تاکید بیانیه ایران روسیه وترکیه برحمایت ازکمیته قانون اساسی سوریه

به گزارش مینی نت، به گزارش خبرنگاران به نقل از روسیا الیوم، کشورهای ضامن روند آستانه در بیانیه ای اعلام کردند که روسیه، ترکیه و ایران در مورد حمایت از کمیته قانون اساسی سوریه توافق دارند.

تاکید بیانیه ایران روسیه وترکیه برحمایت ازکمیته قانون اساسی سوریه

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

متن بیانیه به این توضیح است :

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه بعنوان ضامنین فرمت آستانه یک نشست سه جانبه در 29 اکتبر 2019 در ژنو برگزار کردند و مشورتهایی را با آقای گیر پدرسون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای سوریه انجام دادند.

وزرای خارجه:

1. بر تعهد مستحکم ضامنین آستانه نسبت به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه مجددا تصریح کرده و تاکید کردند که این أصول باید مورد احترام همه طرفها باشد. آنها اهتمام قوی خود برای مبارزه با تروریسم در کلیه اشکال و مظاهر و مقابله با دستورکارهای تجزیه طلبانه در سرزمین سوریه را تکرار کردند.

2. از تشکیل کمیته قانون اساسی و شروع بکار آن در ژنو در 30 اکتبر 2019 بعنوان نتیجه یاری موثر ضامنین آستانه و اجرای تصمیمات کنگره گفتگوی ملی سوریه در سوچی استقبال کردند و در این ارتباط از تلاشهای نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در سوریه تقدیر نمودند.

3. ضمن ابراز این اعتقاد که شروع بکار کمیته قانون اساسی تایید می نماید که راهکار نظامی برای منازعه سوریه وجود ندارد، بر تعهد خویش مبنی بر پیشرفت فرایند سیاسی سوری- سوری پایدار و مداوم با تسهیل سازمان ملل در راستای قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل مجددا تصریح کردند.

4. اهتمام خویش در حمایت از کار کمیته قانون اساسی به وسیله تعامل مستمر با طرفهای سوری و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در سوریه به منظور اطمینان از کار موثر و پایدار آن را مورد تایید مجدد قرار دادند.

5. این دیدگاه را بیان کردند که کار کمیته قانون اساسی باید با احساس مصالحه و تعامل سازنده، بدون دخالت خارجی و تحمیل جدول های زمانبندی خارجی، با هدف رسیدن به توافق کلی اعضای آن که نتیجه کار بتواند گسترده ترین حمایت ممکن مردم سوریه را کسب نماید، اداره گردد.

6. بر اهمیت فرایند حل و فصل گسترده تر در پیشبرد افزایش یاریهای انساندوستانه برای کلیه سوری ها در سراسر کشور بدون پیش شرط و تبعیض، تسهیل بازگشت امن و داوطلبانه آوارگان و اشخاص بی خانمان داخلی به مناطق اصلی زندگی اشان در سوریه و همچنین اطمینان و اعتماد سازی میان طرفهای سوری تاکید کردند.

ژنو، 29 اکتبر 2019

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 528

به "تاکید بیانیه ایران روسیه وترکیه برحمایت ازکمیته قانون اساسی سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید بیانیه ایران روسیه وترکیه برحمایت ازکمیته قانون اساسی سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید