمادی الجبالی، حمة همامی، محمد المنصف المرزوقی، عبد الکریم زبیدی، محسن مرزوق، محمد الصغیر نوری، محمد الهاشمی حامدی، عبد الفتاح مورو، عمر منصور، یوسف الشاهد، قیس سعیّد، الیاس الفخفاخ، سلیم الریاحی، سلمی اللومی، سعید العایدی، أحمد الصافی سعید، الناجی جلول، حاتم بولبیار، عبید بریکی، وسیف الدین مخلوف.

دادگاه عالی تونس پس از دریافت و آنالیز شکایت افراد رد صلاحیت شده برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری، روز شنبه یکم سپتامبر اسامی 26 نفر را به عنوان نامزدهای نهایی و قطعی انتخابات پیش رو بیان کرد.

تبلیغات انتخاباتی هم از امروز همزمان با اعلام فهرست نامزدها شروع شد. نامزدها می توانند پویش های تبلیغاتی خود را برای تونسی های مقیم خارج از کشور از روز شنبه و تبلیغات برای تونسی های ساکن کشور را از پس فردا (دوشنبه) شروع نمایند.

محمد الناصر که پس از مرگ محمد الباجی قائد السبسی به طورت موقت پست ریاست جمهوری تونس را بر عهده گرفت با تاکید بر برگزاری شفاف انتخابات، از تمامی اعضای دولت، امامان مساجد، اصحاب رسانه و افراد ذی نفوذ خواست تا بر اصل بی طرفی در انتخابات پیش رو پایبند باشند.

به همین دلیل، فاروق بوعسکر، نایب رئیس هیئت عالی مستقل انتخابات تونس بیان کرد که 391 شعبه اخذ رأی در 310 حوزه انتخاباتی به انتخابات ریاست جمهوری اختصاص داده شده است که شش حوزه در خارج از این کشور است.

وی اضافه کرد: انتخابات در خارج از تونس در روزهای 13، 14 و 15 ماه جاری میلادی (22، 23 و 24 شهریور) برگزار خواهد شد و انتظار می رود که 387 هزار رأی دهنده در انتخابات در خارج مشارکت نمایند.

بوعسکر گفت: هیئت عالی انتخابات آماده نظارت بر تبلیغات انتخاباتی نامزدها در خارج از کشور است.

مناظره های تلویزیونی نامزدها که برای اولین بار رخ می دهد

برای اولین بار نامزدها در سه مناظره تلویزیونی شرکت خواهند کرد. این مناظره ها در سه گروه روزهای 7، 8 و 9 سپتامبر است و گروه اول هفتم سپتامبر به مناظره می پردازند که شامل عمر منصور، محمد عبو، عبیر موسی، ناجی جلول، المهدی جمعة، نبیل القروی، محمد المنصف المرزوقی، عبید البریکی و عبد الفتاح مورو هستند.

مناظره گروه دوم در هشتم سپتامبر شامل منجی الرحوی، إلیاس الفخفاخ، محمد الهاشمی الحامدی، عبد الکریم الزبیدی، محمد الصغیر النوری، حمادی الجبالی، محمد لطفی المرایحی، حاتم بولبیار و محسن مرزوق هستند.

مناظره گروه سوم در نهم سپتامبر و شامل قیس سعید، سلیم الریاحی، الصافی سعید، حمة الهمامی، سیف الدین مخلوف، سعید العایدی، سلمی اللومی یوسف الشاهد هستند.

التهابات سیاسی و بیم از کشیده شدن به خشونت سیاسی

این در حالی است که بعضی تحلیلگران سیاسی با اشاره به التهابات سیاسی در تونس درباره بروز خشونت سیاسی و انتخاباتی هشدار داده اند.

فرید العلیبی تحلیلگر سیاسی تونسی به العربیه گفت: امکان بروز خشونت سیاسی و انتخاباتی وارد است. آنچه هم اکنون در عرصه سیاسی تونس رخ می دهد نشان دهنده این است که کارزار انتخاباتی داغ خواهد بود و این به علت انباشته شدن بحران سیاسی قدیمی است و هر طرفی سعی می نماید که به زیان طرف دیگر از آن خارج گردد. به عبارت دیگر تسویه حساب هایی در کار خواهد بود و هر طرفی خود را برای رسیدن به کرسی ریاست جمهوری لایق تر می داند.

وی می افزاید: این نزاع سیاسی ممکن است که به راحتی به خشونت تبدیل گردد. اوضاع ممکن است که از کنترل خارج گردد و به صحنه تسویه حساب ها تبدیل گردد.

از سوی دیگر برعکس العلیبی که سعی دارد به قول معروف اوضاع را بحرانی نشان دهد، سرحان الشیخاوی کارشناس امور سیاسی به العربیه گفت: التهاب کنونی در عرصه سیاسی تونس موضوعی عادی است و نشانه شدت رقابت انتخاباتی است و هرگز به سوی خشونت سیاسی کشیده نخواهد شد. تنش ها در حد درگیری های لفظی باقی می ماند و هرگز به خشونت و برخورد کشیده نخواهد شد. فضای کنونی تونس برای اقدامات خشونت آمیز مهیا نیست و اختلافات کنونی نژادی یا اعتقادی نیست بلکه فکری است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 مهر 1398 بروزرسانی: 26 مهر 1398 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 314

به "تنور انتخابات ریاست جمهوری تونس داغ می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنور انتخابات ریاست جمهوری تونس داغ می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید