الحویطی؛ قهرمانی که بهای مخالفت با تروریسم دولتی آل سعود را داد

به گزارش مینی نت، یک روزنامه لبنانی به کشتن یک شهروند سعودی توسط نیروهای امنیتی این کشور به خاطر مخالفت وی با پروژه بلندپروازانه ولی عهد این کشور پرداخت و نوشت، وی شخصیتی بود که زندگی در سایه ظلم آل سعود را نپذیرفت.

الحویطی؛ قهرمانی که بهای مخالفت با تروریسم دولتی آل سعود را داد

به گزارش گروه بین الملل مینی نت، عبد الرحیم بن أحمد محمود الحویطی شهروند سعودی؛ نامی که این روزها در شبکه های اجتماعی و صفحاتی می شنویم که از نبود انسانیت در میان خاندان آل سعود به شدت انتقاد می نمایند.

الحویطی شهروندی بود که اخیرا به خاطر مخالفت با پروژه بلندپروازانه محمد بن سلمان ولی عهد سعودی، به ضرب گلوله مأموران امنیتی عربستان سعودی کشته شد.

وی شخصی بود که با ضبط چند کلیپ تصویری از خود، به توضیح ظلمی پرداخت که سران آل سعود به او و امثال او روا می دارند؛ اشخاصی که به زور رژیم حاکم، مجبور می شوند خانه و کاشانه خود را ترک نمایند (جزئیات بیشتر).

الحویطی اما یکی از شهروندانی بود که فقط به نظامیان آل سعود نه گفت و مخالفت خود را با کوچ اجباری تحمیلی از سوی بن سلمان، بیان نمود. او فقط می خواست در خانه اش بماند و سرزمین آبا و اجدادی خود را ترک نکند، ولی بهای این مخالفت را با جان خود پرداخت کرد.

روزنامه الاخبار با انتشار گزارشی، به تمجید این قهرمان سعودی پرداخت و نوشت، در این دوران، قهرمانی ظهور کرد که توقف و ترس در برابر ظلم پادشاه و یاران مزدورش را نپذیرفت و به شخصیتی بدل شد که ترورریسم دولتی آل سعود را قاطعانه رد کرد.

به گزارش الاخبار، الحویطی قهرمانی بود که به وسیله شبکه های اجتماعی، سخن خود را در رد تروریسم دولتی بیان نمود و سند منزل خود را در جهانی بی ارزش نشان داد و رویارویی تراژیکی [خود با این ظلم] را با وصیتی بیان نمود که چند ساعت قبل از کشته شدنش، ضبط نموده بود.

الحویطی در این فایل، پس از معرفی خود می گوید: من، کوچ زوری را نمی پذیرم. از زندان و مرگ هم هراسی ندارم؛ زیرا زندگی در زمان حکومت بن سلمان، هیچ معنایی ندارد. وی ضمن همچنین به روحانیون بزدلِ وابسته به شاهزاد (بن سلمان) به شدت می تازد.

این شهروند مقتول سعودی پیش از کشته شدنش، تأکید دارد: تعجب نمی کنم که اگر بیایند و مرا در خانه ام بکشند؛ همان گونه که در مصر این کار را انجام می دهند. شهروندی را می کشند و سلاحی در کنارش می گذارند و می گویند، تروریست است. نکته جالب نیز این بود که نیروهای امنیتی سعودی، در بیانیه رسمی خود، همین اظهارات را مطرح کردند.

پس از محاصره روستای الخریبه (محل سکونت الحویطی) و کشته شدن وی، افراد هم قبیله الحویطی نیز مجبور می شوند، منازل خود را ترک نمایند؛ زیرا این منازل داخل در مناطقی بود که در پروژه نئوم بن سلمان واقع شده بود.

سازمانهای حقوقی پیش از این، هشدار داده بودند که طرح نئوم، حق سکنه بومی را نقض نموده و باعث مهاجرت اجباری بیش از 20 هزار نفر از سرزمین پدریشان خواهد شد؛ به ویژه قبیله الحویطات که سابقه آنان، به پیش از تشکیل کشور سعودی بازمی گردد. البته ساکنان این منطقه نیز، چاره ای جز کوچ اجباری ندارند.

به گزارش الاخبار، مسئولان سعودی، سران قبلیه الحویطات را مجبور کردند که از فرزند خود (الحویطی) اعلام برائت نموده و رفتار وی را محکوم نمایند. سران این قبیله تحت فشار آل سعود، بیانیه ای منتشر و ادعا کردند: رفتار، الحویطی، یک رفتار فردی است که به قبیله ارتباطی ندارد.

سازمان اروپایی حقوق بشر عربستان با انتشار یک بیانیه، ضمن محکومیت کوچ اجباری افراد قبیله الحویطات و سکنه بومی، از شرکتهای بین المللی انتقاد کرد که مشوق این کمپین جنایتکارانه هستند. این سازمان از این شرکتها خواست که از طرح نئوم دست بردارند تا رژیم [سعودی] دست از اقدامات فئودالی خود بردارد... و حقوق سکنه بومی در سرزمین پدریشان، حفظ گردد.

در سرانجام این روزنامه تأکید کرد، این برای نخستین بار نیست که عربستان سعودی دست به کوچ اجباری ساکنان مناطق مختلف می زند؛ زیرا ریاض، به بهانه گسترش حریم مکه، ساکنان این شهر را مجبور به مهاجرت کرد. پس از آن، دست به کوچاندن قبایل جیزان در مناطق مرزی با یمن زد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 927

به "الحویطی؛ قهرمانی که بهای مخالفت با تروریسم دولتی آل سعود را داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الحویطی؛ قهرمانی که بهای مخالفت با تروریسم دولتی آل سعود را داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید