آمریکا آموزش سرویس اطلاعاتی عربستان را رد کرد

به گزارش مینی نت، وزارت امور خارجه آمریکا اخیرا طرح آموزش به سرویس های اطلاعاتی عربستان را به دلیل نگرانی از عدم برخورداری ریاض از صلاحیت قضایی و خویشتن داری امنیتی رد نموده است.

آمریکا آموزش سرویس اطلاعاتی عربستان را رد کرد

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

به گزارش مینی نت، پایگاه خبری میدل ایست مانیتور گزارش کرد، این طرح که از سوی شرکت دین کورپ اینترنشنال که ارائه نماینده خدمات جهانی است، پیشنهاد شده، به این دلیل رد شد که عربستان هنوز تدابیر ثابتی برای جلوگیری از عملیات محرمانه غیرقانونی و قتل مخالفانی مانند جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی که در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد، در نظر نگرفته است.

قتل خاشقجی اما تنها دلیلی نبوده که باعث شده سیا و وزارت امور خارجه آمریکا آموزش به سرویس اطلاعاتی عربستان را رد نمایند و گزارش هایی که اخیرا از ادامه چنین اقداماتی منتشر شده نیز در این تصمیم نقش داشته اند. این گزارش ها شامل زیر نظر دریافت تحرکات و اقدامات خانواده خاشقجی در خارج از عربستان، اقداماتی برای وادار کردن و فریب مخالفان برای بازگشت به کشور و دستگیری گسترده فعالان و شخصیت های مدافع حقوق بشر هستند.

گزارش شده است که مقامات وزارت امور خارجه آمریکا از اینکه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان هنوز مسؤولیت سرویس های اطلاعاتی در اقدام علیه مخالفان را مشخص نکرده و اصلاحی در قوانین مرتبط با این مسائل صورت نداده، نگران هستند و بر این باورند که این اقدامات برای ایجاد ثبات و تقویت روابط آمریکا و عربستان بسیار لازم و مهم هستند.

احتمال زیادی وجود دارد که اگر سرویس جاسوسی و اطلاعاتی عربستان مدرن سازی گردد و مدیریت و عملکرد خود را ارتقا دهد و از معیارهای اخلاقی بالاتری بهره مند گردد، هم آمریکا و هم عربستان از این مساله سود خواهند برد و ممکن است طرح دیگری برای آموزش سرویس اطلاعاتی عربستان مطرح و پذیرفته گردد.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا ضمن تاکید بر لزوم آنالیز هرگونه برنامه آموزشی در زمینه نظامی و امنیتی یا قرارداد تجاری از سوی این وزارتخانه برای حصول اطمینان از یاری نکردن آمریکا به عملیات غیرقانونی بیشتر از سوی عربستان، اظهار کرد: ما خواهان قوی تر شدن سرویس اطلاعاتی عربستان هستیم اما تصور نمی کنیم که راهش این باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: mininote.ir شناسه مطلب: 609

به "آمریکا آموزش سرویس اطلاعاتی عربستان را رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا آموزش سرویس اطلاعاتی عربستان را رد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید